محققان اسكاتلندی هشدار می دهند؛

غذاهای پرنمک و فرآوری شده سطح استرس را می افزایند

غذاهای پرنمک و فرآوری شده سطح استرس را می افزایند

اسنک: مطالعه اخیر نشان میدهد که مصرف بیش از اندازه نمک، اوج پاسخ استرس را دو برابر می کند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، شواهد بیش از پیش نشان میدهد که نمک زیاد در رژیم غذایی می تواند سیستم قلبی عروقی و کلیوی بدن را تخریب کند.
اخیراً دانشمندان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند این نظریه را مطرح نمودند که مصرف زیاد نمک نیز ممکنست بر مغز فشار وارد کند. نتایج آزمایش نشان داد که مصرف زیاد نمک می تواند تولید هورمون استرس را افزایش دهد.
این مطالعه مصرف مقادیر زیادی غذای غنی از نمک را با فعال شدن محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA)، سیستم پاسخ بدن به استرس مرتبط دانست. پژوهشگران همین طور متوجه شدند که رژیم غذایی پر نمک منجر به افزایش گلوکوکورتیکوئیدها می شود، هورمون های طبیعی که به تنظیم پاسخ استرس و عملکردهای قلبی عروقی، شناختی، ایمنی و متابولیک کمک می کنند.
«متیو بیلی»، نویسنده اصلی این مطالعه، اظهار داشت: «درک این که چگونه غذای پر نمک سلامت روان ما را تغییر می دهد گام مهمی برای بهبود رفاه است. ما می دانیم که خوردن نمک زیاد به قلب، رگ های خونی و کلیه های ما لطمه می رساند. این مطالعه حالا به ما می گوید که نمک زیاد در غذای ما نحوه مدیریت استرس مغز را هم تغییر می دهد.»
دکتر بیلی و همکارانش فرضیه خودرا بر روی موش های نر آزمایش کردند. آنها موش ها را با رژیم غذایی شاهد، کم سدیم یا رژیم غذایی پرنمک تغذیه کردند.
محققان سطح هورمون استرس را در بامداد و عصر تا ۸ هفته اندازه گیری کردند. آنها نمونه خون موش ها را گرفتند تا پاسخ محور HPA به استرس را ارزیابی کنند.
علاوه بر این، دانشمندان نمونه های بافتی را برای اطلاعات ژنتیکی در مورد هیپوتالاموس، کبد، کلیه و قلب جمع آوری و تحلیل و بررسی کردند.
نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که تحقیقات آنها ارتباط جدید و مستقیم بین مصرف نمک در رژیم غذایی و فعال سازی محور HPA را نشان داد.
مصرف زیاد نمک منجر به افزایش سطح نمک در خون، وضعیتی به نام هیپرناترمی و همین طور عدم تعادل مایعات می شود.


منبع:

1401/09/21
15:41:43
5.0 / 5
751
تگهای خبر: بدن , تغذیه , رژیم غذایی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir