سخنگوی ستاد ملی كرونا اعلام كرد

اتمام واكسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا فردا

اتمام واكسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا فردا

اسنک: معاون بهداشت وزیر بهداشت از اتمام واکسیناسیون افراد بالای 80 سال تا فردا آگاهی داد و اظهار داشت: آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، واکسیناسیون سالمندان 75 سال به بالا را شروع می نماییم که تعداد آنها حدود 970 هزار نفر است و پس از آن به سراغ 70 تا 75 سال رفته که بالای دو میلیون نفر هستند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها، اظهار داشت: خوشبختانه روند بیماری در همه استانها نزولی شده و ۵ استانی هم که قبلا به قله رسیده بودند و سیر نزولی را طی نکرده بودند، حالا سیر نزولی شان شروع شده است. تهران هم سیر نزولی خوبی را آغاز نموده است.
وی درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: در زمینه واکسن باید کلیتی را در نظر بگیریم. حالا دنیا به این سمت رفته که اولویت اواش وکسن است؛ این مساله یک تهدید با خود دارد و آن این است که همه ما به سمت واکسن رویم و پروتکل ها و رعایت شیوه نامه ها را فراموش کرده و به امید واکسن مقداری رعایت پروتکل ها را کم نماییم که متاسفانه در کشور خودمان هم دارد اتفاق می افتد و خوب نیست. با وجود اینکه داریم سیر نزولی را طی می نماییم، اما در برخی استانها همچنان رعایت پروتکل ها زیر ۶۰ تا ۵۰ درصد است.
رییسی افزود: همانطور که می دانیم از آنجایی که تعداد شهرهای قرمزمان کاهش یافته و بیشتر شهرها در وضعیت نارنجی هستند، در شهرهای قرمز هم اجازه فعالیت مشاغل یک و دو را دادیم، اما با اتاق اصناف توافق کردیم که در صورتی که تخلفی در صنفی اتفاق می افتد، شدید برخورد نماییم که حتما این مساله را باید رعایت نماییم.
وی اظهار داشت: در زمینه واکسن ما برای بالای ۸۰ ساله ها که واکسن توزیع کردیم، به تعداد کافی واکسن در اختیار همه دانشگاه های علوم پزشکی برای این افراد قرار دارد. در سامانه ای که طراحی کردیم در ۵ دانشگاه به مدت ۲۴ ساعت پایلوت را شروع کردیم و دیدیم خوب جواب داد و الان بیش از ۴۰ دانشگاه همه وصل شدند. البته ثبت نام برای همه شروع شده و تا حالا ۵۴ هزار و ۵۰ نفر در سامانه ثبت نام کردند که همه آنها به مراکز بهداشت ارجاع شده اند و همه افراد ثبت نام شده به مرکز خاص خودشان ارجاع شده و ممکنست برای یک مراقب سلامت ۵۰ نفر در سامانه آمده باشد که می توانید مکان و تاریخ به فرد داده و با یک کلیک برای همه آنها پیام ارسال می شود و به آنها نوبت می دهد که در تاریخ فلان به فلان مرکز مراجعه کنید.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: درخواستی که از روسای دانشگاه ها داریم و باید این را جدی بگیرند، این است که اولا یادمان باشد که ما تا یکسال درگیر واکسیناسیون هستیم و در عین حال نمی توانیم مراکز بهداشتی مان را به واحد واکسیناسیون تبدیل کنیم؛ چونکه سایر خدمات مان بر روی زمین می ماند. یکی از افتخارات ما این بود که در دوران کرونا هیچ یک از خدمات مان را کم نکردیم، بلکه تعدادی از خدماتمان مانند مراقبت از مادران حامله ۱.۲ برابر شد. بدین سبب هرچه سریع تر باید مراکز تجمیعی راه اندازی شود. بعد هم چند مرکز جامع سلامت را به مرکز تجمیعی وصل کنید. به این صورت که مراقبین سلامتی که در مراکز تجمیعی هستند، می توانند افراد را به این مرکز راهنمایی کنند. این خصوصیت تجمیعی مانند سالن های ورزشی بزرگ، مصلی ها و... است و چند مزیت دارد مانند اینکه موجب تجمع نمی گردد.
رییسی اظهار داشت: مصوبه ای هم در ستاد ملی گرفتیم که طبق آن تمام دستگاه های دولتی، غیر دولتی و حتی نظامی موظفند که فضاهایشان را در اختیار ما قرار دهند که حتی اگر این مصوبه را نمی گرفتیم هم داوطلبانه حاضر بودند این اقدام را انجام دهند. مصوبه را هم به تمام دانشگاه ها ارسال کردیم تا دانشگاه در منطقه ای که چند مرکز جامع سلامت دارد و یا جمعیت بیشتری دارد، سراغ یک سالن مناسب در آن منطقه رفته و بعنوان مرکز تجمیعی داشته باشید که در این صورت می توانند تعداد افراد بیشتری حضور پیدا کنند؛ برای اینکه فضا بزرگ است و تهویه هم مناسب می باشد. در جلسه ای هم که با بسیج داشتیم، اعلام آمادگی کردند که می توانند نیروی انسانی در اختیار قرار دهند. ما در هر مرکز تجمیعی می توانیم چهار تیم واکسیناسیون داشته باشیم که یک نفر ثبت کننده است و یک نفر تزریق واکسن را انجام می دهد. من درخواستم این است که این افراد در ثبت کمک کنند و تزریق را نیروهای خودمان انجام دهند یا اینکه دانشجوهای پزشکی و پرستاری سال شش و هفت می توانند با یک آموزش ساده واکسیناسیون را انجام دهند.
وی اظهار نمود: نکته ای که موجب آرامش مردم می شود این است که خیلی سریع افرادی را که در سایت ثبت نام کردند، مراقب سلامت سریعا برایش پیامک بفرستد تا بدانند که ثبت نامشان موفق بوده و به آنها نوبت داده شده است. درباره روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر البته نیازی به این کار نیست. برای اینکه در این مناطق ۱۰۰ درصد افراد در سامانه هایمان ثبت شدند و می توانند با یک نوبت دهی ساده افراد را برای واکسیناسیون فراخوان کنند. از آنجایی که در سطح روستا کل سالمندان یک بهورز ۵۰ نفر است یا در یک گروه سنی ۵ نفر است، می توانیم در روستاها بجای اینکه سن را از ۸۰ سال به بالا اعلام نماییم که تعدادشان کم است، از ۶۵ سال به بالاها را در روستاها اعلام نماییم که تعدادشان مشخص می شود و می توانند واکسیناسیون شان را انجام دهند.
رییسی اشاره کرد: باید برمبنای سند ملی اقدام نماییم. اینکه در بعضی استانها ناگهان می بینیم که یک گروه دیگری را که هنوز اعلام نشده، واکسن زدند، منجر به ابهام و سوال می شود. اصلا این اقدام را انجام ندهید و حتما هماهنگ با ما کار را پیش برید. چشم اندازی که برای تامین واکسن داریم، باید توجه کرد که هر یک واکسنی که تامین می شود، ساعت ها و روزها کار می برد. بدین سبب باید قدر این واکسن هایی که به دستمان میرسد بدانیم؛ درست توزیع کرده و دقیق تزریق نماییم. از این به بعد سامانه کاملا آماده است و می توانیم برمبنای آن پیش رویم. الان از ۶۴ دانشگاه و دانشکده حدود ۵۰ دانشگاه ما بسیار عالی عمل می کنند. البته آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، اعلام می نماییم که ۷۵ سال به بالاها را شروع کنید که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفرند. پس از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون هستند. بدین سبب برمبنای میزان واکسنی که به دستمان می رسد به شما موعد واکسیناسیون را اعلام می نماییم.
وی اظهار داشت: به شدت دنبال این هستیم که گروه سالمندان مان که گروه پرخطر ما است، خیلی سریع واکسینه شوند. در عین حال برای ثبت حتما دقت کنید. اگر مراکز تجمیعی را داشته باشید در بارکدخوان هم صرفه جویی می شود. با نیروی انتظامی هم روز گذشته هماهنگ کردیم که اعلام نمودند در کل کشور اعلام آمادگی می نماییم که جلوی هر مرکز تجمیعی یک نیروی انتظامی بایستد، همین طور باید آمبولاس ۱۱۵ باشد و یک تیم پزشکی هم حضور داشته باشند. محاسبه کردیم که حدودا هر تیم واکسیناسیون می تواند در هر هشت دقیقه یک نفر را واکسن بزند که با برآورد ساده در هر مرکز تجمیعی می توان روزانه بیش از ۱۰۰۰ واکسن تزریق کرد. اکنون ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناسیون مشخص شدند و با این پتانسیل باید خودمان را برای آینده آماده نماییم تا بتوانیم روزانه یک میلیون واکسن را تزریق نماییم. در زمینه پرداخت حق الزحمه هم داریم یک دستورالعمل آماده می نماییم که آنرا ارسال می نماییم. در عین حال تاکیدمان این است که مبادا تمام مراقبین سلامت را از مراکز خالی کنید تا به مراکز تجمیعی بیایند و حتما باید مراکزمان فعال باشند.
ریسی اظهار داشت: طی ماه های آتی با توجه به این که حجم واکسیناسیون خیلی بالاتر می رود، باید هر چه سریع تر دانشگاه ها مراکز تجمیعی را افزایش دهند. بسیاری از دانشگاه ها واکسیناسیون خودرویی راه انداختند که بسیار کار زیبایی بود. کرمان هم اقدام خوبی انجام داده بود. بطوریکه حالا ۸۰ ساله ها را تمام کرده و دو بنر در سطح شهر زده بود که هر کس ۸۰ سال به بالا است و واکسن نزده، با کارت ملی اش، به فلان مرکز تجمیعی مراجعه کند تا لکه گیری را انجام دهد. فشاری که در زمینه بحث بالای ۸۰ ساله ها روی ما بود، برداشته شده و تکلیف شان روشن شده است. ما قول دادیم که تا فردا بالای ۸۰ ساله ها تمام شود و بعد بتوانیم بالای ۷۵ ساله ها را اعلام نماییم.
منبع:

1400/02/21
14:16:17
5.0 / 5
1167
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir