وزیر بهداشت:

مرحله سوم كارآزمایی بالینی واكسن ایرانی- كوبایی در اصفهان شروع می شود

مرحله سوم كارآزمایی بالینی واكسن ایرانی- كوبایی در اصفهان شروع می شود

اصفهان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ساخته شده با مشارکت ایران و کوبا فردا در اصفهان شروع می شود.سعید نمکی، امروز (یکشنبه-۵ اردیبهشت) در جلسه ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در کاشان با اشاره به اینکه مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ساخته شده با مشارکت ایران و کوبا فردا در اصفهان شروع می شود، اظهار نمود: سال گذشته، با همه سختی که داشت، دستاوردهای بزرگی به دست آوردیم و در اوج تحریم حدود ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز به مراکز درمانی کشور اضافه کردیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه گرفتار ساده انگاری های مستمر هستیم و برنامه اصلی ما آموزش و ارتقاء رعایت پروتکل هاست و این مهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما اگر فکر نماییم با واکسیناسیون گرفتار نمی شویم و همه مشکلات حل می شود فکری ناشیانه است.

به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: رعایت ناقص پروتکل ها سبب می شود همکاران من کف رودخانه ها جنازه جمع کنند.

نمکی خاطرنشان کرد: برخی افراد مدعی هستند که ایران در برنامه واکسن عقب است، در حالیکه از این مورد درک خاصی ندارم که چرا برخی افراد این گونه صحبت می کنند، اما آنچه مهم می باشد اهتمام بر رعایت پروتکل و برخورد با پروتکل شکنان است و نباید با کسی رودربایستی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما متولی سلامتی همه مردم هستیم، بنابراین مقابل هر فردی که می خواهد پروتکل ها را بشکند باید بایستیم و به مردم آموزش دهیم و از ظرفیت رسانه حداکثر استفاده را داشته باشیم.
وزیر بهداشت افزود: در نامه به وزیر بهداشت هند، اعلام آمادگی کردیم که از نظر کارشناسی و تجهیزاتی به کمک آنها برویم، ما امروز ونتیلاتور صادر می نماییم و داروهای ضدویروس که در این حوزه کمبود نداریم را حاضریم به کسانی که در دنیا نیازمند هستند صادر نماییم که این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی است.
نمکی اضافه کرد: گرچه امکان دارد آن هایی که تاب و تحمل این عزت را ندارند برما بتازند و مدیریت مقتدرانه را با تشکیک در افکار عمومی جهان روبرو کنند، اما نمی توانند انکار کنند که در روزهایی که ویروس جهش یافته انگلیسی به اروپا رسید با مرگ های بالای دو هزار و بیماران سرگردان در زمینهای چمن روبرو شدند.
وی اظهار داشت: زمانی که در اروپا اتومبیل ها پشت در بیمارستان ها بود و بیماران سرگردان بودند جمهوری اسلامی ایران به سمت مرگ دورقمی و تک رقمی رفت، اما اجازه ندادیم که یک بیمار پشت در بیمارستان سرگردان شود و بدون تخت بماند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: سال قبل سال سخت و پرافتخاری بود و دستاوردهای بزرگی داشتیم و امروز دانایی و دانش و مهارت ما در مراقبت از بیماری در روش های پیشگیری و درمان با روزهای اول متفاوت می باشد.
نمکی خاطرنشان کرد: پارسال در اوج تحریم و شرایط خزانه بانک مرکزی، حدود سه هزار تخت آی سی یو به بیمارستان های کشور افزوده شد، که این افتخارات از عنایات خداوند است که در اوج تحریم این کار را انجام بدهیم.
وی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان که نفس کشیدن عبادت است زمانی که شما پزشکان نفس های در سینه مانده را به جریان می اندازید ثواب عبادتی بزرگ را نصیب خود می کنید.
وزیر بهداشت تصریح کرد: مراکز ۱۶ ساعته را بیشتر از پیش تقویت کنید و با انجام تست کووید ۱۹ سریع اقدام کنید و نگذارید بیماری گرفتار مشکل شود و برای عزت و احترام این سرزمین نگذارید که هیچ بیماری سرگردانی بیماران کشورهای خارجی را پشت بیمارستان تجربه کند.
نمکی اظهار داشت: در منطقه کاشان با عنایت به وجود اتباع خارجی مراقب ویروس های جهش یافته باشید و فکر نکنید ویروس های جهش یافته همین جهش های گزارش شده است، چون که امکان دارد جهش های داخلی داشته باشد.
وی ادامه داد: هند ۱۳۰ میلیون نفر را واکسن زد، دادستان اجازه نداد هیچ واکسنی صادر شود، ما ۵۰۰ هزار دوز واکسن خریدیم و ۱۲۵ هزار دوز وارد شد، اما بقیه را در فرودگاه بلوکه کردند تا در هند مصرف شود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: آموزش و افزایش رعایت پروتکل ها نخستین اصل است که می تواند به کمک ما بیاید. واکسناسیون مبحث مهمی است و بطور قطع تأثیر دارد، اما جوشن محکمی نیست و ما تلاش می نماییم واکسن بیشتری وارد نماییم.
نمکی اضافه کرد: علاوه بر کووید نسبت به بیماری های غیرواگیر هم توجه داشته باشید که یکی از عوامل افزایش مرگ و میر کووید در ارتباط با بیماری های زمینه ای بود.
وی خاطرنشان کرد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یک بحث جدی است که سفیران سلامت در هر خانه می توانند سبب موفقیت ما در کنترل کووید و رعایت پروتکلهای بهداشتی شوند. همینطور بهداشت روان، تزریق سایر واکسن ها و بهداشت سالمندان هم باید مورد توجه باشد.
وی اظهار داشت: پزشکی یعنی خدمت به مریض، سطح آموزش حضوری را بالا ببرید و دانشجویان پزشکی که ارتباط با مریض دارند را در ردیف واکسن قرار دهید تا آموزش تعطیل نشود.
1400/02/05
22:43:14
5.0 / 5
1115
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir