وزیر بهداشت اعلام كرد

نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به علت كرونا

نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به علت كرونا

وزیر بهداشت، ضمن ابراز نگرانی از كاهش پوشش واكسیناسیون به علت بحران كرونا، بر ضرورت تقویت سیستم بهداشت و درمان كشورها با اولویت تقویت مراقبتهای بهداشتی اولیه تاكید نمود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست مجازی وزرای بهداشت منطقه، خطاب به مدیر کل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و سایر شرکت کنندگان، اظهار داشت: در ابتدا از سازمان جهانی بهداشت به علت پشتیبانی فنی از کشورهای عضو در مبارزه با کووید-19 و همینطور پیگیری همزمان پیشرفت به سمت اهداف سه میلیاردی که بسیار حائز اهمیت می باشد قدردانی کی می کنم.
وی ادامه داد: همه می دانیم اغلب کشورها تمام تلاش خویش را برای کنترل کووید-19 انجام می دهند، اما اطمینان از دریافت خدمات ضروری سلامت در قالب مراقبتهای بهداشتی اولیه (PHC) برای همه بخصوص گروه های هدف بسیار ضروری می باشد. اطلاعات اولیه نشان داده است که پوشش ایمن سازی، تشخیص سل، HIV و ایدز و مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر (NCDs) همچون برخی خدمات پیشگیری، درمانی و توانبخشی تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته اند. گزارش اخیر مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف اخطار می دهد که پوشش واکسیناسیون به علت پاندمی کووید-19 کاهش چشم گیر و نگران کننده ای داشته است که به علت اختلال در دریافت و عرضه خدمات واکسیناسیون به علت کووید-19 اتفاق افتاده است.
نمکی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: ادامه این روند، نه تنها سبب عدم دستیابی به اهدافGPW-13 بلکه شاهد نتایج معکوس در خیلی از شاخصهای بهداشتی همچون پوشش واکسیناسیون، مراقبت از خانواده، بیماری های واگیر و غیر واگیر و غیره هم می باشد. بنابراین، من از کشورهای عضو می خواهم بر روی تقویت ظرفیت سیستم بهداشت و درمان با اولویت مراقبت های بهداشتی اولیه، ارتقاء همکاری بخش خصوصی و دولتی، توانمندسازی جامعه و سلامت در کلیه سیاست های خود سرمایه گذاری نمایند. این سیاست ها همچون راهبردهای اصلی جهت رسیدن به اهداف سه میلیاردی می باشند.
وزیر بهداشت کشورمان تصریح کرد: مدیر کل محترم دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت؛ من بعنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنم که اهداف سه میلیاردی را برای مبارزه با کووید-19 اتخاذ نموده ایم. ما زمان 1200 مرکز جامع سلامت را به 16 یا 24 ساعت رسانده ایم تا بتوانیم از دسترسی ساده و عادلانه مردم به خدمات ضروری بهداشتی و همینطور آزمایش و درمان بیماران سرپایی برای کاهش بار بیمارستانها اطمینان حاصل نماییم. غربالگری از راه تماس تلفنی، ویزیت در منزل و عرضه خدمات مورد نیاز، مداخلات در حال انجام برای شناسایی افراد در مراکز مراقبتهای اولیه بهداشتی می باشند. در عین حال، ما تمام تلاشهای مشترک خویش را برای از بین بردن مالاریا، حفظ اعتبار گواهینامه حذف سرخک و سرخجه و خیلی از دستاوردهای دیگر ادامه می دهیم، همانطورکه اخیراً به تمام روسای دانشگاه های علوم پزشکی دستور دادم تا برنامه ریزی های ویژه ای در این خصوص انجام دهند. ما همچنان کارآزمایی های بالینی، تولیدات بومی تمام داروهای کووید و در چارچوب چارچوب قوی برای تحقیقات و کارآزمایی واکسن را برخلاف تحریم های یکجانبه غیرقانونی، ادامه می دهیم.
ازاین رو، موارد زیر را به شما سفارش می نمایم:
1. عرضه بیانیه مشترک سازمان جهانی بهداشت و یونیسف خطاب به روسای کشورها با تاکید بر اهمیت استمرار مراقبت از جمعیت در معرض خطر بخصوص تضمین پوشش بالای واکسیناسیون، مراقبت از خانواده، نظارت بر رشد و بیماری های غیرواگیر در کنار تلاشهای فعلی برای مبارزه با کووید- 19 که در این رابطه، روسای کشورها به اهمیت سرمایه گذاری در پوشش همگانی سلامت و پیگیری پیشرفت در جهت اهداف سه میلیاردی تاکید نمایند.
2. سازمان جهانی بهداشت و یونیسف باید تبادل تجربیات بین کشورها، بخصوص نوآوریهای مربوط به راهبردها و گزینه های عرضه خدمات پوشش همگانی سلامت برای مبارزه با کووید-19 را تسهیل نمایند و در عین حال سرمایه گذاری برای اجرای تعهدات جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال در منطقه را تضمین نمایند.
3. سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، صندوق جهانی(گلوبال فاند)، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی به همراه سایر سازمان های اقتصادی، باید به کشورهای با درآمد کم و متوسط جهت غلبه بر تنش های اقتصادی حاصل از همه گیری کووید-19 و در عین حال تضمین دسترسی برابر به واکسن های کووید-19 در قالب COVAX (تسهیلات دسترسی به واکسن کووید-19) و یا سایر نوآوریهای دو جانبه و چند جانبه کمک نمایند. بار دیگر، از حمایت های مدیر منطقه ای، مدیر کل و کلیه همکاران سازمان جهانی بهداشت برای ابراز همبستگی در مقابله با تهدیدات بهداشت عمومی قدردانی می نمایم.
منبع:

1399/05/01
21:25:57
5.0 / 5
1991
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir