نشانه های افسردگی که نباید نادیده گرفت

نشانه های افسردگی که نباید نادیده گرفت

به گزارش اسنک، لرستان یک روانشناس اظهار داشت: افسردگی یکی از بیماریهای شایع قرن حاضر است که گاهی از آن به عنوان «سرماخوردگی روح» یاد می شود، مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی است که با تشخیص بموقع و مداومت در روند درمان، امید بهبودی کامل فرد وجود دارد.


علی درخشان در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: علایم مربوط به افسردگی پایدارند، بیش از دو هفته در فرد باقی می مانند و بدون درمان، از شدت این علایم کاسته نمی گردد.
وی با اشاره به اینکه شدت بروز علایم افسردگی در هر فرد متفاوت می باشد، افزود: اغلب اوقات این بیماری ناشناخته می ماند و فرد در سکوت از بیماری خود رنج می برد.
درخشان با اشاره به اینکه به طور معمول در افراد افسرده علائمی مانند آشفتگی، بی قراری و خشونت دیده می شود، عنوان کرد: عصبانیت عاملی برای ماندگاری افسردگی است، وقتی که عصبانیت به خوبی شناخته نشود، منجر به پرخاشگری منفعلانه می شود.
این روانشناس بیان کرد: این رفتار در فرد خود تخریبی به وجود می آورد و زمینه مبتلاشدن به افسردگی را به وجود می آورد، هر فردی که بطور مداوم در رفتار خود پرخاشگری و خشونت را تجربه می کند یا بطور غیرمعمول و به سرعت عصبانی می شود باید برای پیدا کردن راهکار درمانی مناسب از یک مشاور و روان شناس کمک بگیرد.
وی با اشاره به اینکه خودانتقادی، تفکر نقادانه فرد در مورد رفتار خودش است، اشاره کرد: به وسیله این تفکر، می توانیم نقطه ضعف هایمان را بشناسیم و از اشتباهات مان درس بگیریم، اما جنبه مخرب خودانتقادی زمانی بروز می کند که فرد با یادآوری مداوم اشتباهات، طوفانی در ذهن خود به وجود می آورد و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت نفس را در خود از بین می برد.
درخشان با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های قوی در تشخیص افسردگی، خودانتقادی شدید می باشد، بیان کرد: همه ما یک منتقد درونی داریم، صدای منتقد درونی در افراد افسرده بسیار قوی و مخرب است.
این روانشناس با اشاره به اینکه یکی از بدترین علایم افسردگی نااُمیدی است، اضافه کرد: نااُمیدی در افراد افسرده آنان را از درمان بیماری خود باز می دارد، افراد افسرده ای که مبادرت به خودکشی می کنند، به طور معمول کسانی هستند که به سبب شدت نااُمیدی، به درمان و بهبودی خود امیدی ندارند.
وی با اشاره به اینکه نااُمیدی در افزایش میزان افسردگی نقش دارد، تاکید کرد: نااُمیدی در افراد افسرده با بروز شکست ها تشدید می شود، این شکست ها واقعی یا خیالی هستند و خودانتقادی در ایجاد شکست های خیالی نقش مهمی دارد.
درخشان با اشاره به اینکه افراد افسرده علاقه خودرا نسبت به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست می دهند، افزود: کارهایی از قبیل تماشای فیلم، ورزش کردن و بودن در جمع دوستان، که این پدیده فقدان لذت نامیده می شود.
این روانشناس اضافه کرد: از دست دادن علاقه، احساس تنهایی را شدت می بخشد و موجب افزایش افسردگی می شود، گاهی این بی علاقگی نتیجه تغییر در هورمون های تنظیم کننده پاداش و یا تغییر در انتقال دهنده های عصبی بوده که شکستن چرخه خودتخریبی برای افراد افسرده بسیار مشکل است.
وی با اشاره به اینکه فرد افسرده علاقه ای به غذا خوردن ندارد و از غذا لذت نمی برد و از طرف دیگر ممکنست به سبب پرخوری عصبی، برای ایجاد تغییر در وضعیت خود، عمداً یا سهواً آغاز به غذا خوردن کند، عنوان کرد: عدم تحرک ناشی از افسردگی نیز در افزایش وزن نقش دارد.
درخشان افزود: ترس های مداوم، اضطراب و نُشخوار فکری، مشکلاتی در نحوه خوابیدن ایجاد می کند، افرادی که به کمبود خواب شبانه دچارند، در روز بیشتر می خوابند، چُرت می زنند و یا به خوردن قهوه رو می آورند که تمام این موارد خواب شب این افراد را گرفتار مشکل می کند.
این روانشناس با اشاره به اینکه بی خوابی موجب بدتر شدن افسردگی می شود، اضافه کرد: بر طبق همین پژوهش ۴۰ درصد از جوانان خصوصاً خانم ها، هنگام افسردگی بیشتر می خوابند، بدین سبب افراد افسرده ای که به هنگام روز زیاد می خوابند در حقیقت خواب را وسیله ای برای فرار از مشکل یافته اند.
وی بیان کرد: مانند این است که بدن افراد افسرده، تحت فشار زیادی قرار دارد که این حالت با ایجاد التهاب همراه بوده و این التهاب در ایجاد خستگی نقش دارد.
درخشان عنوان کرد: افرادی که از افسردگی رنج می برند علائمی مانند خستگی، تنبلی و ضعف جسمانی دارند، در خواب این افراد بی نظمی مشاهده می شود و این بی نظمی خستگی را تشدید می کند، در این افراد خستگی بصورت لکنت زبان، بی حالی و حرکات آهسته بدن دیده می شود.
این روانشناس با اشاره به اینکه گاهی افراد افسرده از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل و کمر شکایت می کنند، اضافه کرد: انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین، نه فقط بر حالات روحی بلکه بر تعدادی از فرآیندهای بیولوژیکی و عصبی بدن نیز تأثیر می گذارند و ممکنست موجب ایجاد درد در بدن شوند.
وی افزود: افسردگی در نحوه تشخیص درد در مغز نیز اثر می گذارد، سیگنال های درد که در حالت طبیعی نادیده گرفته می شوند در حالت افسردگی تقویت می شوند، افراد افسرده توجهات منفی زیادی نسبت به خود دارند، بطورمثال ممکنست نسبت به درد حساس شوند و بیش از اندازه بر روی آن تمرکز کنند که در نتیجه احساس درد شدت می گیرد.
درخشان با اشاره به اینکه روش های درمان رفتاری شناختی و دارودرمانی بصورت جداگانه و یا همراه با هم، به درمان افسردگی کمک می نماید، تاکید کرد: این بیماری در بعضی از افراد، به آسانی و به سرعت درمان می شود و برخی دیگر نیازمند درمان مستمر هستند.
منبع:

1401/07/06
13:46:03
5.0 / 5
444
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , تحرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir