سهم بیمه ها از هزینه درمان و کرونا چقدر است؟

سهم بیمه ها از هزینه درمان و کرونا چقدر است؟

به گزارش اسنک با وجود این که سهم شرکتهای بیمه در پرداخت هزینه های درمان عموما به بیمه های تکمیلی محدود می شود ولی این بخش بالاترین نسبت پرداخت خسارت را در صنعت بیمه به خود مختص کرده است.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، اخیرا ناصحی- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت - در اظهاراتی سهم مردم از پرداخت هزینه های درمان را تا ۵۰ درصد اعلام و با انتقاد از بودجه پایین این سازمان گفته است که در پوشش هزینه ای، بیمه ها خیلی قوی نیستند.

وی در مورد پوشش بیمه ای داروهای درمان کرونا هم گفته که هرچه در کمیته ی علمی ستاد کرونا تائید و در شورایعالی بیمه تصویب شود، زیر پوشش بیمه قرار می گیرد که تابحال نزدیک ۷۰۰۰ میلیارد تومان در مورد کرونا هزینه کرده ایم.

اما با عنایت به این که در کنار بیمه های پایه که مردم از آن بابت هزینه های درمان استفاده می نمایند، بخشی از هزینه درمان از راه بیمه تکمیلی توسط شرکتهای بیمه طرف قرارداد پرداخت می شود، آخرین عملکرد شرکتهای بیمه در آمار بیمه مرکزی از هزینه های درمانی و البته کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

بالاترین نسبت پرداخت خسارت برای درمان، کشتی و بدنه


بر طبق این گزارش، حق بیمه تولیدی صنعت بیمه امسال ۹۰.۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت ۳۷.۷ درصد رشد داشته است، همینطور خسارت پرداختی از جانب شرکت ها بیمه در این زمان ۴۷.۲ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با ۱۰ ماه اول سال گذشته ۴۵.۷ درصد افزایش دارد.

بررسی وضعیت درمان در خسارت های پرداختی شرکتهای بیمه نشان داده است که با ۱۰۶.۴ درصد درصد قرار دارد و پس از آن پرداخت خسارت کِشتی با ۸۴ درصد و بیمه بدنه اتومبیل با ۵۵ درصد بالاترین نسبت خسارت پرداختی را داشته اند.

۱۶۷۰ میلیارد و بیشتر برای کرونا

اما در ارتباط با هزینه های کرونا در بیمه ها، آمار از این حکایت دارد که از آغاز انتشار کرونا در اسفندماه سال ۱۳۹۸ تا آخر آذرماه سال جاری، در مجموع نزدیک ۱۶۷۰ میلیارد تومان خسارت بابت درمان تکمیلی بیماری کرونا از جانب صنعت بیمه پرداخت شده است که حدود دو درصد در ارتباط با سال ۱۳۹۸، ۴۱ درصد سال ۱۳۹۹ و ۵۷ درصد برای سال جاری است.

۳۶ درصد هزینه های کرونا برای بستری

جزئیات بیشتر از آن حکایت می کند که حدود ۳۶ درصد پرداخت های کرونایی به هزینه های بستری، ۱۷ درصد مصارف دارویی، ۱۴ درصد آزمایش، ۹ درصد ویزیت و شش درصد عکسبرداری اختصاص دارد و در مورد ۱۸ درصد از هزینه های گزارش شده از جانب شرکتهای بیمه نوع هزینه مشخص نشده است.

حداقل ۶ درصد هزینه درمان پرداختی برای کروناست

در این حالت سهم خسارت های پرداختی شرکتهای بیمه بابت هزینه های درمانی بیماری کرونا از اول اسفند ۱۳۹۸ تا آخر آذرماه سال جاری، حدود شش درصد از کل خسارت های پرداختی بیمه های درمانی در این بازه زمانی است.

این را باید مورد توجه قرار داد که هزینه پرداختی بابت کرونا از جانب شرکتهای بیمه می تواند بیشتر از این رقم باشد چون که پیش از این هم بیمه مرکزی اعلام نموده بود بخشی از هزینه های درمانی به علل فنی تفکیک نشده است چونکه برخی شرکتهای بیمه امکان ثبت هزینه های بیمارستانی و پاراکلینیکی بیماری کرونا را به صورت مجزا از سایر بیماری ها در سیستم های خسارت نداشته و در مورد برخی تعهدات بخصوص ویزیت، دارو و عکسبرداری هم به علت عدم ثبت نوع بیماری در نسخه مربوطه، امکان تفکیک هزینه بیماری کرونا از سایر بیماری ها در این موارد وجود ندارد.
1400/11/23
23:58:38
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir