معاون بهداشت وزارت بهداشت تاكید كرد

ضرورت توجه به بهداشت دست در مراكز انجام واكسیناسیون

ضرورت توجه به بهداشت دست در مراكز انجام واكسیناسیون

به گزارش اسنک معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در نامه ای خطاب به معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور بر ضرورت رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود، تاکید نمود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رییسی در نامه ای با مبحث "پویش جهانی بهداشت دست - ثانیه ها نجات بخش زندگی" خطاب به معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی آورده است: « با عنایت به گسترش پاندمی کووید 19 در جهان، بهداشت دست بعنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و جلوگیری از گسترش بیماری، بیشتر از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است به منظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت همچون پزشکان، پرستاران، اعضاء کادر بهداشت و درمان در کلیه سطوح و همینطور نجات جان بیماران رعایت بهداشت دست بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.

داده های اطلاعاتی موجود نشان داده است الان فاصله بسیاری تا شرایط مطلوب از نظر دسترسی به تسهیلات ابتدایی آب، فاضلاب و بهداشت بخصوص در مراکز بهداشتی درمانی در جهان وجود دارد. بر مبنای آخرین گزارش های منتشره یک سوم مراکز بهداشتی درمانی در جهان فاقد جایگاه مشخص برای بهداشت و شستشوی دست می باشند. همینطور حدود یک سوم از جمعیت ساکن در حوزه مدیترانه شرقی به تسهیلات شستشوی دست با آب و صابون در خانوار دسترسی ندارند.

سازمان جهانی بهداشت به منظور ارتقاء بهداشت دست و تعیین جایگاه ویژه آن در پیشگیری و کنترل عفونت ها هرساله روز 5 می مصادف با 15 اردیبهشت را بعنوان روز جهانی بهداشت دست برگزار می نماید که مبحث سال جاری این روز «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه ها نجات بخش زندگی – دستتان را بشویید» می باشد.

با عنایت به موارد پیش گفت و به منظور همگام شدن با این پویش جهانی خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته و به نحو مقتضی در این خصوص اطلاع رسانی بعمل آید:

امکانات و تسهیلات کافی و در دسترس برای کلیه مدیران، پرسنل بهداشتی و درمانی بخصوص در مراکز عرضه کننده خدمات بهداشتی درمانی فراهم شود.

سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه ها با تکیه بر شعار: «بهداشت دست در نقطه مراقبت- حالا بیشتر از همیشه» مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

برنامه ریزی ها و سیاست گذاری به منظور اطمینان از در دسترس بودن تسهیلات بهداشت دست برای همگان به نحو مطلوب صورت پذیرد.

در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی از همه بیماران و خانواده ها برای کمک و پیوستن به این پویش درخواست شود.

در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود بر ضرورت بهداشت دست برای هنگام تزریق واکسن تاکید شود.

در حوزه بهداشت عمومی بر فرهنگ سازی و تبیین «شستشوی دست» بعنوان یک رفتار و هنجار اجتماعی تاکید گردد.

اهمیت، روش و اجرای صحیح بهداشت دست برای کارکنان بهداشتی و درمانی، مراقبین، بیماران و خانواده های آنها و همینطور عموم جامعه از راه رسانه های عمومی، فضای مجازی، نصب پوستر در کلیه بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تهیه و توزیع و نگهداری مواد غذایی و سایر اماکن عمومی مورد توجه قرار گیرد.

ضمنا واحدهای زیرمجموعه آن معاونت می توانند از راه لینک زیر و تکمیل اطلاعات مورد درخواست، نسبت به ثبت نامه و شرکت در بسیج همگانی ارتقاء بهداشت دست که به مناسبت روز جهانی بهداشت دست برگزار می شود، اقدام نمایند:
https: //www.who.int/infection-prevention/campaigns/clean-hands/register/en/

همینطور ابزار ارزیابی بهداشت دست و مستندات در رابطه با این روز از راه لینک زیر قابل دریافت می باشد:
https: //www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2021

با عنایت به موارد پیش گفت خواهشمند است دستور فرمایید اقدام مقتضی بعمل آمده و از نتیجه این معاونت را آگاه نمایند.»
منبع:

1400/02/18
22:43:46
5.0 / 5
1091
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir