توصیه محققان؛

رژیم غذایی برای کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

رژیم غذایی برای کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه

اسنک: افرادی که سنگ کلیه داشته اند، هیچ گاه نمی خواهند درد وحشتناک آنرا باردیگر تجربه کنند. حالا، یک مطالعه جدید رژیم غذایی را ترسیم می کند که می تواند به محافظت در مقابل آن کمک نماید.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، سنگ بنای این رژیم شامل خوردن مقدار زیادی غذاهای حاوی پتاسیم و همینطور چند وعده لبنیات کم چرب روزانه برای دریافت کلسیم کافی است. میوه ها و سبزیجات با پتاسیم بالا که می تواند کمک نماید شامل موز، پرتقال، گریپ فروت، زردآلو، قارچ، نخود فرنگی، خیار، کدو سبز و خربزه و طالبی است.
در این مطالعه، محققان کلینیک مایو مینه سوتا از داده های پرسشنامه های تکمیل شده توسط بیماران مبتلا به سنگ کلیه بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ استفاده کردند. این تیم رژیم غذایی ۴۱۱ نفری را که قبلاً نخستین سنگ کلیه خویش را داشتند و گروه کنترل شامل ۳۸۴ نفر را مقایسه کردند.
در طی مدتی بیشتر از چهار سال پیگیری، ۷۳ بیمار در این مطالعه سنگ کلیه عودکننده داشتند.
میزان پایین کلسیم و پتاسیم عود مجدد سنگ کلیه را پیشبینی می کند. بعد از تعدیل عوامل غیر رژیمی، کاهش کلسیم همچنان یک عامل پیشبینی کننده بود.
محققان خاطرنشان کردند، در حالیکه امکان دارد بیماران علاقه ای به تنظیم رژیم غذایی خود پیش از نخستین سنگ کلیه نداشته باشند، اما به احتمال زیاد این کار را برای پیشگیری از عود آن انجام می دهند.
یک سفارش کلیدی برای پیشگیری از سنگ کلیه مکرر شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، حدود ۹ لیوان ۳۴۰ میلی لیتری آب در روز است.
دکتر «جان لیسک»، مدیر تیم مطالعه، اظهار داشت: «یکی از اصلی ترین نکات اینست که اگر سنگ کلیه دارید، اساسا باید مایعات بیشتری بنوشید.»
متأسفانه، افرادی که یک سنگ کلیه داشته اند، با حدود ۳۰ درصد احتمال تشکیل مجدد سنگ در عرض پنج سال روبرو هستند.
داشتن سنگ کلیه نه تنها یک تجربه دردناک است، بلکه با سایر مشکلات سلامتی همچون بیماری مزمن کلیوی، پوکی استخوان و بیماری قلبی هم مرتبط می باشد.
بنابراین، چه مقدار کلسیم و پتاسیم باید در روز مصرف شود تا از سنگ کلیه جلوگیری شود؟
لیسک اظهار داشت: «دو تا سه وعده لبنیات کم چرب در روز بهترین راه برای مصرف کلسیم مورد نیاز خواهد بود یا مقداری معادل ۱۲۰۰ میلی گرم.»
تعیین یک عدد برای پتاسیم خیلی دقیق نیست. بنابراین، صرفا خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات خوب است.

1401/05/20
21:15:03
5.0 / 5
756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir