زیرسویه ای که سبب کووید شدید می شود

زیرسویه ای که سبب کووید شدید می شود

خراسان رضوی نتایج مطالعات نشان می دهد زیرسویه امیکرون با نام امیکرون پنهان کار(BA.2) سبب بیماری شدید در میزبان خود می شود.به نقل از نیوز، عاملی که موجب می شود زیرسویه امیکرون(BA.۲) موجب بیماری شدید شود، توالی ژنومی BA.۲ و تفاوت آن با توالی ژنومی زیرسویه BA.۱ است و این تفاوت ژنومی بیان می کند که خاصیت های ویروسی این دو زیرسویه نیز متفاوت خواهد بود.

با این وجود سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده ممکنست امیکرون خفیف تر از دلتا باشد اما در حقیقت خفیف نیست.

آیا زیرسویه امیکرون مسری تر است؟

محققان گفته اند بااینکه امیکرون پنهان کار بعنوان یک زیرسویه از امیکرون در نظر گرفته شده اما توالی ژنومی آن به شدت با BA.۱ متفاوت می باشد.

محققان دانشگاه توکیو در مطالعه خود که در مرحله پیش چاپ سایت BioRxiv پست شده اظهار کردند: این تفاوت حاکی از این است که خاصیت های ویروسی BA.۲ با BA.۱ متفاوت است.

هنگامی که پژوهشگران همسترها را با BA.۲ و BA.۱ آلوده کردند، حیوانات آلوده به BA.۲ بیمارتر شدند و عملکرد ریه بدتری داشتند.

آنان خاطرنشان کردند: تحقیقات ما با بهره گیری از مدل همستر نشان داد بیماری زایی BA.۲ بیشتر از BA.۱ است.

آیا زیرسویه امیکرون واکسن گریز است؟

به نظر می رسد مانند BA.۱ زیرسویه BA.۲ نیز تا حد زیادی از مصونیت ناشی از واکسن های کووید ۱۹ می گریزد. بعلاوه در مقابل آنتی بادی های افرادی که به سویه های قبلی سارس کوو ۲ آلوده شده اند نیز مقاوم است.

علاوه بر این پژوهشگران تاکید نمودند BA.۲ حدودا بطور کامل در مقابل تعدادی از درمان های آنتی بادی مونوکلونال که برای درمان عفونت کووید ۱۹ استفاده می شود، مقاومت نشان داده است.

آنان می گویند: با تولید مثل موثر بالاتر و مقاومت ایمنی این زیرسویه بدیهی است که گسترش BA.۲ می تواند یک مساله جدی برای سلامت جهانی در آینده نزدیک باشد.

سازمان بهداشت جهانی در مورد این زیرسویه چه می گوید؟

ماریا ون کرخوف، یکی از مسئولان سازمان بهداشت جهانی، بیان کرده مطالعات زیادی در حال انجام می باشد که زیرشاخه های مختلف امیکرون را در مورد انتقال، شدت و تاثیر واکسن ها بررسی می کند.

به گفته وی حالا در بین همه زیرمجموعه ها BA.۲ بیشتر از BA.۱ قابل انتقال است اما از نظر شدت تفاوتی بین این ۲ وجود ندارد.

این سازمان اشاره کرد: همه انواع دیگر ویروس کرونا همچون آلفا، بتا و دلتا همچنان در سطح جهان کاهش می یابند برای اینکه امیکرون آنرا از بین می برد. از میان بیش از ۴۰۰ هزار توالی ویروس کووید ۱۹ که در هفته گذشته در بزرگترین پایگاه داده ویروس جهان آپلود شده، بیش از ۹۸ درصد آن امیکرون بود.

ظهور امیکرون در نوامبر سال قبل در بوتسوانا و آفریقای جنوبی گزارش شد. از آن زمان زیرسویه فرعی BA.۱ به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته و از انواع دیگر مانند دلتا پیشی گرفته است.

با این حال در فوریه سال جاری یکی دیگر از زیرمجموعه های امیکرون به نام BA.۲ در چندین کشور همچون دانمارک و بریتانیا شناسایی شده است. حالا بر اساس گزارش ها BA.۲ رقابت خود با BA.۱ را آغاز نموده چون فرض می شود که انتقال پذیرتر است.
1400/12/01
12:40:50
5.0 / 5
935
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir