محققان استرالیایی می گویند؛

کمبود ویتامین D علت بروز التهاب مزمن

کمبود ویتامین D علت بروز التهاب مزمن

به گزارش اسنک، تحقیقات ژنتیکی ارتباط مستقیمی بین سطوح پایین ویتامین D و سطوح بالای التهاب را نشان داده است.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، التهاب بخش مهمی از روند بهبودی بدن است. اما هنگامی که ادامه یابد، می تواند به طیف گسترده ای از بیماریهای پیچیده همچون دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و بیماریهای خودایمنی منجر شود.
در این مطالعه، داده های ژنتیکی ۲۹۴، ۹۷۰ شرکت کننده با بهره گیری از تصادفی سازی مندلیفی برای نشان دادن ارتباط بین سطوح ویتامین D و پروتئین واکنش گر C، که یک شاخص التهاب است، مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر «آنگ ژو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه استرالیای جنوبی، می گوید: «یافته ها نشان میدهد که افزایش ویتامین D در افراد مبتلا به کمبود ممکنست التهاب مزمن را کم کند.»
دکتر ژو می گوید: «التهاب روشی است که بدن شما برای صیانت از بافت های شما در صورت صدمه دیدگی یا عفونت، بروز می دهد.»
وی می افزاید: «سطوح بالای پروتئین واکنشی C توسط کبد در پاسخ به التهاب تولید می شود، بدین سبب زمانی که بدن شما التهاب مزمن را تجربه می کند، سطوح بالاتری از پروتئین واکنشی C را هم نشان میدهد.»
این مطالعه پروتئین های واکنش گر ویتامین D و C را مورد بررسی قرار داد و یک رابطه یک طرفه بین سطوح پایین ویتامین D و سطوح بالای پروتئین واکنش گر C، که در هنگام التهاب متجلی می شود، یافت.
به گفته ژو، «تقویت ویتامین D در افراد مبتلا به کمبود ممکنست التهاب مزمن را کم کند و به آنها کمک نماید تا از برخی از بیماریهای مرتبط جلوگیری نمایند.»
این مطالعه این احتمال را هم می افزاید که داشتن غلظت کافی ویتامین D ممکنست عوارض ناشی از چاقی را کم کند و خطر یا شدت بیماریهای مزمن ناشی از التهاب را مانند بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و بیماریهای خودایمنی کم کند.


منبع:

1401/06/06
09:04:27
5.0 / 5
560
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir