رییس جمهوری:

دانشگاه های علوم پزشکی دنبال ارتقای جایگاه علم پزشکی باشند

دانشگاه های علوم پزشکی دنبال ارتقای جایگاه علم پزشکی باشند

به گزارش اسنک، رئیس جمهور تصریح کرد که باید به خواسته ها و مشکلات جامعه پزشکی توجه و از نظرات آنها استفاده گردد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رییسی بامداد امروز در همایش ملی خدمت ماندگار با گرامیداشت یاد شهدای سلامت و مدافع حرم و تقدیر از کادر درمان و سلامت کشور، اظهار نمود: همه مردم در همه کشورهای دنیا خویش را خدمت گزار می دانند، اما خدمت اقسامی دارد. یک خدمت با انگیزه کسب منفعت است که این نگاه، مادی گرایانه است و نفع شخصی در خدمت وجود دارد. خدمت دیگر از روی نوع دوستی و بشر دوستی است. در واقع در این نوع خدمت، نگاه انسان دوستانه و اومانیستی وجود دارد و از روی دلسوزی صورت می گیرد.
وی افزود: نوع سوم خدمت برای خداست و به خدمت، ماندگاری و جاودانگی می دهد. خادم نگاهش به فوق دستان و زبان مخدوم است و به جایگاه اصلی می نگرد. شهید مطهری فرمود بدانیم راه خدا از میان خلق می گذارد و بدون رضایت خلق، جلب رضایت خدا چگونه ممکن است؟ در این خدمت، اگر انسان مورد تقدیر واقع نشد، احساس سنگینی یا کاستی نمی کند، چون دل را در گرو جایگاه برتر و قدرت و عنایت خاص خدا گذاشته است.
وی افزود: از کسی که ماه ها به خانه نرفته و برای درمان بیماران کرونایی از خانواده خود جدا مانده، چطور می توان قدردانی نمود ؟ این خدمت که قابل جبران نیست. کدام پول و اضافه کار می تواند جبران این خدمت کند؟ مردم با همه وجود برای این خدمت ممنون و قدردان کادر بهداشت و درمان هستند. از صمیم قلب ما متشکر شما کادر درمان هستیم.
رییس جمهوری همینطور اضافه کرد: دولت از نظرات جامعه بهداشت و درمان و پزشکی استفاده می نماید. مشورت با ما در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها سرمایه بزرگی برای دولت و مجلس است. چه خوب است در همه طرح ها و لوایح در رابطه با حوزه درمان، نظرات کادر درمان و بهداشت مورد توجه قرار گیرد. خوب است نظرات دقیق و کارشناسی جامعه پزشکی اعلام گردد. من به مشورت با جامعه پزشکی باور داشته و آنرا به مجلس و همکارانم در دولت سفارش می کنم.
وی ضمن اشاره به لزوم توجه به ارتقای علم پزشکی در کشور، اظهار داشت: نباید به این حد از پیشرفت علمی قانع شد. البته جایگاه بسیار خوبی در منطقه داریم. خیلی از شهرهای ما همچون شیراز و اصفهان قطب سلامت هستند. کشورهای دنیا اعتراف دارند در پزشکی ایران حرف برتر را می زند. ۹۰ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل ایجاد می شود. ما از صادرکنندگان دارو هستیم. دانشگاه های علوم پزشکی به این حد بسنده نکنند و دنبال ارتقای جایگاه علم پزشکی باشند. جامعه پزشکی ثابت کرده اصحاب ما می توانیم هستیم.
رییسی همینطور اضافه کرد: افتتاح دانشگاه پزشکی، جذب دانشجو و پرورش استاد خیلی خوب است، اما باید توجه داشت که زیرساخت های لازم باید ایجاد شود. کشور به پزشک و پرستار بیشتر نیاز دارد، اما امکانات و تجهیزات بیشتری نیاز است. دولت هم خویش را موظف به ایجاد زیرساخت ها می داند. ایجاد زیرساخت ها همچون دانشگاه های علوم پزشکی باید با کار کارشناسی همراه باشد، البته عدالت آموزشی هم باید مدنظر باشد. ما بر افزایش دانشجو، پرستار و توسعه زیرساخت ها و تربیت پزشک تاکید داریم.
وی ضمن اشاره به شعار سال، اظهار داشت: کار دانش بنیان یعنی ضمیمه کردن دانایی به توانایی. تولید ما باید همراه باشد با دانش و فناوری تا ارزش افزوده ایجاد نماید و زمینه برای افزایش تولید و صادرات فراهم گردد.
رئیس جمهوری ضمن اشاره به این که جامعه پزشکی ما باید تامین گردد، خاطرنشان کرد: پرستار نباید دغدغه تأمین مالی داده باشد. معیشت پرستاران حتما باید تامین گردد. بعد از۱۵ سال تاخیر، تعرفه گذاری در رابطه با پرستان توسط وزیر بهداشت دنبال شد. این کار در دولت اجرایی شده و پرستاران شاهد اجرای آن خواهند بود.
وی تصریح کرد: همسایگان ما خودشان می گویند ترجیح می دهند برای خدمات پزشکی به جای اروپا به ایران بیایند. این یک سرمایه بزرگی است که باید از آن مراقبت کرد. باید به خواسته ها و مشکلات جامعه پزشکی توجه گردد و از نظرات آنها استفاده گردد.
رییسی با اشاره به اینکه پوشش بیمه سلامت۶ میلیون از سه دهک پایین کار بزرگی بود، اظهار داشت: طرح دارویار کار بزرگی بود که اجرای آن به مراقبت نیاز دارد و پول داروخانه ها بموقع پرداخت گردد.
رییس جمهوری افزود: حالا تمام تجهیزات اتاق عمل در ایران تولید می شود. در مسافرت به تاجیکستان یک پک اتاق عمل هدیه بردم که آنجا در رابطه با آن تحقیق انجام شده است. این از افتخارات کشور ما است.
وی همینطور ضمن اشاره به این که نقش دولت هدایت، حمایت و نظارت است، اظهار نمود: بخش خصوصی و تعاونی ها فعالیت خویش را بیشتر کنند. دولت مصمم است با تمام توان از آنها حمایت کند. این حمایت ما هم حقوقی و هم مالی است. حمایت مالی باید از شرکت دانش بنیان صورت گیرد. زمینه تولید و بازاریابی برای این شرکت ها فراهم نماییم.
رییسی در انتها با تقدیر از پرسنل اورژانس، اظهار داشت: پرسنل اورژانس مشکلاتی دارند همچون تجهیزات که درحال پیگیری برای حل مشکلات آنها هستیم.
رییس جمهوری همینطور در حاشیه این همایش از برخی از خانواده های شهدای سلامت و کادر درمان و بهداشت کشور قدردانی نمود.




منبع:

1401/06/05
21:47:42
5.0 / 5
684
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir