درمان آلزایمر ناشی از ضربه مغزی با داروی جدید

درمان آلزایمر ناشی از ضربه مغزی با داروی جدید

به گزارش اسنک خراسان رضوی در سالهای اخیر، نتایج ناشی از ضربه مغزی در ورزش هایی مانند بوکس و فوتبال بحث و جدال زیادی بوجود آورده است و افراد در مورد چگونگی صدمه های سر که منجر به زوال عقل در اواخر زندگی می شود آگاهی یافتند و از سازمان های مربوطه تقاضای محافظت بیشتر ورزشکاران در مقابل صدمه های مغزی را دارند.


به نقل از نیوز، پژوهشگران ایالات متحده و استرالیا اعلام کردند: دارویی ساخته اند که می تواند شروع زوال عقل ناشی از لطمه های مکرر سر را متوقف نماید. در حقیقت، ضربه مغزی نتیجه یک برخورد یا تعدادی از لطمه های دیگر به سر است که موجب می شود مغز در داخل جمجمه لطمه ببیند. نتایج مطالعات قبلی نشان دادند که این نوع لطمه ها ارتباط زیادی با بیماریهای عصبی مانند آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه (CTE) دارند.
طی چند سال قبل آنسفالوپاتی مزمن ناشی از ضربه با غلظت پروتئین NLF مرتبط شده است و مبتلاشدن به این بیماری مغزی کشنده در افراد با ضربات مکرر به سر بیشتر است. بطور خاص، این بیماری ناشی از تجمع پروتئینی به نام هیپرفسفریلاسیون پروتئین های تاو است که بر عملکرد و رفتار شناختی تاثیر می گذارد.
پژوهشگران دانشگاه استرالیای جنوبی کشف کردند که مغز بعد از لطمه به سر، یک انتقال دهنده عصبی به نام ماده پی (P ) آزاد می کند. این واکنش به ضربه مغزی احتمالی، موجب می شود مقدار غیرطبیعی پروتئین ناسالم در داخل سلول های عصبی مغز جمع شوند.
پروفسور باب وینک از دانشگاه استرالیای جنوبی (UniSA) اظهار نمود: «تجمع پروتئین تاو از خاصیت های CTE است که منجر به مشکلات حافظه، گیجی، تغییر شخصیت، پرخاشگری، افسردگی و تفکر در مورد خودکشی می شود.»


وی افزود: نتایج تحقیقات ما نشان میدهد که با مسدود کردن ماده P با یک داروی خاص می توانیم از ایجاد پیچ و تاب پروتئین تاو در مغز و ایجاد مشکلات عصبی پیشگیری نماییم.
پروفسور وینک و گروه وی گفتند: این پیشرفت می تواند نه فقط برای ورزشکاران در تمام ورزش های تماسی فواید قابل توجهی داشته باشد بلکه به سربازانی که در میدان جنگ گرفتار لطمه دیدگی مغزی می شوند نیز کمک نماید.
آنان گزارش کردند که درمان جدیدشان با موفقیت از تجمع ماده P در افراد پیشگیری کرده است البته تا شروع آزمایش های بالینی انسانی زمان زیادی لازم است.
هم اکنون، دانشمندان فقط قادر به تشخیص یک مورد CTE هنگام بررسی مغز بعد از مرگ هستند. با این وجود، نتایج مطالعه اخیر نشان داد، افرادی که فقط یک ضربه به سر آنان وارد شده است ۲۵ درصد بیشتر احتمال دارد که بعدا به زوال عقل مبتلا شوند (این مطالعه در تاریخ مارس ۲۰۲۱ انتشار یافته است).
نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/22
14:07:20
5.0 / 5
1157
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir