خطرات آپنه خواب در دوران حاملگی چیست؟

خطرات آپنه خواب در دوران حاملگی چیست؟

اسنک: خراسان رضوی پژوهشگران دریافتند آپنه خواب دوران حاملگی با ایجاد فشار خون بالا و سندرم متابولیک مرتبط می باشد.به گزارش نیوز مدیکال، در یک پژوهش جدید پژوهشگران بررسی کردند آیا تنفس اختلال خواب(بیشتر آپنه انسدادی خواب) در دوران حاملگی و در سالهای بعد از زایمان با افزایش ریسک مبتلاشدن به فشار خون بالا و سندرم متابولیک مرتبط می باشد یا خیر. سندرم متابولیک مجموعه شرایطی است که خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت را بیشتر می کند.

دکتر فرانچسکا ال. فاکو، استادیار گروه زنان، زایمان و علوم تولید مثل بخش پزشکی جنین مادر بیمارستان زنان مگی واقع در پیتزبورگ آمریکا، در تحقیقی با عنوان «تنفس نامنظم خواب در حاملگی و بعد از زایمان، ارتباط با سلامت متابولیک قلبی» و همکارانش آزمایش آپنه خواب را انجام داده اند.

شرکت کنندگان در این پژوهش متشکل از ۱۹۶۴ زن بودند که نخستین حاملگی خودرا تجربه می کردند. همین طور ۱۲۲۲ نفر از شرکت کنندگان ۲ تا هفت سال بعد از زایمان مورد بررسی قرار گرفتند. سپس پژوهشگران تعیین کردند که آیا شرکت کنندگان در معرض خطر افزایش فشار خون یا سندرم متابولیک هستند یا خیر.

محققان گفتند: در صورتیکه داده های همه گیرشناسی از گروههای بزرگسالان میانسال و مسن نشان میدهد که تنفس نامنظم خواب با نتایج متابولیک قلبی نامطلوب مرتبط می باشد اما در مورد چگونگی تاثیر تنفس نامنظم خواب در حاملگی و در دوره بعد از زایمان بر سلامت مادر کمتر می دانیم.

تنفس نامنظم خواب در دوران حاملگی با افزایش ۲ تا سه برابری خطر مبتلاشدن به پره اکلامپسی، فشار خون بالا در دوران حاملگی که می تواند منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود، یا دیابت بارداری(دیابتی که در دوران حاملگی ایجاد می شود) مرتبط می باشد. این موارد و سایر نتایج نامطلوب حاملگی عوامل خطرزا برای ایجاد پرفشارخونی و بیماری متابولیک در مادر است.

شرکت کنندگان در این تحقیق هم در دوران حاملگی و هم ۲ تا هفت سال بعد هر کدام از مدل یکسان آزمایش آپنه خواب خانگی استفاده کردند. همچون عوامل دیگر آزمایش های آپنه خواب تعداد دفعاتی را که فرد گرفتار وقفه تنفسی و کاهش سطح اکسیژن در رابطه با آن می شود را اندازه گیری می کند. شرکت کنندگان در تحقیق اگر در طول دوره تخمینی خواب خود پنج مرتبه یا بیشتر وقفه تنفسی یا افت اکسیژن را تجربه کردند، گرفتار آپنه خواب بودند.

دکتر فاکو اظهار داشت: ما دریافتیم وجود آپنه خواب که هم در دوران حاملگی و هم ۲ تا هفت سال بعد از زایمان اندازه گیری می شود، با ایجاد پرفشارخونی و سندرم متابولیک مرتبط می باشد.

علاوه بر این شرکت کنندگان مبتلا به آپنه خواب که در دوران حاملگی و ۲ تا هفت سال بعد از آن آپنه خواب در آنان ادامه داشت، بیش از سه برابر بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به فشار خون بالا و بیش از ۲ برابر در معرض افزایش ریسک مبتلاشدن به سندرم متابولیک در مقایسه با شرکت کنندگانی بودند که هیچ گاه خواب غیرطبیعی نداشتند. پرفشارخونی شایع بعنوان نخستین رویداد در هر پیگیری با فشار خون سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار خون دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر تعریف می شود.

دکتر سوزان، ردلاین از برنامه اپیدمیولوژی پزشکی خواب در بیمارستان زنان بریگهام و دانشکده پزشکی هاروارد اظهار داشت: داده های ما همین طور با بهره گیری از اندازه گیری ساده افت اکسیژن در هر ساعت خواب خطر بالاتر مبتلاشدن به سندرم متابولیک و فشار خون بالا را نشان داد. این نتایج نشان میدهد استفاده از دستگاه های ساده کنترل اکسیژن ممکنست برای شناسایی زنان در دوران حاملگی و در دوره بعد از زایمان در معرض خطر نتایج نامطلوب سلامتی و شناسایی بانوانی که بطور بالقوه ممکنست از درمان آپنه خواب سود ببرند، مفید باشد.

محققان نتیجه گرفتند: این داده ها بر نیاز به ارزیابی دقیق نقش غربالگری و درمان آپنه خواب در دوران حاملگی و در دوره بعد از زایمان بعنوان راهبردهای جدید برای مداخلات اولیه با هدف بهبود سلامت بلندمدت مادر تاکید می کند.

نتایج این تحقیق بصورت آنلاین در مجله آمریکایی پزشکی تنفسی و مراقبت های ویژه انجمن قفسه سینه آمریکا(American Thoracic Society's American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine) انتشار یافته است.

منبع:

1400/11/25
09:33:15
5.0 / 5
1228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir