عضو كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا اعلام كرد

سفارش های ضدکرونایی برای مدارس

سفارش های ضدکرونایی برای مدارس

به گزارش اسنک عضو کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا با تکیه بر ضرورت رعایت پروتکلهای بهداشتی و توجه به علامت دار شدن احتمالی دانش آموزان در شرایط حضور در مدارس، اظهار داشت: از مردم درخواست می کنم که اگر واکسیناسیون شان را تکمیل نکرده یا دز سوم را تزریق نکرده اند، مراجعه نموده و واکسیناسیون شان را تکمیل کنند.دکتر حق ازلی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: پس از تعطیلات نوروزی باتوجه به شرایط مسافرت ها و... در استان هایی که تراکم سفر زیاد بود، تعدادی افزایش رجوع کننده در حوزه کرونا گزارش شد، اما به صورت کلی تعداد افرادی که در کل کشور مبتلا شدند، وضعیت نزولی دارد و تعداد مرگ ومیر هم کاسته شده است. در عین حال از آنجاییکه روند به سمت نرمال سازی ارتباطات اجتماعی یا بازگشایی مدارس حرکت می کند، رعایت بهداشت فردی و پروتکلهای بهداشتی بسیار مهم و کمک کننده است. در عین حال آگاهی دانش آموزان و والدین در حوزه بیماری و توجه به علایم بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی باید واکسیناسیون جدی گرفته شود؛ چونکه یکی از مهم ترین عواملی که ثابت شده در کنترل بیماری کووید ۱۹ موثر است، انجام واکسیناسیون ضد کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی است. بر همین مبنا از همه مردم درخواست می کنم که کسانی که واکسیناسیون شان را تکمیل نکرده اند یا دز سوم را تزریق نکرده اند، مراجعه نموده و واکسیناسیون شان را تکمیل کنند. برخی کشورها حتی تزریق دز چهارم را هم آغاز کرده اند.
توصیه های ضدکرونایی برای مدارس
حق ازلی با تکیه بر ضرورت رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک در مدارس با عنایت به بازگشایی های انجام شده، افزود: رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس بسیار مهم می باشد. بعنوان مثال استفاده از ماسک بسیار مهم می باشد. همینطور اولیای مدارس و فرزندان باید نسبت به بروز علایم در دانش آموزان حساس باشند و اگر احساس کردند که علائمی وجود دارد، حتما از ورود فرزندشان به مدرسه اجتناب کنند. مربیان مدارس حتما توجه داشته باشند که هر روز یک غربالگری اولیه در مدارس صورت گیرد و طبیعتا اگر امکان انجام واکسیناسیون برای کودکان هم در این زمان وجود داشته باشد و صورت گیرد، شرایط مناسب تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: از مردم و همه افرادی که فرزندان شان به مدرسه می روند، خواهش می کنم که اگر کوچکترین شکی داشتند که فرزندان شان تب دارند یا بی حال هستند، حتما از فرستادن آنها به مدرسه اجتناب کنند. اولیای مدرسه هم حتما در این موارد دقت کنند که ضمن آموزش رعایت پروتکلهای بهداشتی به دانش آموزان، حتما مراقب علامت دار شدن بچه ها باشند و اگر دانش آموزی علامت دار بود، او را از جمع خارج کنند. اگر مشاهده نمودند که تعداد زیادی در یک کلاس علایم دارند یا مبتلا شدند، حتما آموزش آن کلاس را به صورت غیر حضوری ادامه دهند.
پیش بینی درباره پیک های آتی کرونا
وی درباره احتمال ورود به پیک هفتم کرونا در کشور با عنایت به ایجاد سویه های جدید کرونا در دنیا، اظهار داشت: باتوجه به این که تعداد زیادی واکسن در کشور تزریق شده و بیشتر از ۲۶ میلیون نفر هم واکسن دز سوم را تزریق کرده اند، مانند همه جای دنیا احتمال این که پیک های شدیدی مانند پیک پنجم و ششم داشته باشیم، ضعیف می شود، اما در هر صورت این احتمال که میزانی از افزایش بیماری به صورت پیک های کوچک وجود داشته باشد، هست.
جهش های جدید کرونا و کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی
حق ازلی درباره سویه XE امیکرون هم اظهار داشت: طبیعتا هر سوشی که تغییر ژنتیکی می کند، می تواند در کل دنیا ایجاد بیماری کند. به نظر می آید سوشی که ایجاد شده، احتمال انتقالش بیشتر است. البته هنوز اطلاعات زیادی از شدت بیماری زایی آن وجود ندارد، اما به نظر می آید که احتمال انتقال در این سوش بیشتر است. ازاین رو مراقبت های فردی، رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک را باید به صورت جدی تر رعایت کنیم؛ موضوعی که متاسفانه طی چند هفته گذشته مقداری کاسته شده است.

منبع:

1401/01/26
16:04:45
5.0 / 5
756
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir