محققان می گویند؛

۴۰ درصد بیماران کرونایی حس چشایی خویش را از دست می دهند

۴۰ درصد بیماران کرونایی حس چشایی خویش را از دست می دهند

به گزارش اسنک طبق یک مطالعه جدید، از هر ۱۰ بیمار مبتلا به کووید، چهار نفر گرفتار نوعی از دست دادن حس چشایی هستند.به گزارش اسنک به نقل از وب مِد، خیلی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ گزارش می دهند که حس چشایی و همینطور حس بویایی خویش را از دست داده اند، اما دانشمندان به این مورد مشکوک بودند.
حال تجزیه و تحلیل جدید مرکز مونل فیلادلفیا نشان داد که ۳۷ درصد- یا تقریباً چهار نفر از هر ۱۰ نفر- از بیماران کرونایی واقعاً حس چشایی خویش را از دست داده اند و گزارش های در ارتباط با از دست دادن حس چشایی در واقع قابل تمایز از موارد از دست دادن حس بویایی است.
اختلال چشایی می تواند از دست دادن کامل چشایی، از دست دادن جزئی چشایی و تحریف چشایی باشد. مرکز مونل در اطلاعیه ای اعلام نمود که این یک علامت «تحت بررسی» است که می تواند به پزشکان در درمان بهتر بیماران کرونایی کمک نماید.
محققان داده های در ارتباط با ۱۳۸، ۷۸۵ بیمار مبتلا به کووید را از ۲۴۱ مطالعه که کاهش چشایی را ارزیابی کردند و بین ۱۵ مه ۲۰۲۰ تا ۱ ژوئن ۲۰۲۱ انتشار یافت، بررسی کردند. از بین این بیماران، ۳۲۹۱۸ نفر گفته بودند که نوعی از دست دادن حس چشایی دارند. علاوه بر این، بیماران زن بیشتر از مردان حس چشایی خویش را از دست داده بودند و افراد ۳۶ تا ۵۰ ساله بیشترین میزان از دست دادن چشایی را داشتند.
به گفته محققان، از دست دادن حس چشایی یک علامت واقعی و مشخص کووید ۱۹ است که نباید با کاهش بویایی اشتباه گرفته شود.


منبع:

1400/12/03
12:38:07
5.0 / 5
797
تگهای خبر: بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir