زمزمه های ساخت واکسن آلزایمر به گوش می رسد

زمزمه های ساخت واکسن آلزایمر به گوش می رسد

به گزارش اسنک خراسان رضوی به علت این که درمان پیشنهادی جدید از دست دادن حافظه را معکوس می کند، به تولید واکسن آلزایمر یک گام نزدیکتر می شویم.به نقل از یاهونیوز، بعد از انجام آزمایش های موفقیت آمیز دانشمندان روی حیوانات امکان دارد واکسنی ضد بیماری آلزایمر در راه باشد. محققان آمریکایی و آلمانی توانستند از دست دادن حافظه در موش ها را معکوس کنند و مایل هستند به سرعت به سمت آزمایش های انسانی حرکت کنند.

این واکسن به سیستم ایمنی آموزش می دهد با نوعی پروتئین بتا آمیلوئید چسبنده در مغز که در افراد مبتلا به زوال عقل تجمع می یابد، مبارزه و از ارتباط بین نورون ها جلوگیری نماید.

داروهای قبلی برای مبارزه با آلزایمر هم بر کاهش آمیلوئید متمرکز شده بود اما موفقیت چندانی در کاهش علایم نشان نداده و برخی حتی سبب ایجاد اثرات جانبی منفی می شود.

اکنون دانشمندان کشف کرده اند در افراد مبتلا به زوال عقل پروتئین خویش را به ساختاری شبیه سنجاق سر می پیچد و به شکل بسیار خطرناک تری از آمیلوئید تبدیل می شود.

پروفسور مارک کار از موسسه زیست شناسی ساختاری و شیمیایی در دانشگاه لستر انگلستان در این خصوص اظهار داشت: این ساختار پیش از این در آمیلوئید بتا دیده نشده بود.

این گروه فرض کرد طرح ریزی آمیلوئید به همان شکل سنجاق سر پیش از تزریق آن بعنوان واکسن بدن را به تولید آنتی بادی برای مبارزه با آن ساختار خاص تحریک می کند. همینطور به سیستم ایمنی اجازه می دهد اشکال طبیعی پروتئین مورد نیاز بدن را نادیده بگیرد.

هنگامی که این واکسن به موش تزریق شد، آنتی بادی ایجاد کرد و به بازیابی عملکرد نورون، افزایش متابولیسم گلوکز در مغز، معکوس کردن از دست دادن حافظه و کاهش تشکیل پلاک بتا آمیلوئید کمک کرد.

درمان جدید می تواند تحول آفرین باشد

پروفسور کار اضافه کرد: هم اکنون هنوز این دانش در مراحل اولیه است. اگر این نتایج در آزمایش های بالینی انسانی تکرار شود، می تواند تحول آفرین باشد و این امکان را فراهم آورد که نه تنها آلزایمر را بعد از شناسایی علایم درمان بلکه به صورت بالقوه پیش از ظهور علایم افراد را در مقابل بیماری واکسینه نماییم.

بیش از ۵۲۰ هزار نفر در بریتانیا به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و این رقم در حال افزایش می باشد.

محققان به دنبال یافتن شریک تجاری برای انجام آزمایش آنتی بادی درمانی و واکسن از راه آزمایش های بالینی هستند.دکتر سوزان کوههاس، مدیر تحقیقات در مرکز تحقیقات آلزایمر انگلستان، اظهار داشت: هم اکنون هیچ درمان اصلاح کننده بیماری برای افراد مبتلا به آلزایمر در بریتانیا وجود ندارد و این امر سبب می شود تولید دارو حتی فوری تر صورت گیرد.

در این تحقیق که روی موش های مبتلا به بیماری آلزایمر انجام شد، دانشمندان دریافتند واکسنی که از راه تزریق توزیع می شود، هدف مورد نظر را پیدا کرده و به بهبود متابولیسم در مناطق مغز در رابطه با حافظه و تفکر کمک می نماید.

نتایج اولیه در یک کار رفتاری نشان داده است موش ها حافظه و تفکر را بهبود بخشیده و اشاره می کند که این یافته می تواند یک رویکرد جدید امیدوارکننده باشد. این نگاهی است که تابحال در آزمایش های بالینی در داروهای آلزایمر آزمایش نشده است.

مانند هر داروی جدید این درمان هم باید از راه یکسری آزمایش های بالینی روی افراد انجام شود؛ در حالیکه این کشف امیدوارکننده است، این رویکرد راه درازی برای اثبات موفقیت در انسان دارد.

راهی طولانی در پیش است

پروفسور تارا اسپایر جونز، از موسسه تحقیقات زوال عقل بریتانیا در دانشگاه ادینبورگ، اضافه کرد: واکسن سبب می شود سیستم ایمنی موش ها به یکی از پروتئین های وابسته به صدمه شناختی که در بیماری آلزایمر جمع می شود، واکنش نشان دهد.

اگرچه این تحقیق برای جامعه تحقیقاتی جالب است اما مهم این است که در نظر داشته باشیم این یافته ها به نسبت از شمار کمی موش به دست آمده و ما راهی طولانی در پیش داریم تا بدانیم آیا این رویکرد برای مردم مفید خواهد بود یا خیر.

دولت بریتانیا اعلام نموده یک سرمایه گذاری ۳۷۵ میلیون پوندی برای بهبود درک بیماری های تخریب کننده عصبی مانند آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل و همینطور بیماری نورون حرکتی(MND)، بیماری پیک، زوال عقل فرونتومورال، ورنیکه-کورساکوف و پارکینسون دارد.

نتایج این تحقیق در مجله Molecular Psychiatry منتشر گردید.

منبع:

1400/08/24
15:27:09
5.0 / 5
1375
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir