وزیر بهداشت:

سفر، عامل اصلی انتقال كرونا است

سفر، عامل اصلی انتقال كرونا است

به گزارش اسنک وزیر بهداشت سفرها را عامل اصلی انتقال ویروس عنوان کرده و اظهار داشت: نگرانیم که مردم با سفر، ویروس را از نقاط آلوده تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه ایجاد کنند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی، در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه های نوین بیمارستانی سیّار تخصصی دفاع زیستی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رویکرد مقابله با کرونا، اظهار نمود: همکاران ما در کنار بسیج، هلال احمر و سایر ارگان ها، سراسر کشور را از نظر بیماری در استمرار اجرای طرح بسیار موفق شهید قاسم سلیمانی، پایش می کنند که اگر نقاطی را از ویروس جدید، مشتعل دیدیم، بلافاصله به آن حمله نماییم.

وی افزود: با وجود هجمه ویروس جهش یافته انگلیسی که توانست کشورهای اروپایی را با همه امکانات اقتصادی و زیرساخت هایی که داشت به زانو در بیاورد، پس از یک ماه از ورود این ویروس به کشور و چرخش آن و با وجود شرایط سختی که در خوزستان پیدا کردیم، امروز بسیاری از شهرهای قرمز این استان که تحت هجوم وحشتناک ویروس بود، با همت تمام دست اندرکاران و از جان گذشتگی ایثارگران سیستم سلامت به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل گشته است.

سفرها عامل اصلی انتقال ویروس است
توانسته ایم مرگ و میرها دو رقمی نگه داریم
نمکی بیان کرد: هم اکنون وضعیت کشور مناسب می باشد و مرگ و میرهای دو رقمی را با لطف خداوند و همت همه عزیزان و ایثار همکارانمان در سیستم سلامت نگه داشته ایم، درحالیکه در همین روزها ویروس کرونا توانسته در کشوری مانند انگلیس، تا دو هزار مرگ را رقم بزند، اما ما امروز توانسته ایم، مرگ و میرها را در حد دو رقمی نگه داریم و امیدوارم مردم گوش دهند. سفرها عامل اصلی انتقال ویروس می باشد و از این بابت بسیار نگرانیم که مردم ویروس را از نقاط آلوده تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه ایجاد کنند.

ایام پرچالش نوروز در برخورد با ویروس کرونا

وزیر بهداشت اشاره کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند و رئیس جمهور نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا و سایر بزرگان و مسئولان نظام سفارش کردند، از مردم تقاضا داریم که سفر نروند. امسال هم باوجود خستگی مردم و افسردگی مردم از یک سال در خانه ماندن، باز هم تقاضا داریم که در خانه بمانند، مسافرت نروند. اگر این سفارش ها رعایت شود، امیدواریم که روزهای بهتری داشته باشیم، اما من و همکارانم همیشه این دلهره و اضطراب را داریم که اگر خدای ناکرده به سفارش ها توجه نشود، فاصله گذاری رعایت نشود و تجمعات و دید و بازدیدهای نوروزی بدون رعایت پروتکل ها ادامه پیدا کند و سفرها موجب جابجایی ویروس بسیار چموش جهش یافته شود، گرفتار گرفتاری می شویم.

برپایی بیمارستان سیّار و صحرایی، حماسه ای بزرگ از نیروی زمینی سپاه

نمکی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: سردار خاکپور، همکاران وی و همه نیروهای مسلح در طول بیش از یکسال گذشته در کنار ما بوده اند، اما حماسه بزرگی که نیروی زمینی سپاه امروز خلق کرده و من بعنوان سرباز کوچک نظام سلامت، افتخار کردم و به آن بالیدم، استفاده از بیمارستان و امکانات مجهز رسیدگی به بیماران اورژانسی به صورت صحرایی و سیّار است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: مجموعه امکانات درمانی و بیمارستان های سیار نیروی زمینی سپاه که امروز از آنها بازدید کردم، یکی از نفیس ترین و ارزشمندترین مجموعه های سیار و اورژانسی دنیا است که در دقایق بسیار کوتاه این امکانات برپا می شود، فقط حمل و نقل این مجموعه ها ممکنست کمی زمان بر باشد، اما برگزاری این مجموعه ها که هیچ چیزی از بیمارستان های فوق تخصصی پیشرفته کم ندارد، کمتر از دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد. این مجموعه ها شامل اتاق های عمل، خدمات تصویربرداری و بخش های درمانی است.

وزیر بهداشت در آخر تصریح کرد: تجربه بسیار گرانسنگی از دوران دفاع مقدس داریم. شیوه مدیریت مجروحان در دوران دفاع مقدس، در جهان منحصر بفرد بود. در همه جای دنیا معمولا مجروحان شدیدتر را به پشت خط مقدم می فرستند، اما در جمهوری اسلامی ایران، مدلی طراحی شد که پیچیده ترین عمل جراحی ها را در بیمارستان های خط مقدم مانند علی ابن ابیطالب(ع) و سایر بیمارستان های صحرایی انجام دادند و این مدل را امروز به شکل بسیار پیشرفته تر و با تجربه ای که در این سال ها اندوخته شده، به دست آوردیم تا در ایام سخت که امیدواریم پیش نیاید، در خدمت مردم باشد؛ این امکانات می تواند بعنوان ذخیره راهبردی برای خدمت رسانی به مردم عزیز فراهم باشد.
همدلی، وفاق، برادری و سرمایه ارجمند ملی را باید پاس بداریم
بنابر اعلام وبدا، نمکی در مراسم رونمایی از سامانه های نوین بیمارستانی سیار تخصصی دفاع زیستی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رویکرد مقابله با کرونا، عنوان کرد: به همه شهدای سرزمینم خصوصاً شهدای دفاع مقدس، مدافع حرم و مدافع سلامت درود می فرستم. میلاد سید الشهدا(ع) را به همه عزیزان تبریک می گویم و روز پاسدار را به پاسداران عزیزی که امروز نه فقط پاسدار مرزهای این سرزمین هستند بلکه پاسدار ارزش های ناب اخلاقی انقلاب اسلامی ایران هستند، تبریک می گویم و خودم را مدیون این عزیزان بزرگوار می دانم که یکی از اصلی ترین ارکان اعتلای این سرزمین، این بزرگواران بازمانده از دفاع مقدس هستند.
وی اضافه کرد: بیش از یکسال از مدیریت کرونا در کشور گذشت و روزهای بسیار بسیار سختی داشتیم که در تنگنای اقتصادی و معیشت، کمبود ارز و ریال و تحریم های ظالمانه ای که بر مردم این سرزمین اعمال کردند، همان هایی که برای مرگ مردم سرزمین شان، در ایام سخت کرونا غصه می خوردیم از افزایش مرگ و میرهای ایران، شادمان می شدند، به شدت به آن می پرداختند و میزگرد می گذاشتند و آینده مدیریت کرونا در ایران را تیرخلاص می پنداشتند. آنها با تحلیل هایی که کرده بودند، تصور می کردند وقتی کشورهای صنعتی مرفه در مدیریت بیماری وا می مانند، ایرانِ تحریم زده، زودتر از بقیه در این گنداب فرو خواهد رفت.
وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز با لطف خدا، عنایت عزیزان و همگرایی و وحدت ملی که شکل گرفت، ایران اسلامی بعنوان یکی از سرافرازترین کشورهای جهان در عرصه مدیریت کرونا درخشید. همین ویروس جهش یافته که در اروپا متاسفانه قتل عام کرد، بعد از یک ماه گردش در ایران هنوز با لطف خدا، وفاق و همدلی و در کنار همدیگر بودن و تلاش شبانه روزی همکاران ما، هنوز مرگ و میرهای کشور، دو رقمی است.
نمکی افزود: به سمت مرگ و میر تک رقمی در کشور می رفتیم که آمار خوزستان، ما را بهم ریخت وگرنه امروز باید در حد مرگ و میرهای تک رقمی بودیم. روزی که موسسات بزرگ علمی دنیا برای ما مرگ های بالای هزار مورد را پیش بینی کردند، لطف الهی و وفاق و همدلی، ما را به مرگ های دو رقمی رساند.
وی اشاره کرد: اتفاقی که در یک سال و اندی گذشته بر دنیا گذشت، بی بدیل است و در طول ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال گذشته، کسی چنین اتفاقی را به یاد ندارد. چه شد که ایران سرافراز در اوج تحریم در این گرفتاری بسیار خیلی مشکل و مضایق بسیار زیاد این راه را با افتخار پیمود؟ نخستین عامل توفیق ما، لطف خداوند بود و این وعده الهی است که به مردم صبور، مومن، مخلص و آنهایی که عزیزترین دلبندان شان را برای پاسداشت از این ارزشهای انقلاب و اسلام فدا کردند، این پاداش الهی است که این قوم را تنها نگذارد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: بارها به همکارانم گفته ام که در اوج گرفتاری، تا زمانی که دعای نیمه شب یک مادر شهید و آه دل سوز یک جانباز قطع نخاع در این سرزمین جاری است، امکان گزند به چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران میّسر نخواهد بود.
نمکی اشاره کرد: دومین عامل بسیار موثر که همیشه گفته ام و در هر منصبی باشم، خواهم گفت و نوشت، حمایت، هدایت و رعایت های بی نظیر مقام معظم رهبری است. اگر این حمایت ها، رعایت ها و پشتیبانی ها نبود بنده بعنوان سرباز کوچک می گویم که امکان نداشت به چنین توفیقاتی برسیم و بی انصافی است که اگر این پدیده بسیار مهم را نادیده بگیریم.
وی بیان داشت: تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا متشکل از همه قوا و رئیس جمهور که هر هفته ساعات زیادی را برای این ستاد و مسائل مربوط به کرونا اختصاص داد و این ساختار مورد تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت و بارها فرمودند که مصوبات این ستاد لازم الاجرا است و خود من هم رعایت می کنم، ساختاری بود که هیچ کجای دنیا مشابه آن وجود نداشت.
وزیر بهداشت اشاره کرد: از همه مهمتر، همدلی، وفاق، برادری و خواهری که در میان نیروهای موثر کشور شکل گرفت، یکی دیگر از دلیلهای موفقیت های ایران بود. یکی از موثرترین این همکاری ها، حضور مقتدرانه نیروهای مسلح در کنار وزارت بهداشت بود. در ایام اول که فشار سنگینی بر ما وارد می شد، دیروقت سردار سلامی تماس گرفت و مهربانانه و با فروتنی اظهار داشت که احساس تنهایی نکن ما همه در کنار تو هستیم و واقعا هم بودند.
نمکی با اشاره به همکاری بسیج با وزارت بهداشت برای اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: با اجرای طرح شهید سلیمانی و در مدت ۵۰ روز، میزان مرگ و میر بیماران کرونائی در کشور ۶۰ تا ۷۰ درصد و میزان بستری بیماران، بیش از ۵۰ درصد، کم شد. در جمهوری اسلامی توانستیم در طول ۵۵ روز، از یک وارد کننده ونتیلاتور، ماسک و لوازم شوینده و حفاظتی، به یک تولید کننده و بعد به یک صادر کننده تبدیل شویم. چنین رکوردی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و این افتخار بزرگی است.
وی تصریح کرد: همدلی، وفاق، برادری، مودت و سرمایه ارجمند ملی را باید پاس بداریم. بارها به روسای دانشگاه های علوم پزشکی گفته ام که وفاق و برادری امروز، سرمایه روز مدیریت کرونا نیست بلکه سرمایه بزرگ ملی برای روزهای سخت جمهوری اسلامی است. ما کشوری هستیم که علاوه بر بلایای طبیعی مکرر، دشمنان قسم خورده داریم و از طرفی، ویروس و عوامل بیماری زای نوترکیب مکرر در دنیا داریم. آنچه در دوران مدیریت کرونا تجربه کردیم، سرمایه ای برای روزهای سخت دیگری شد که خدای ناکرده شاید در پیش داشته باشیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: یکی دیگر از عوامل موثر در مدیریت کرونا، استفاده از شیوه جهادی و بسیجی و تجربه برگرفته از دوران دفاع مقدس بود. از این تجربه ذی قیمت در مدیریت کرونا استفاده کردیم. اول در مقابل هجمه ویروس، سنگرآرایی کردیم و بعد به دل ویروس رفتیم و با تیم های بسیجی و مردمی به شکل محله محور تحت عنوان شهید حاج قاسم سلیمانی، به آن حمله کردیم.
نمکی اظهار داشت: هماهنگی، همدلی و صبوری مردم در مدیریت کرونا خیلی به ما کمک کرد. کسبه عزیز و ارجمند در اوج تنگنای اقتصادی که ما هم خیلی نمی توانستیم از نظر اقتصادی آنها را حمایت نماییم، صبوری کردند، ایستادند و همراهی کردند. همه دستگاهها به کمک ما آمدند. آنچه که پس از دفاع مقدس تکرار شد و زیر بیرق و خیمه مقام معظم رهبری، همدلی و وفاق آفرید، شیوه جهادی بود که در مدیریت کرونا تجربه کردیم.
وی تصریح کرد: امروز شاهد یکی از ارزشمندترین حرکت های عزیزانمان در سپاه و نیروی زمینی بودم و این یک دلگرمی برای این برادر خدمتگزار و سرباز شما شد که شما همیشه در همه عرصه ها، هستید. در عرصه سیستم سلامت وقتی وزیر بهداشت می بیند برادرانی آمده اند و می گویند در عرض نیم ساعت هر کجا که نیاز به امکانات داشته باشید، بیمارستانی با همه امکانات فوق تخصصی، برپا می نماییم، برای ما خیلی احساس غرور و سربلندی دارد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: امروز آنچه از امکانات تخصصی، فوق تخصصی و پیشرفته نیروی زمینی سپاه دیدم، تعجب آور بود. امیدوارم عزت و آبروی این مجموعه، روز به روز بیشتر شود و به آبرو و خون سیدالشهدا(ع) هر روز جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهای زیباتری در عرصه بین المللی داشته باشد.
نمکی در آخر اظهار داشت: برای واکسن، حرف های گفتنی زیادی دارم و پس فردا مقرر است در وزارت دفاع، واکسن سپند را رونمایی نماییم و آنجا صحبت هایی خواهیم داشت تا ملت شریف ایران بدانند که فرزندان این سرزمین چه افتخاراتی در این حوزه، خلق می کنند. سه شنبه صبح، از چندمین واکسن ملی رونمایی خواهیم کرد که مقرر است تزریق انسانی آن آغاز می شود و این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است. در ماههای آینده در عرصه بین المللی افتخارات زیادی را در تولید واکسن کووید۱۹ کسب خواهیم کرد.
منبع:

1399/12/24
23:10:12
0.0 / 5
1155
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir