مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی مدیترانه ای ریسک فشارخون حاملگی را می کاهد

رژیم غذایی مدیترانه ای ریسک فشارخون حاملگی را می کاهد

یک مطالعه جدید نشان داده است که رعایت رژیم غذایی مدیترانه ای امکان دارد خطر مبتلا شدن به پره اکلامپسی در دوران حاملگی را کم کند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، پره اکلامپسی (فشارخون بالا در بارداری) در افرادی که آبستن هستند رخ می دهد و می تواند تهدید کننده جان آنها باشد. درمان های کمی برای کاهش خطر پره اکلامپسی وجود دارد.
مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که خطر ابتلاء به پره اکلامپسی در زنان آبستن که رژیم مدیترانه ای دارند، تقریباً ۲۰ درصد کاسته شده است.
دکتر «دانا هونس»، متخصص تغذیه و سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «از آنجاییکه پیشبینی این که چه کسی به پره اکلامپسی مبتلا می شود دشوار است، داشتن یک مداخله غذایی که می تواند خطر پره اکلامپسی و سایر عوامل خطر در رابطه با آنرا کم کند، یک اتفاق خوب است.»
این مطالعه شامل داده های بهداشتی بیشتر از ۸۵۰۰ زن بود. تیم تحقیقاتی پرسشنامه هایی را بین افراد توزیع کرد که شامل سؤالاتی در مورد رژیم غذایی و عادات غذایی آنها بود.
این گزارش نشان داد که ۱۰ درصد از افراد مبتلا به پره اکلامپسی بودند و کسانی که پیش از حاملگی دیابت یا چاقی داشتند، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به پره اکلامپسی بودند.
بررسی ها نشان داد خطر ابتلاء به پره اکلامپسی در افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کردند ۲۰ درصد کمتر بود.
پره اکلامپسی یک عارضه جدی حاملگی است که می تواند علایم تهدیدکننده زندگی همچون فشارخون بالا، دفع پروتئین از ادرار و علایم صدمه اندام را ایجاد نماید. این وضعیت همینطور خطر ابتلاء به بیماری های قلبی طولانی مدت، حوادث قلبی و نارسایی قلبی را در زنان بالا می برد.
به گفته نویسندگان، رژیم غذایی مدیترانه ای امکان دارد استرس اکسایشی یا عملکرد سلول های اندوتلیال را بهبود بخشد. همینطور امکان دارد عملکرد عروق جفت را تقویت کند و از تغییرات متابولیک سالم حمایت کند.


منبع:

1401/02/09
13:04:54
5.0 / 5
836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir