مطالعات نشان می دهد؛

مکمل ویتامین D برای سلامت کلیه افراد دیابتی مفیدست

مکمل ویتامین D برای سلامت کلیه افراد دیابتی مفیدست

پژوهشگران در آزمایش بالینی اخیر خود، پتانسیل مکمل ویتامین D را برای محافظت از سلامت کلیه افراد مبتلا به پیش دیابت مورد بررسی قرار دادند.



به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، در یک کارآزمایی بالینی بر روی افراد در معرض خطر بالای ابتلاء به دیابت نوع ۲، که عامل اصلی بیماری کلیوی است، مصرف مکمل ویتامین D تأثیر قابل توجهی بر سلامت کلیه ها داشت.
در جمعیت عمومی، میزان پایین ویتامین D خون با خطر بیشتر ابتلاء به بیماریهای مختلف همچون دیابت نوع ۲ و بیماری کلیوی هم راه است.
«سان کیم»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و همکارانش به بررسی تأثیر ویتامین D بر سلامت کلیه افراد مبتلا به پیش دیابت پرداختند. پیش دیابت شرایطی است که خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را بیشتر می کند.
در این مطالعه ۲۴۲۳ فرد بزرگسال مبتلا به اضافه وزن / چاقی و پیش دیابت روزانه ویتامین D۳ یا دارونما به مدت میانگین ۲.۹ سال دریافت نمودند.
در طول آزمایش، ۲۸ مورد وخیم شدن عملکرد کلیه در گروه ویتامین D و ۳۰ مورد در گروه دارونما مشاهده شد و متوسط تغییرات عملکرد کلیه در طول پیگیری در هر دو گروه مشابه بود.
کیم در ادامه اضافه کرد: «نتایج ما فایده ای از مکمل های ویتامین D بر عملکرد کلیه نشان نداد. اما مصرف هر گونه ویتامین D سبب کاهش میزان پروتئین ادرار در طول زمان شد، به این معنا که می تواند تأثیر مفیدی بر سلامت کلیه ها داشته باشد. جهت بررسی بیشتر این مساله به مطالعات بیشتری نیاز است.»

1400/05/20
10:22:53
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پروتئین , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir