کودک شما به چه مقدار پروتئین نیاز دارد؟

کودک شما به چه مقدار پروتئین نیاز دارد؟

به گزارش اسنک خراسان رضوی یکی از نگرانی های مهمی که والدین مطرح می کنند، تعادل رژیم غذایی فرزندشان است و این که آیا آنان پروتئین کافی مصرف می کنند یا خیر چونکه نتایج بررسی ها نشان داده است رژیم غذایی کودک می تواند بر دریافت پروتئین بیش از حد یا ناکافی موثر باشد.به نقل از هلث نیوز، پروتئین ها مهم ترین اجزای سازنده بدن ما را تشکیل می دهد. پروتئین جزو اصلی ماهیچه هاست. ماهیچه جایی است که بیشتر پروتئین های بدن در آن یافت می شود. البته پروتئین ها در سرتاسر بدن وجود دارد و ساختار آنزیم ها و هورمون های مهم را تشکیل می دهد.

پروتئین ها برای بافت همبند که پوست و استخوان ها را تقویت می کند، مورد نیاز است. همینطور این ماده به تشکیل اجزای خون کمک می نماید.

به طور خلاصه پروتئین ها برای خیلی از جنبه های عملکرد بدن ما مورد نیاز است و مهم می باشد اطمینان حاصل نماییم که کودک مان مقدار بهینه ای از آنرا برای اطمینان از تأمین منظم اسیدهای آمینه ضروری دریافت می کند.

فرزند من چه میزان پروتئین نیاز دارد؟

توصیه کلی این است که کودک ۱۰ تا ۱۵ درصد کالری دریافتی روزانه خویش را از پروتئین ها، ۲۰ تا ۳۰ درصد را از چربی و بقیه را از کربوهیدرات ها دریافت کند. به صورت کلی کودکی که یک رژیم غذایی متعادل شامل غلات کامل، منابع پروتئین بهینه، میوه ها، سبزی ها، چربی ها و روغن های سالم دارد، باید مقدار پروتئین سفارش شده روزانه خویش را دریافت تا رشد مطلوب خویش را حفظ کند.

مشکل پروتئین کمتر از حد مطلوب در کودکانی ایجاد می شود که دسترسی ضعیف به رژیم غذایی مغذی دارد یا مشکلاتی مانند آلرژی غذایی، مشکلات بلع، مشکلات قلبی، ریوی یا بیماری کلیوی و اختلالاتی که سبب سوء جذب می شود را داشته باشد.

چه زمانی والدین باید در مورد مصرف پروتئین نگران باشند؟

کودکان با دریافت کالری و پروتئین کمتر از حد مطلوب امکان دارد رشد کمتر از حد ایده آل، انرژی و فعالیت بدنی کمتری داشته باشند. محدودیت شدید پروتئین و کالری امکان دارد با سوءتغذیه شدید و توقف رشد ظاهر شود.

اگر در مورد دریافت پروتئین کودک خود نگران هستید با پزشک اطفال صحبت و وضعیت کودک خویش را ارزیابی کنید. پزشک شرح حال مفصلی همچون تغذیه را تهیه می کند، معاینه فیزیکی انجام می دهد و امکان دارد آزمایشاتی همچون آزمایش خون و ادرار را در صورت ضرورت جهت کمک به ارزیابی وضعیت تغذیه کودک تجویز کند.

البته باید خطرات مصرف بیش از اندازه پروتئین را هم در نظر داشت چونکه به صورت کلی تغذیه کمتر از حد مطلوب چیزی است که بیشتر مورد توجه والدین قرار می گیرد.

با این حال در ایالات متحده و سایر کشورهای توسعه یافته یک مشکل آشکار مصرف بیش از اندازه پروتئین در رژیم غذایی کودکان وجود دارد. در واقع مصرف بیش از اندازه پروتئین می تواند در بدن به چربی تبدیل گشته و سبب افزایش وزن شود.

علاوه بر این کودک امکان دارد در معرض خطر سنگ کلیه و نقرس قرار گیرد. پس باید از مصرف خودسرانه محصولات بدون نسخه که منجر به افزایش دریافت پروتئین در کودک می شود، اجتناب کرد.

منبع:

1400/12/17
11:15:23
5.0 / 5
883
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir