تحلیل هزینه های مستقیم و غیر مستقیم كرونا بر خانوارها و نظام سلامت

تحلیل هزینه های مستقیم و غیر مستقیم كرونا بر خانوارها و نظام سلامت

به گزارش اسنك معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: در دوران انتشار كرونا در كشور، برخی هزینه های جدید مانند وسایل ضد عفونی، ماسك و شوینده ها به سبد خانوار اضافه شده است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در وبینار فاصله گذاری هوشمند؛ همراهی اقتصاد با سلامت، اظهار داشت: اگر هر خانوار ایرانی به خاطر مسائل بهداشتی و درمانی در روزهای کرونا حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان(معادل ۱۰۰ دلار در ابتدای پاندمی کرونا) افزایش هزینه داشته باشند، هزینههای کمرشکن سلامت از ۳.۷ درصد به حدود ۸ درصد می رسد. در خانوارهای روستایی این شاخص از ۴.۹ به ۱۲.۹ درصد و در خانوارهایی که دارای فرد بیشتر از ۶۰ سال هستند، این شاخص به ۱۲.۳ درصد افزایش می یابد.

بحران اقتصادی کرونا بدتر از سقوط اقتصاد دنیا در سال ۲۰۰۸

وی ادامه داد: بر مبنای پیشبینی صندوق بین المللی پول، بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کووید۱۹ بدتر از سقوط اقتصاد دنیا به منفی ۴ درصد در سال ۲۰۰۸ خواهد بود. همینطور رکود اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته، خیلی بدتر از اقتصادهای ضعیف خواهد بود چون اقتصادهای پیشرفته در خدمات و ارتباطات، سهم بیشتری دارند.

هزینههای مستقیم خانوارها در شرایط کرونا

معاون کل وزارت بهداشت اشاره کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا هزینههای مستقیمی مانند هزینههای انجام آزمایش و گرافی پیش از تشخیص، درمان بیماران در بخشهای بستری، سرپایی و مراقبتهای ویژه، مراقبت از بیماران در منزل، تأمین اقلام حفاظت فردی، تأمین دارو در بازار آزاد و غیررسمی در بعضی خانوارها و خوددرمانی مثلا استفاده بیرویه از ویتامینهای دی و ث، به سبد خانوار اضافه میشود.

هزینههای غیر مستقیم خانوارها

حریرچی با اشاره به تحمیل برخی هزینههای غیرمستقیم به خانوارها در شرایط اپیدمی کرونا، اظهار داشت: از دست دادن شغل افراد مبتلا، ترس و اجتناب از مراجعه به بیمارستانها برای سایر بیماریها که منجر به وخیمتر شدن وضعیت بیماری و پرداخت هزینههای سنگین تر دارد و همینطور تبعات روانی در رابطه با مشکلات اقتصادی همچون مهم ترین هزینههای غیرمستقیم به خانوارها در این شرایط است.

کرونا هزینه های سنگینی به نظام سلامت تحمیل کرده و خواهد کرد

وی اشاره کرد: کرونا هزینههای سنگینی بر نظام سلامت تحمیل کرده و خواهدنمود. هزینه تخت روز برای بیماران در بخشهای عادی که شامل هزینههای اسکان، غذا و مراقبتهای لازم است، حدود ۲۳۵ هزار تومان محاسبه می شود اما در اسفندماه که گرفتار کمبود وسایل حفاظتی بودیم و مجبور به تأمین آن از بازار آزاد بودیم، به ازای یک روز مراقبت از یک بیمار کووید۱۹، فقط ۷۰۰ هزار تومان برای تأمین لباس محافظتی هزینه کردیم.

هزینه یک کیت تشخیصی PCR چقدر است؟

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: هم اکنون برای هر بیمار کووید۱۹ با متوسط ۲.۵ روز بستری در بیمارستانها، حدود ۵۰۰ هزار تومان فقط برای وسایل محافظتی از بیمار هزینه می شود که بر نظام سلامت تأثیر می گذارد. هزینه مستقیم یک کیت تشخیصی PCR حدود ۲۴۰ هزار تومان و هزینه غیرمستقیم آن حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

هزینههای مستقیم تحمیل شده به نظام سلامت

حریرچی اشاره کرد: هزینههای مستقیم کووید۱۹ در سطح نظام سلامت شامل تأمین وسایل حفاظت فردی پرسنل نظام سلامت، تأمین داروهای بیماران، تهیه کیتهای تشخیصی، خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی، هزینه بستری و مراقبت های ویژه، تأمین نقاهتگاه ها و رسیدگی به بیماران در نقاهتگاه ها و همینطور تأمین اقلام مورد نیاز بیمارستانها بوده است.

بیش از ۹۵ درصد از بیماران کرونایی بستری به اکسیژن نیاز دارند

وی افزود: پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور در بیمارستانها پیشبینی می شد که حداکثر ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران به اکسیژن نیاز دارند و در اغلب بیمارستانها، ۵ تا ۷ درصد از بیماران به اکسیژن نیاز داشتند اما بیشتر از ۹۵ درصد از بیماران کووید۱۹ که در بیمارستانها بستری می شوند، به اکسیژن نیاز دارند و تعداد زیادی اکسیژن ساز به قیمت حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای بیمارستانها تهیه و تأمین شده است.

اقدام نظام سلامت برای جلوگیری از بروز هزینههای فقرزا و کمرشکن خانوارها

معاون کل وزارت بهداشت اشاره کرد: در نظام سلامت برای جلوگیری از بروز هزینههای فقرزا و کمرشکن خانوارها انجام دادیم. بعنوان نمونه هر بیمار کووید۱۹ که فاقد پوشش بیمه است، روز تخت بیمارستانی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که این هزینه هایی را به بیمه و نظام سلامت تحمیل می کند. همینطور بیماران نیازمند به صورت مجانی و بیماران خارجی با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا یا به صورت مجانی و یه با پرداخت ۵ تا ۱۰ درصد از فرانشیز، درمان می شوند.

هزینههای غیرمستقیم کرونا بر نظام سلامت

حریرچی اظهار داشت: در شرایط کرونا شاهد برخی هزینه های غیرمستقیم به نظام سلامت بوده ایم. بعنوان نمونه بخش زیادی از درآمدهای اختصاصی بیمارستانها به سبب عدم پذیرش بیماران غیرکرونایی کاهش یافته اما هزینه های جاری بیمارستانها مانند آب، برق و پرداخت حقوق پرسنل قراردادی ثابت بوده است و علاوه بر این، هزینه هایی مانند تأمین منابع برای ضدعفونی کردن فضاهای درمانی و غیردرمانی و ابتلای بعضی از نیروها به کووید۱۹ و غیبت آنها از کار هم به صورت غیر مستقیم به نظام سلامت، تحمیل شده است.

یک میلیون شغل کشور مستقیما مربوط به حوزه سلامت است

وی تصریح کرد: بعضی از هزینههای نظام سلامت مانند اعمال جراحی زیبایی و اقدامات در رابطه با دندانپزشکی، کاهش خواهد شد و تخمین ما این است که حدود ۲۵ درصد از هزینه های سلامت به مدت دو سه ماه حذف شوند. حدود ۸ تا ۸ و نیم درصد از اقتصاد ملی مربوط به حوزه سلامت است و حدود یک میلیون از شغل های موجود از ۲۴ میلیون شغل، به صورت مستقیم و حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار شغل به صورت غیر مستقیم، در رابطه با حوزه سلامت است.

معاون کل وزارت بهداشت اشاره کرد: حوزه سلامت به خودی خود ایجاد کننده شغل و اشتغال برای کشور است و در ایجاد هزینه های فقرزا و کمرشکن نقش قابل توجهی دارد. در شرایطی که رشد اقتصادی رو به کاهش است، انتظار می رود که بر مبنای تجربیات سال ۹۱ و ۹۲، رشد منفی اقتصاد به صورت مضاعف بر حوزه سلامت تأثیر گذار باشد اما به سبب اپیدمی کرونا، هزینه های حوزه سلامت افزایش یافته است.

بنابر اعلام وبدا، دکتر حریرچی اضافه کرد: اقتصاددانان مکاتب مختلف به این وحدت رسیدهاند که تاثیرات اقتصادی کرونا اگر کنترل نشود، بیشتر از حوزه سلامت می تواند حوزه اقتصاد را شدیدا تحت تأثیر قرار دهد.
منبع:

1399/04/26
13:28:57
5.0 / 5
2154
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir