۳۵۵۰ یونیت فعال دندانپزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت

۳۵۵۰ یونیت فعال دندانپزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت

به گزارش اسنک، مدیرکل سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت از وجود ۳۵۵۰ یونیت فعال دندانپزشکی در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی کشور اطلاع داد.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر زهرا سید معلمی در اجلاس کشوری مدیران گروه و کارشناسان مسئول سلامت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران اظهار داشت: در کل کشور حدود ۳۴۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت دارای واحد دندانپزشکی هستند. تعداد دندانپزشکان ۲۷۷۸ نفر و نزدیک به ۱۰۰۰ نفر نیروی حد واسط بهداشتی هم در مراکز بهداشتی مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: با وجود گسترش مراکز خدمات جامع سلامت در سطح کشور و فعالیت حدود ۲۴ هزار خانه بهداشت و پایگاه سلامت در کشور امکان توسعه سلامت دهان و دندان در جامعه فراهم است که احتیاج به برنامه ریزی و اجرا و پایش دقیق برنامه ها دارد.
جذب فارغ التحصیلان دندانپزشکی
مدیرکل سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه گروههای هدف ما نوزادان تا دو سال، کودکان سه تا شش سال، کودکان شش تا ۱۴ سال و زنان آبستن و شیرده هستند، اظهار داشت: ۳۳ درصد فارغ التحصیلان دندانپزشکی وارد حوزه بهداشت نمی شوند. بخش زیادی از این افراد با کمک نهادهای دیگر در شهرها و مراکز برخوردار توزیع می شوند که باید با اصلاح قانون این روند را تغییر داد.

سیدمعلمی اضافه کرد: تمام نیروهای طرحی باید در بخش بهداشت به کارگیری شوند و مدیران گروه باید بر این امر نظارت داشته باشند.

وی راهبرد کلی دفتر سلامت دهان و دندان را در کشور «راهبری و هدف گذاری ملی، برنامه ریزی و اجرای منطقه ای» اعلام نمود و اظهار داشت: با عنایت به رویکرد گسترش عدالت در سلامت و توجه به مناطق محروم، مدیران گروه سلامت دهان و دندان ضمن توجه به اهداف ملی برای منطقه زیر پوشش خود با شناخت شرایط منطقه ای باید برنامه ریزی کنند.
گسترش پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی
بنابر اعلام وبدا وی با اشاره بر تأثیر بیماری کووید-۱۹ و کاهش شدید خدمات دندانپزشکی در مراکز جامع سلامت، بر فعال سازی مجدد این مراکز تصریح کرد و اظهار داشت: به کارگیری دندانپزشکان طرحی و متعهد بومی در مراکز جامع سلامت طبق قوانین موجود، اصلاح در پرداخت از جیب مردم برای هزینه های دندانپزشکی در مراکز جامع سلامت و گسترش پوشش بیمه ای برای خدمات دندانپزشکی از اقدامات مهم انجام شده دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت در کشور است.
1401/06/14
23:50:24
5.0 / 5
424
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir