انجمن قلب آمریكا اعلام كرد؛

روغن ماهی باعث بهبود عملکرد مغز در بیماران قلبی می شود

روغن ماهی باعث بهبود عملکرد مغز در بیماران قلبی می شود

به گزارش اسنک به قول محققان، دو اسید چرب اُمگا ۳ موجود در روغن ماهی امکان دارد به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن که به شکلی بیماری قلبی مبتلا هستند کمک نماید.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید نشان داد که دو اسیدآمینه DHA و EPA تجویزشده در چارچوب یک مکمل ترکیبی، عملکرد شناختی را در افراد مسن مبتلا به بیماری عروق کرونر بهبود بخشیدند.
بیماری عروق کرونر، یک نوع شایع از بیماری قلبی است که زمانی رخ می دهد که پلاک در رگ ها تشکیل شده و روند جریان خون را مختل می کند. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، ۴۵ درصد بیشتر در معرض خطر زوال شناختی هستند.
بیشترین پیشرفت در عملکرد مغز زمانی مشاهده شد که میزان بالاتری از هر دو نوع اسید چرب امگا ۳ در جریان خون وجود داشت.
محققان با بررسی جداگانه هریک از این اسیدهای آمینه دریافتند میزان DHA پیشبینی بهتری برای بهبود شناختی نسبت به EPA به همراه داشت، که نشان داده است وجود یک نوع اسید چرب امگا ۳ مهم تر از نوع دیگر است.
دکتر «فرانسین ولتی»، استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون و محقق این مطالعه، اظهار داشت: «این مطالعه نشان داد که EPA زمانی که میزان DHA بالا باشد، فواید بیشتری را به همراه دارد. اما میزان EPA به تنهایی توانایی بهبود شناختی را نداشت.»
این مطالعه شامل ۲۹۱ فرد بزرگسال مبتلا به بیماری عروق کرونر پایدار با میانگین سنی ۶۳ سال بود.
به نیمی از آنها ۳.۳۶ گرم EPA و DHA ترکیبی داده شد، و نیمی دیگر هیچ چیزی دریافت نکردند. همه شرکت کنندگان تست های عملکرد شناختی را در ابتدا، یک سال بعد از شروع درمان و در انتها ۳۰ ماه انجام دادند. آزمون ها شامل اندازه گیری تسلط کلامی، زبان و حافظه، هماهنگی حرکتی بینایی؛ و سرعت پردازش بود. آزمایش خون در انتها مطالعه سطوح DHA و EPA را اندازه گیری نمود.
نتایج مطالعه نشان داد گروه دریافت کننده دو اسیدآمینه عملکرد بسیار بهتری در تست های شناختی داشتند.
ماهی های چرب مانند سالمون، ساردین، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، قزل آلا و ماهی تُن بیشترین میزان اسیدهای چرب امگا ۳ را دارند. محققان، خوردن دو وعده ماهی در هفته را جهت کمک به کاهش خطر بیماری قلبی و سکته سفارش می کند.


منبع:

1400/08/26
11:24:07
5.0 / 5
1168
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir