همه چیز درباره ی لانگیا، ویروس جدید در چین

همه چیز درباره ی لانگیا، ویروس جدید در چین

اسنک: یک اپیدمیولوژیست درباره ی ویروس جدیدی که به عنوان لانگیا در چین مطرح گردیده است، توضیحاتی ارائه نمود.دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، درباره ویروس جدیدی که بعنوان لانگیا مطرح گردیده است، اظهار داشت: ویروسی که به تازگی با نام لانگیا مطرح شده، همچون ویروس هایی است که در شرایط تغییرات ژنتیکی و بیولوژیکی که رخ می دهد، اتفاق افتاده است. البته این ویروس هنوز یک الگوی جهانی پیدا نکرده است، اما از آنجاییکه مقداری حساسیت نسبت به این ویروس ها و بیماری ها افزایش پیدا کرده، طبیعتا جامعه مقداری نسبت به مبحث حساس تر است. ازاین رو لانگیا خیلی مسئله حاد جهانی نیست که جای نگرانی داشته باشد.

وی اضافه کرد: آنچه که بعنوان لانگیا در چین دیده شده، ویروسی است که احتمال می رود که در آینده به یک عامل بیماری زایی تبدیل گردد که منجر به یک پاندمی شود. عملا لانگیا ویروس جدیدی به حساب می آید و الگوی آنرا به خوبی نمی شناسیم. تابحال طبق گزارشاتی که انجام شده، این ویروس ده ها نفر را مبتلا کرده و ۳۰ تا ۴۰ نفر هم ابتلای شدید داشته اند. البته تابحال فوتی نداشته است.
منشاء لانگیا
سوری با اشاره به اینکه به نظر می آید سرعت پخش آن بالاست و می تواند به اندازه کووید کشنده باشد، اظهار داشت: منشاء این ویروس از نوعی موش خاص است که نوعی حشره خوار بوده و به آن Shrew گفته می شود. البته در سایر حیوانات هم مانند بز، سگ و گربه و... هم امکان دارد با میزان کمتری دیده شود. به شکلی بیماری مشترک بین حیوان و انسان است و از حیوان به انسان منتقل می شود.
هنوز انتقال انسان به انسان از لانگیا گزارش نشده است
وی با اشاره به اینکه هنوز انتقال انسان به انسان این ویروس گزارش نشده است، اظهار داشت: البته این اخطار وجود دارد که با گسترش بیماری در میان انسان ها انتقال انسان به انسان آن هم ایجاد شود. افرادی که تابحال این بیماری در آنها گزارش شده است، هیچ ارتباط مشترکی باهم نداشتند و اعضای خانواده شان هم مبتلا نشدند.

سوری افزود: چین کشوری است که سرایت این بیماری ها در آن بالاست. یکی از دلایلش اینست که در آنجا مصرف مواد مختلف و انواع حیوانات متداول می باشد و بر همین مبنا طبیعتا احتمال شکل گیری بیماری های خاصی در آنجا زیاد است. از طرفی هم گفته می شود که از برخی لابراتوار ها در چین که روی این ویروس ها کار می کنند، گاهی اوقات خواسته یا ناخواسته این ویروس ها به بیرون سرایت کرده و دردسر ایجاد می کنند.
علائم لانگیا
وی با اشاره به اینکه لانگیا از خانواده ویروس های RNA است و خصوصیت های خاصی دارد، اظهار داشت: خستگی، بی حالی، بی رمقی مهم ترین خصوصیت این بیماری است. در عین حال تب، سرفه، سردرد، دردهای عضلانی و... هم در مبتلایان دیده شده است. البته بعضی از مبتلایان هم بدون علامت بودند. ویروس هم عملا درمان اختصاصی ندارد و عموما درمان علامتی خواهد بود.
عمده موارد لانگیا در چین و تایوان
سوری تصریح کرد: حالا خیلی در رابطه با این ویروس اطلاعات مبسوطی نداریم. عموما مواردی که دیده شده در چین و تایوان بوده است. تحقیقات هم بخصوص در تایوان و چین در حال انجام می باشد. در کشور ما خوشبختانه تابحال موردی نبوده، اما در این شرایط سیستم بهداشتی باید هوشیاری خودش را افزایش دهد. فعلاً این ویروس در مرحله ای نیست که بخواهد در جامعه نگرانی ایجاد نماید.

وی اظهار داشت: بعید به نظر می آید که این بیماری خصوصیت پاندمی مانند کووید ۱۹ را داشته باشد. بالاخره کرونا از راه قطرات تنفسی و از انسان به انسان منتقل می شود، اما در این ویروس هنوز انسان بعنوان منبع انتقال شناخته نشده است و بیشتر از حیوان به انسان منتقل می شود.

منبع:

1401/05/29
11:23:17
5.0 / 5
685
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir