رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ظرفیت تولید ۴۰میلیون دز واکسن کرونا در کشور

ظرفیت تولید ۴۰میلیون دز واکسن کرونا در کشور

به گزارش اسنک رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: افتخار ما این است که تهدید دو سال قبل را به فرصت تبدیل کردیم و توانستیم زیرساخت های لازم برای تولید واکسن و بعضی داروها را به وجود آوریم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر بهرام دارایی در افتتاحیه نمایشگاه ایران بایو، تبدیل معاونت علمی ریاست جمهوری به قطب پشتیبانی از صنعت را قابل تقدیر عنوان نمود و اظهار داشت: شاید وقتی بیوتکنولوژی پزشکی در جهان آغاز شد، کسی انتظار چنین پیشرفتی نداشت. افتخار ما این است که تهدید دو سال قبل را به فرصت تبدیل کردیم و توانستیم زیرساخت های لازم برای تولید واکسن و بعضی داروها به وجود آوریم و نیاز کشور را تأمین نماییم.
وی ضمن اشاره به ظرفیت تولید ۴۰ میلیون دز واکسن مورد نیاز کشور در داخل، اظهار نمود: امیدواریم پیش از اوج و قله موج اومیکرون، با افزایش آمار واکسیناسیون آمار مبتلایان و مرگ و میر کاهش پیدا کند.
دارایی تصریح کرد: ما در زمینه بایوسیمیلار از چین هم جلوتر هستیم و می توانیم سهم بسیار خوبی در آسیا داشته باشیم. نگرانی از پایین آمدن کیفیت تولیدات، نگرانی درستی است که صادرات می تواند آنرا تضمین کند، ولی ارز ترجیحی یکی از عوامل کاهش صادرات در سالهای اخیر بوده است؛ ارزی که بموقع، به شکل مناسب و به میزان لازم در اختیار شرکت ها قرار نمی گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: به علت درگیری با مشکلات ارزی، بخش عمده فعالیت سازمان غذا و دارو به این مورد اختصاص یافته و از کارها و وظایف اصلی خود عقب مانده است. امیدواریم سال آینده بتوانیم از این وضع بگذریم، به درستی نگرانی هایی برای این مرحله گذر وجود دارد؛ چون اجرای آن فقط کار وزارت بهداشت نیست و باید بخش های مختلف در عملی شدن چنین تصمیمی مشارکت داشته باشند.
وی ضمن اشاره به اینکه بر مبنای اسناد بالادستی، کشور باید به رتبه بالایی در صادرات حوزه فناوری و دانش بنیان برسد، اظهار داشت: بسته شدن لیست دارویی یعنی سرکوب نوآوری و مانعی بر سر راه شرکتهای کوچک بود که خوشبختانه مدتی است این لیست برای داروهای با تکنولوژی بالا و شرکتهای دانش بنیان باز شده است.
بنابر اعلام وبدا، دارایی تصریح کرد: آن چه ما برای پشتیبانی از صنایع بیوتکنولوژی نیاز داشتیم، هنوز عملی نشده و لازم است صندوق سرمایه گذاری در کنار سازمان غذا و دارو قرار گیرد تا به اهداف مورد نظر برسیم. می توانیم داشته هایمان را در این راه قرار دهیم و با کمک همین صنایع، جایگاه ویژه ای در حوزه ی فناوری در دنیا داشته باشیم.
منبع:

1400/11/05
20:30:24
5.0 / 5
1004
تگهای خبر: پزشك , تكنولوژی , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir