۱۴ باور نادرست درباره ی تغذیه کودک با شیرمادر

۱۴ باور نادرست درباره ی تغذیه کودک با شیرمادر

اسنک: مهم ترین خاصیت تغذیه با شیرمادر، اثر تربیت پذیری است. یعنی، کودکانی که شیرمادر خورده اند، از تربیت پذیری بهتری برخوردار می باشند.به گزارش اسنک به نقل از مهر، شیرمادر تغذیه ای ایده آل برای نوزادان است؛ ماده مغذی که سلامت، تندرستی و تکامل کودک را از تولد تا اختتام زندگی تضمین می نماید و موجب ایجاد رابطه عاطفی خاص میان کودک و مادر می شود.
۱۴ باور نادرست درباره ی تغذیه با شیر مادر
۱- کودکان بصورت غریزی بعد از تولد سینه های مادر را جستجو می کنند. با این وجود، خیلی از مادرها به حمایت عملی نیاز دارند تا نحوه قرارگیری کودک برای شیردهی را درست انجام دهند و مطمئن شوند که کودکان بصورت صحیح به سینه وصل شده اند. هم مادر و هم نوزاد برای تغذیه با شیر مادر نیازمند زمان و تمرین هستند. شیردهی زمان بسیاری می طلبد، بدین سبب مادرها چه در خانه و چه در محل کار نیازمند فضا و حمایت هستند.
۲- مادران بسیاری در ایام اول بعد از تولد، زمانی که درحال یادگیری شیردهی هستند، گرفتار مشکل می شوند. اما با حمایت درست از نحوه قرارگیری کودک در زمان تغذیه و با اطمینان از این که کودک به روش درست به سینه وصل شده است، می توان از سوزش سینه ها جلوگیری کرد. اگر مادر با چالش های شیردهی مانند سوزش نوک سینه ها مواجه می باشد، یک مشاور شیردهی یا مراقبین سلامت می توانند به وی در فایق آمدن بر این مسئله یاری رسانند.
۳- شستشوی نوک سینه ها قبل از شیردهی ضروری نیست. زمانی که کودکان متولد می شوند، از قبل با بو و صدای مادر خودشان آشنا هستند. نوک سینه ها ماده ای را ترشح می کنند که کودک استنشاق می کند و حاوی «باکتری های مفید» است که به ایجاد سیستم ایمنی سالم در کودکان کمک می نماید.
۴- پزشک ها، پرستارها و ماماها اغلب مادران را به تماس «پوست به پوست» بلافاصله پس از تولد که با عنوان مراقبت مادرانه کانگرویی نیز شناخته می شود، تشویق می کنند. ارتباط مستقیم با کودک به شکلی که بدن آنها پوست شما را لمس کند، اقدام بسیار مهمی است که به آنها کمک می نماید تا سینه ها را پیدا کرده و به آن وصل شوند. اگر می توانید این کار را تا یک ساعت بعد از تولد و بعدها بصورت مکرر انجام دهید، به برقراری پروسه شیردهی کمک خواهید کرد. اگر مادر نتواند این کار را انجام دهد، پدر یا یکی از اعضای خانواده می تواند وارد عمل شود و به او کمک نماید.
۵- مادران شیرده باید مانند سایر افراد یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند. به طور کلی، نیازی به تغییر عادات غذایی نیست. کودکان از زمانی که در رحم هستند در معرض ترجیحات غذایی مادرشان قرار می گیرند. اگر مادری فکر می کند که کودکش به یکی از غذاهایی که او می خورد واکنش نشان می دهد، بهتر است با یک متخصص مشورت کند.
۶- ورزش موجب تندرستی می شود و این مورد برای مادران شیرده هم صادق است. هیچ مدرکی دال بر این که ورزش طعم شیر را تغییر می دهد، وجود ندارد.
۷- شروع شیردهی در ساعت اول بعد از تولد آسان تر است، برای اینکه واکنش کودک در آن زمان بسیار قوی است. آنها آماده یادگیری تغذیه با شیر مادر هستند. اگر بلافاصله بعد از تولد نتوانستید کودک را به سینه وصل کنید، این کار را در سریع ترین فرصت ممکن انجام دهید. اگر برای قراردادن کودک روی سینه نیاز به کمک دارید از مشاوران شیردهی یا مراقبین بهداشتی دیگر، کمک بگیرید. تماس مداوم پوست به پوست و قراردادن کودک بر روی سینه به ادامه شیردهی کمک خواهدنمود.
۸- مادرها ممکنست تصمیم بگیرند که گاهی اوقات باید همزمان با ادامه تغذیه کودک با شیر خودشان، از شیر خشک نیز بهره گیرند. در این خصوص لازم است که آنها اطلاعات صحیح درباره ی شیر خشک و دیگر محصولاتی که جایگزین شیر مادر می شوند، کسب کنند. برای ادامه تولید شیر مادر، هر گاه که مقدور بود سینه خودرا در اختیار کودک تان قرار دهید. مادرها می توانند با مشاورین شیردهی و با مراقبین بهداشتی مشورت کنند تا بهترین برنامه که برای ادامه تغذیه با شیر مادر مناسب می باشد را تهیه نمایند.
۹- حدودا تمام مادرها شیر کافی برای کودکان شان را تولید می کنند. تولید شیر برمبنای عواملی همچون چگونگی سینه گرفتن کودک، دفعات شیردهی و چگونگی تخلیه شیر از سینه در هر بار شیردهی، تعیین می شود. شیردهی فقط کار «یک زن» نیست و مادران نیاز به حمایت دارند. حمایت هایی مانند راهنمایی برای ادامه شیردهی توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی، کمک در خانه و یا حفظ تندرستی بوسیله خوردن و ‌نوشیدن مناسب.
۱۰- مادرها زمانی که بیمار هستند به طور معمول بسته به نوع بیماری هنوز می توانند به شیردهی ادامه دهند. باید مطمئن شوید که از درمان مناسب برخوردارید، استراحت کافی دارید و خوب تغذیه می کنید می آشامید. در بسیاری موارد، آنتی بادی هایی که بدن تان برای درمان بیماری تولید می کند به کودک منتقل شده و لایه های دفاعی او را می سازند.
۱۱- آنچه اهمیت دارد این است که باید به پزشکتان اطلاع دهید که درحال شیردهی هستید و همین طور دستورالعمل های مصرف داروهایی که بدون نسخه تهیه می کنید، را مطالعه کنید. ممکنست که مصرف دارو در یک زمان خاص و با مقدار معین یا استفاده از یک فرمول جایگزین، ضروری باشد. همین طور باید پزشک کودک را درباره ی هر دارویی که مصرف می کنید، باخبر نمایید.
۱۲- هر کودکی با دیگری متفاوت می باشد. صرف نظر از نوع تغذیه، بعضی کودکان وابسته هستند و بعضی اینطور نیستند. تغذیه با شیر مادر نه فقط بهترین نوع تغذیه برای نوزادان است بلکه برای تکامل مغزی آنها نیز اهمیت دارد. کودکانی که اینطور تغذیه می شوند، مدت زیادی در آغوش قرار می گیرند و به همین دلیل، شیردهی ارتباط کودک با مادر را تقویت می کند.
۱۳- هیچ مدرکی دال بر این که اگر تغذیه با شیر مادر بیش از یک سال بطول بیانجامد، از شیر گرفتن کودک سخت می شود، وجود ندارد. اما تحقیقات نشان داده است که تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی برای مادر و کودک مفید می باشد. همه مادران و کودکان با یکدیگر تفاوت دارند و باید خودشان تعیین کنند که شیردهی تا چه زمانی ضرورت دارد.
۱۴- بسیاری از مادرها بعد از بازگشت به محل کار، شیردهی را ادامه می دهند. نخست، دستورالعمل های موجود در کشور و محل کارتان را بررسی کنید. اگر حق دسترسی به زمان و محلی برای شیردهی در ساعات کاری را دارید، شاید بتوانید به خانه رفته و به کودک تان شیر دهید، یا از یکی از اعضا خانواده یا دوستی بخواهید که کودک را نزد شما بیاورند، یا شیر خودرا دوشیده و به خانه بفرستید. اگر امکان شیردهی در ساعات کاری را ندارید، اهتمام کنید در طول روز فرصتی یافته و شیر خودرا بدوشید و سپس زمانی که در خانه هستید بصورت مستقیم به کودک تان شیر دهید. اگر تصمیم گرفتید که برای برخی وعده ها از جایگزین های شیر مادر استفاده کنید، مفید خواهد بود که هر زمان در کنار کودک هستید از شیر خودتان به او بدهید تا از منافع آن بهره مند شود.


منبع:

1401/06/04
11:17:52
5.0 / 5
765
تگهای خبر: بدن , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir