یك اپیدمیولوژیست:

واکسیناسیون کرونا در کودکان را جدی بگیرید

واکسیناسیون کرونا در کودکان را جدی بگیرید

به گزارش اسنک رئیس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به شرایط فعلی بیماری کرونا در کشور، تصریح کرد: هنوز مهم ترین ابزار محافظتی در مقابل این بیماری، واکسن است. باید واکسیناسیون کودکان جدی گرفته شود؛ این درحالیست که هنوز پوشش واکسیناسیون سنین زیر ۱۲ سال در مقایسه با گروههای سنی بالای ۱۲ سال، کمتر است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر احسان مصطفوی ضمن اشاره به این که هم اکنون در موج ششم اپیدمی کرونا که ناشی از غالب شدن سویه اومیکرون است، قرار داریم، اظهار داشت: این موج بیشتر از یک ماه است که کشور را درگیر کرده و سبب ابتلای قابل توجهی از هموطنان شده است؛ بشکلی که بر مبنای شواهد موجود ما بالاترین موارد مبتلا شدن به بیماری را از ابتدا تابحال در موج ششم تجربه کردیم.
وی ادامه داد: برپایه شواهد موجود و مدل سازی های صورت گرفته به نظر می آید که ما در موارد مبتلا شدن و بستری و در ایام اخیر در مورد موارد مرگ، پیک اپیدمی را سپری کرده ایم. انتظار داریم در هفته های آتی شاهد کاهش قابل توجه موارد ابتلا، بستری و مرگ باشیم.
او افزود: در مقایسه با پیک های قبلی گرچه موارد مبتلا شدن به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است اما با وجود این که حتی یک مرگ هم مهم می باشد و باید برای پیشگیری از وقوع حتی یک مرگ اقدام نمود، اما موارد مرگ در مقایسه با پیک های قبلی کمتر بوده است که این مورد می تواند متاثر از عوامل مختلفی همچون واکسیناسیون باشد که سهم موثری در جلوگیری از مبتلا شدن به فرم های شدید بیماری داشته است. از طرفی عوامل دیگری همچون ابتلاهای اخیر به بیماری، یک ایمنی نسبی در افراد بوجود آورده و همینطور واریانت امیکرون در مقایسه با واریانت های قبلی خفیف تر است و انتظار داریم که فرم شدید بیماری در مورد آن کمتر اتفاق افتد.
بنابر اعلام کانال تلگرامی وزارت بهداشت، او تصریح کرد: ابزارهای محافظتی در مقابل کرونا تغییری نکرده است. همچنان مهم ترین ابزار در اختیار ما واکسن است که به صورت جدی پیشنهاد می کنم افرادی که هنوز برای تزریق دز سوم رجوع نکردند، حتما اقدام نمایند. از طرفی می بایست واکسیناسیون کودکان جدی گرفته شود. هنوز پوشش واکسیناسیون زیر ۱۲ سال در مقایسه با گروههای سنی بالای ۱۲ سال کمتر است.
این اپیدمیولوژیست ضمن اشاره به نزدیکی به ایام نوروز، اظهار نمود: همچنان سفارش می نماییم اگر می شود مردم سفرها را یا به تعویق اندازند و یا به سفر نروند. در صورت الزامی بودن سفر باید از حضور در تجمعات پیشگیری کرده و ابزارهایی مانند ماسک را استفاده نماییم. همینطور تلاش نماییم در مسافرت از تماس نزدیک با گروههای پرخطر همچون مسن ترها که در معرض خطر مبتلا شدن به انواع شدید بیماری هستند خودداری نماییم تا سفری که برای آرامش و راحتی می رویم منجر به ناراحتی نشود.
منبع:

1400/12/12
12:43:26
5.0 / 5
805
تگهای خبر: بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir