دكتر زالی:

مغناطیسی شدن بعد از واكسیناسیون كرونا مبانی علمی ندارد

مغناطیسی شدن بعد از واكسیناسیون كرونا مبانی علمی ندارد

اسنک: دکتر زالی اظهار داشت: مغناطیسی شدن بعد از واکسیناسیون کرونا مبانی علمی ندارد.به گزارش اسنک به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی در مورد کلیپ هایی که به تازگی در فضای مجازی درمورد مغناطیسی شدن بعد از واکسیناسیون کرونا اظهار داشت: این مورد مبانی علمی ندارد و ارتباطی هم بین این پدیده و بروز عوارض جانبی ناشی از واکسن مطلقا وجود ندارد.

وی تصریح کرد: این مورد هیچ نکته ای ندارد که نشان دهنده بروز عارضه کوتاه مدت و یا دراز مدت واکسن باشد.

به گفته دکتر زالی بعد از تلقیح واکسن، مواد تزریق شده از راه مکانیسم انتشار بافتی در بدن پخش می شود و به تدریج غلظت واکسن در محل تلقیح به کمتر شده و نهایتا به سمت حداقلی خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در محل تزریق واکسنه معمولا واکنش ها و عوارضی نظیر درد و التهاب و قرمزی امکان دارد بروز کند. در گذشته گاهی این عوارض به صورت جدی تر هم بروز می کرد مثلا در واکسیناسیون کودکان در سال های گذشته ممکن بود دست کودک ورم کرده یا شاهد تورم غدد لنفاوری زیر بغل وی تا مدتها بعد از واکسیناسیون باشیم که گاهی احتیاج به مداخله جراحی داشت.

مغناطیسی شدن بدن افراد بعد از واکسیناسیون کذب است

دکتر سیدعلیرضا ناجی استاد ویروس شناسی، عضو کمیته علمی کووید ۱۹ و رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار داشت: مغناطیسی شدن بدن افراد بعد از واکسیناسیون کذب است و حقیقت ندارد و این شایعات را به منظور واکسن هراسی در جامعه انتشار می دهند.عضو کمیته علمی کووید ۱۹ ضمن اشاره به انتشار شایعات عجیب و غریب در دوران پاندمی کرونا اظهار داشت: از زمان های گذشته پدیده مغناطیسی شدن و چسبیدن اشیای فلزی به بدن برخی افراد در سرتاسر جهان وجود داشته است و حتی دارای رکورد گینس است و هیچ ارتباطی به واکسن کووید ۱۹ ندارد.

وی عارضه مغناطیسی شدن بدن افراد واکسینه شده را کذب و غیر واقعی دانست و اظهار داشت: پدیده مغناطیسی شدن ارتباطی به واکسن کرونا ندارد و این شایعات توسط افرادی در جامعه منتشر می شود که می خواهند سلامتی مردم را با مشغول کردن ذهن و فکر آنان به خطر بیندازند و ایجاد واکسن هراسی کنند.دکتر ناجی ضمن اشاره به ترکیبات موجود در واکسن های مختلف تصریح کرد که امکان بروز این اتفاق وجود نداردوافزود: واکسن های غیرفعال مورد استفاده در کشور نظیر سینوفارم علاوه بر ویروس غیرفعال شده محتوی ترکیباتی نظیر هیدروکسیدالومینیوم و نمک های مختلف برای تنظیم حالت اسیدیته واکسن و محیط های کشت حاوی آمینواسید و ویتامین و قند هستند.

به گفته این استاد ویروس شناسی دانشگاه، آلومینیوم تنها ماده موجود در واکسنهاست که حالت دیامغناطیسی دارد و می تواند تحت تأثیر میدان مغناطیسی خارجی قرار گیرد اما از این نظر خاصیت بسیار ضعیفی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: مواد دیامغناطیسی هنگامی که در میدان مغناطیسی قوی قرار گیرند امکان دارد در آنها جریانی به وجود آمده و حالت مغناطیسی ضعیفی پیدا کنند. اغلب عناصر موجود در جدول تناوبی نظیر مس، طلا، بیسموت، کربن و نقره و جیوه جزو مواد دیامغناطیسی هستند که در دماهای بسیار بسیار پایین به ابر رسانا مبدل می شوند و تمام میدان مغناطیسی خارجی را از خودشان عبور می دهند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه اضافه کرد: در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ از ترکیبی به نام بیومرسال در واکسن ها استفاده می شد که حاوی ترکیبات کربن، سدیم، هیدروژن، جیوه، اکسیژن و گوگرد بود و در فرمولاسیون واکسن ها بعنوان ماده نگهدارنده به صورت اتیل مرکوری مورد استفاده قرار می گرفت.

دکتر ناجی اضافه کرد: جیوه در قدیم در واکسن ها مورد استفاده قرار می گرفت اما هم اکنون واکسن های استاندارد از این ترکیبات استفاده نمی کنند. با عنایت به خاصیت دیامغناطیسی این ماده شاید احتمال چسبیدن اشیا به ناحیه تجمع یافته عنصر به صورت خفیف وجود داشت که این مورد هیچ مشکلی هم برای افراد ایجاد نمی کرد و به مرور زمان از بین می رفت. اما امروز ترکیبات واکسن ها هیچکدام ترکیبات مغناطیسی بسیار قوی نیستند.

وی با عنایت به تزریق حدود ۰، ۳ تا ۰.۵ سی سی و نهایتا ۱ سی سی محلول در هنگام واکسیناسیون بسته به نوع واکسنها اظهار داشت: میزان این ترکیبات در واکسن ها آنقدر کم است که نمی تواند این پدیده را ایجاد نماید. ضمن اینکه ترکیبات مذکور جذب آهنربا یا مغناطیس می شوند در حالیکه در بدن ما آهن ربایی وجود ندارد.

عضو کمیته علمی کووید ۱۹ یک راه ساده برای آزمایش این مورد را چسباندن اشیا مغناطیسی به ویال های محتوی واکسن عنوان نمود که میتوان به سادگی آزمایش کرد و تصریح کرد: در واکسنهای کرونا هیچ ترکیب آهنی وجود ندارد که بتواند جذب میدان های مغناطیسی شود و امکان دارد ترکیبات جیوه ای و یا آلومینیومی به میزان بسیار خیلی کم وجود داشته باشد.

به قول دکتر ناجی خاصیت مغناطیسی را یک خصوصیت خاص دانست که در بعضی افراد جهان به علل مختلفی امکان دارد رخ دهد و میزان گلبول های قرمز، میدان پارامغناطیسی قلب، میزان و جنس و سطح تماس دوجسم، کشش سطحی بین دو جسم می تواند همچون عوامل موثر در بروز این پدیده باشد.

وی تصریح کرد: اگر در تمامی افراد جامعه امتحان نماییم خواهیم دید که بدن عده کثیری از افراد واکسینه شده اشیای فلزی را جذب نمی کنند اما افرادی هستند که واکسن نزدند اما اشیای فلزی جذب بدن آنان می شود و این مورد ارتباطی به واکسن کرونا ندارد.

دکتر ناجی در خاتمه این گفت و گو به این نکته اشاره نمود که وی بعد از انتشار کلیپ های مذکور و تماسهای مکرر افراد مختلف به آزمایش این مورد در مورد خود و خانواده اش پرداخت که مشاهده کرد در وی و همسرش که به ترتیب واکسن های اسپوتنیک و استرازانکا دریافت نمودند خاصیت مغناطیسی شدن وجود نداشت اما دخترشان که واکسن نزده است خاصیت چسبیدن اشیای وجود داشت ازاین رو هیچ ارتباطی این پدیده با واکسیناسیون ندارد.

منبع:

1400/03/14
13:03:13
5.0 / 5
1232
تگهای خبر: استاندارد , بدن , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir