شرط صادرات دارو

شرط صادرات دارو

اسنک: رییس سازمان توسعه تجارت می گوید که این سازمان با صدور مجوز برای صادرات مخالف است و در مورد دارو نیز می توان فقط به داروهایی که کمبود نداریم مجوز صادرات داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علی رضا پیمان پاک، در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تجاری تهران، از آمادگی سازمان توسعه تجارت برای دریافت لیست داروهای دارای محدودیت در داخل از سازمان غذا و دارو آگاهی داد و با تأکید بر این که با مجوز صادرات همه داروها مخالف هستیم، اضافه کرد: با در اختیار داشتن لیست کمبودها، می توان به سایر داروهای ساخت داخل، اجازه صادرات داد.
وی با اشاره به این که در تجارت خارجی حوزه سلامت، کشورهای جنوب شرق آسیا، برخی کشورهای آسیایی و نیز کشورهای آفریقایی در لیست بازارهای اولویت دار سازمان توسعه تجارت قرار گرفته است، اضافه کرد: همچون بازارهای هدف تعیین شده، کشور روسیه است؛ چونکه این کشور از بازار قابل پیش بینی برخوردارست و می دانیم تا ۱۰ سال آینده این بازار چه رویکردهایی را در پیش خواهد داشت.
پیمان پاک همین طور به هدفمند کردن انتخاب نمایشگاه های خارجی و حضور شرکت های ایرانی در این رویدادها، اشاره نمود و در این رابطه تصریح کرد که برای سال ۲۰۲۳، چهار نمایشگاه اولویت دار در چین برای اعزام شرکت های ایرانی در این رویداد، انتخاب شده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، همین طور از امضای موافقت نامه همکاری میان قطعه سازان ایران و روسیه در نمایشگاه بین المللی اتومبیلیتی ۲۰۲۲ روسیه به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار، آگاهی داد.
وی همین طور در این نشست به برخی روش های تسهیلی در نقل وانتقالات پولی تجار و بازرگانان ایرانی با همتایان خارجی خود اشاره نمود و در این رابطه، اظهار داشت: هم اکنون، در عمان شبکه جابه جایی پول برای شرکتها و تجار ایرانی به وجود آمده و بوسیله این شبکه پولی، به صادرکنندگان ایرانی در امارات درهم داده می شود.
به گفته وی، ایجاد چنین شبکه مالی ویژه تجار و صادرکنندگان ایران، در کشورهای دیگر همچون قطر، روسیه، ازبکستان و شرق اروپا درحال پیاده سازی است.
پیمان پاک در عین حال، کوشش برای ارتباط پلت فرم های ایرانی فعال در زمینه فروش کالا و خدمات با پلت فرم های مشابه در بعضی کشورهای هدف را همچون برنامه ریزی های سازمان توسعه تجارت عنوان نمود و توسعه مراکز تجاری ایران در دیگر کشورها را از اقدامات جدی این سازمان برشمرد و در این رابطه، اعلام نمود که هم اکنون ۸ مرکز تجاری ایران در کشورهای خارجی همچون در دبی، قطر، ارمنستان، قاره آفریقا، روسیه و سه مرکز تجاری نیز در چین به راه افتاده است.
معاون وزیر صمت همین طور با اعلان اینکه توسعه لجستیک تجارت بین المللی کشور در دستورکار جدی سازمان توسعه قرار گرفته است، از مصوبه دولت برای مجوز واردات کانتینرهای یخچال دار دست دوم به کشور آگاهی داد.
وی همین طور به ضرورت تقویت و توسعه نظام تجارت خارجی کشور بر بستر بلاکچین و استفاده از رمزارزها در تبادلات پولی تجار ایرانی با همتایان خارجی، اشاره نمود و در این رابطه، از آماده سازی ساز و کار مبتنی بر بلاکچین روی سازمان جامع تجارت آگاهی داد و تصریح کرد که به این طریق، تجار و بازرگانان کشور می توانند روی این بستر مجازی، مبادرت به مبادله رمز ارز کنند.
بر اساس گزارش سایت اتاق تهران، پیمان پاک سپس اشاره کرد که در سازمان توسعه تجارت، کارشناسان زبده برای جلوگیری از صدور بخشنامه های ضد صادرات از طرف سایر دستگاه های اجرائی، به کار گرفته شده اند. وی در انتهای سخنان خود، از فعالان حوزه سلامت خواست تا ایده ها و طرح های خود برای توسعه بازارهای صادراتی کشور در بخش دارو و تجهیزات پزشکی را در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار دهند.1401/07/16
21:48:40
5.0 / 5
775
تگهای خبر: برنامه , پزشك , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir