هیچ دردی بی درمان نیست!

هیچ دردی بی درمان نیست!

به گزارش اسنک، یک فلوشیپ مدیریت درد ضمن اشاره به شعار انجمن جهانی درد در خصوص این که هیچ دردی بی درمان نیست، اظهار داشت: برای هر درد مزمنی باید دنبال علت و تشخیص آن بود و در مرحله بعدی هم باید به دنبال کنترل و درمان آن باشیم.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر هاشمی در رابطه با ماهیت درد و انواع روش های درمان آن، اظهار داشت: درد یکی از حواسی است که به صورت یک احساس ناخوشایند تعریف می شود و ناشی از یک ضایعه بافتی است. این ضایعه می تواند در هر قسمت یا بافتی از بدن وجود داشته باشد. درد می تواند به صورت حاد و مزمن هم تقسیم بندی شود.
شایع ترین دردها
وی اضافه کرد: رشته فلوشیپ درد حدود ۳۰ سال است که در دنیا شکل گرفته و در ایران از سال ۱۳۸۵ پایه گذاری شد. فارغ التحصیلان این رشته فوق تخصصی برای تشخیص، درمان و کنترل دردهای حاد و مزمن آموزش می بینند. باید توجه کرد که بخش عمده دردهایی که داریم شامل کمردردها و سردردها هستند. ازاین رو این دو دسته درد شایع ترین علت رفتن به پزشک و رفتن به سیستم بهداشت و درمان هستند.
چه دردهایی احتیاج به بررسی و مداخله دارند؟
هاشمی افزود: دردهایی که از نظر شدت شدید شده و از نظر زمان طولانی می شوند، احتیاج به بررسی بیشتر دارند. مداخلات درمانی بخشی از درمان در دردها است که بین درمان های غیرتهاجمی مانند درمان های ورزشی، فیزیوتراپی دارویی و درمان های تهاجمی مانند جراحی است. زمانی که بیماری ای به درمان های اولیه دارویی و ورزشی و فیزیوتراپی جواب نمی داد، همیشه خلائی احساس می شد که چه باید نماییم تا سراغ جراحی نرویم، بلکه سراغ روش های کمتر تهاجمی رویم که به این روش ها هم دست یافتیم. بعنوان مثال در رابطه با ستون فقرات مداخلاتی داخل دیسک و کانال آن انجام می دهیم. عمده مداخلات درمانی هم زیر دستگاه عکسبرداری ایکس ری به نام فلوروسکوپی است و بخشی از آن هم به کمک سونوگرافی صورت می گیرد که استفاده از این دستگاه ها در انجام مداخلات دقت کار را بالا برده و عوارض را به حداقل می رساند.

وی اظهار داشت: برای کمردردها معمولاً در مراحل اولیه تزریقات داخل کانال انجام داده و در مراحل پیشرفته تر از عمل های بسته دیسک یا استفاده از لیزر و... بعنوان روش های کم تهاجمی اختلالات دیسک بین مهره ای و ستون فقرات استفاده می نماییم. یکی از پیشرفته ترین و بروزترین درمان های در ارتباط با دیسک های بین مهره ای در دنیا، عمل های بسته به کمک آندوسکوپ است. معمولاً در این اتاق های عمل کار با بی حسی موضعی انجام شده و بیمار بستری نمی گردد. حدودا تمام بیماران عصر روز اقدام درمانی، مرخص می شوند.

هاشمی همینطور اظهار نمود: دسته دیگر از دردهایی که برای درمان به کلینیک های درد رجوع می کنند، کسانی هستند که از بیماری های دژنراتیو مزمن رنج می برند. مانند آرتروز زانو، لگن، مچ پا، شانه، گردن و کمر که معمولاً شکایت در این حوزه زیاد داریم. دسته زیادی از بیماران با این تشخیص ها، به کلینیک های درد رجوع می کنند و در نهایت درمان های غیرجراحی شامل تزریقات مختلف تا روش های استفاده از سلول های بنیادی برای درمان های طولانی مدت دریافت می کنند. از نظر شواهد علمی این عمل ها قابل قبول بوده، نسبت به جراحی های باز عوارض کمتری دارند، نیاز به مصرف دارو را کمتر می کنند و بیماران می توانند به زندگی عادی شان بازگردند.

بنابر اعلام کانال تلگرامی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فلوشیپ مدیریت درد تصریح کرد: در انجمن جهانی درد شعاری وجود دارد که می گوید که "هیچ دردی بی درمان نیست". برای هر درد مزمنی باید دنبال علت و تشخیص آن باشیم؛ چه از بُعد جسمی و چه از بُعد روحی و اجتماعی. در عین حال در مرحله بعدی هم باید به دنبال کنترل و درمان آن باشیم.
1401/08/12
14:56:01
5.0 / 5
798
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir