مطالعات نشان می دهد؛

میزان ویتامین D در مبتلا شدن به دیابت نقش دارد

میزان ویتامین D در مبتلا شدن به دیابت نقش دارد

به گزارش اسنک دیابت، هر دو نوع ۱ و ۲، به صورت بالقوه تهدیدکننده جان و تغییردهنده شرایط زندگی است که افراد را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی تعداد مبتلایان بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۴ تقریباً چهار برابر شده است، که با افزایش نرخ مرگ ومیر و ناتوانی ناشی از این بیماری مرتبط می باشد.
دکتر «ویکتوریا سالم»، استاد غدد درون ریز در کالج امپریال لندن، در اینباره می گوید: «ما می دانیم که دیابت نوع ۱ در نیمکره شمالی بسیار شایع تر است و این معمولا به این علت است که ما نور خورشید کمتری دریافت می نماییم و ازاین رو سطح ویتامین D کمتری داریم. این مساله در مورد بیماری ام اس هم صادق است.»
وی در ادامه می افزاید: «داده های بسیار خوبی وجود دارد که نشان داده است کمبود ویتامین D، که باعث راشیتیسم در کودکان می شود، احتمال ابتلاء به دیابت نوع ۱ را در آینده در این کودکان بالا می برد. اما به همین ترتیب، افرادی که دوز بالایی از ویتامین D دریافت می کنند، بعداً کمتر به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند.»
دیابت نوع ۲ معمولا زمانی تشخیص داده می شود که سطح گلوکز خون بالا باشد. این عارضه در نهایت به علت حساسیت کم به انسولین در بافت ها ایجاد می شود که سبب می شود بدن نتواند گلوکز را از خون خارج کند.
برای جبران این کمبود، بدن مقدار بیشتری انسولین تولید می کند تا وقتی که در نهایت سلول های بتا در لوزالمعده تسلیم شوند و فرد مبتلا نتواند انسولین کافی برای انتقال گلوکز به سلول های خود تولید نماید و در نتیجه قند خون بالا می رود. اغلب در این مرحله است که افراد تشخیص دیابت نوع ۲ را دریافت می کنند.
به گفته محققان، «اگر به بیولوژی اساسی ویتامین D و آنچه در دیابت اتفاق می افتد نگاه کنید، شواهدی وجود دارد که ویتامین D آنچه را که ما حساسیت به انسولین می نامیم، که بخش کلیدی دیابت نوع ۲ است، بهبود می بخشد. همینطور شواهدی در خصوص این که ویتامین D ترشح انسولین را زیاد می کند، وجود دارد.»
محققان در این مطالعه، ۲۴۲۳ شرکت کننده را به مدت ۲.۵ سال دنبال کردند که نیمی از آنها ۴۰۰۰ واحد بین المللی مکمل ویتامین D در روز مصرف کردند، در حالیکه نیمی از آنها هیچ مکملی مصرف نکردند.
در آخر کارآزمایی، نتایج نشان داد افرادی که مکمل ویتامین D مصرف کرده بودند، سطح ویتامین D بیشتری در خون خود داشتند. همینطور احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع ۲ در طول مطالعه ۱۲ درصد کمتر بود.
همچنین محققان میزان ویتامین D در خون از اوایل دوران نوزادی و تا دوران کودکی را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد که داشتن میزان کافی ویتامین D در دوران نوزادی با ۴۱ درصد کاهش خطر خودایمنی، نشانه دیابت نوع ۱، در مقایسه با موارد ناکافی مرتبط می باشد.


منبع:

1400/11/11
23:03:33
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir