با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت

آغاز فاز سوم تست انسانی واكسن ایرانی-كوبایی كرونا با تزریق بر رئیس انستیتو پاستور كشور

آغاز فاز سوم تست انسانی واكسن ایرانی-كوبایی كرونا با تزریق بر رئیس انستیتو پاستور كشور

اسنک: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا (سوبرانا) با حضور وزیر بهداشت بامداد امروز شروع شد.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، بامداد امروز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا با حضور وزیر بهداشت و در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شروع شد.

واکسن کرونای نوترکیب "کنژوکه" که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران ساخته شده، بعد از گذراندن موفق فازهای یک و دو بالینی، وارد فاز سوم می شود تا بعد از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران هم تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود.

اولین تزریق واکسن ایرانی - کوبایی کرونا هم به دکتر محمد مهدی گویا- رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت انجام شد و دومین تزریق هم به دکتر علیرضا بیگلری- رئیس انستیتو پاستور ایران انجام شد.

دکتر حیدری - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دکتر نجیبی - مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم همچون دریافت کنندگان این واکسن در مراسم امروز بودند.

گفتنی است که فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا مقرر است، در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علوم پزشکی شامل مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، همدان و زنجان مورد مطالعه قرار گیرد و مجموعا در کل این هفت استان، ۲۴ هزار داوطلب وارد مطالعه می شوند که از هر دانشگاه علوم پزشکی، بالغ بر ۳۰۰۰ نفر پذیرش خواهند شد.

همچنین در کوبا هم ۴۴ هزار نفر در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شرکت می کنند.

شرایط شرکت در این کارآزمایی، داشتن سن ۱۸ تا ۸۰ سال، سکونت در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان و یزد و هم داشتن سلامت عمومی است.

دکتر علیرضا بیگلری- رئیس انستیتو پاستور ایران هم چندی قبل به ایسنا، اظهار داشت: این واکسن نخستین واکسنی است که در دنیا برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است. تزریق دوز یادآور یا بوستر (Booster dose) سبب می شود که سطح ایمنی حفظ شود. بر همین مبنا در پنج استان دو دوز واکسن تزریق می شود و در دو استان علاوه بر دو دوز واکسن، یک دوز یادآور هم داریم که یک ماه پس از اتمام واکسیناسیون در دو استان زنجان و یزد تزریق می شود.

وی اعلام نمود: پیشبینی می شود که بتوانیم در دهه دوم یا سوم خرداد ماه جمع بندی را داشته باشیم و با نتایجی که می گیریم بتوانیم وارد واکسیناسیون عمومی با این واکسن شویم.
تزریق واکسن به دکتر محمدمهدی گویا - رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت


منبع:

1400/02/06
15:42:59
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir