وزیر بهداشت:

در دوران كرونا با دست بسته در اقیانوس بلا شنا كردیم

در دوران كرونا با دست بسته در اقیانوس بلا شنا كردیم

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات مدیریت کرونا در کشور در وضعیت تحریم و سنگ اندازیها در ارسال دارو و تجهیزات به ایران، اظهار داشت: دنیا بداند جمهوری اسلامی ایران در این سال ها که مورد تحریم واقع شده، توانست روی پای خود بایستد و از موج ها و طوفان ها عبور کند و پرچم افتخارش را برافرازد و اینقدر مستحق قهر و کینه نیست.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در هجدهمین آیین پویش ره سلامت و مراسم افتتاح پروژه ICERP و تجهیزات و ملزومات خریداری شده از محل تسهیلات بانک جهانی، اظهار داشت: سالی که گذشت پر از سختی و مشکلات بود. از همه عزیزانی که در این ۱۳ ماه همکاری کردند، تشکر می کنم. وقتی گزارش حضور ویروس کرونا از ووهان چین را گرفتیم، خودرا برای ایستادگی برابر این هجمه سنگین آماده کردیم.
وی ادامه داد: هیات رییسه دانشگاه های علوم پزشکی در این ایام شب و روز نداشتند. حمایت های زیادی داشتیم. حمایت رهبر معظم انقلاب در هدایت و حمایت و رعایت در زمینه پروتکل های بهداشتی، وقت گذاشتن ویژه رئیس جمهوری که حداقل هفته ای دو روز برای اداره جلسه های ستاد ملی مقابله با کرونا صرف شد، حمایت سازمان بسیج که در بسیج ملی در کنار ما بود، نیروهای مسلح و رسانه ها همیشه وجود داشت.
نمکی با اشاره به تسهیلات بانک جهانی به ایران، ضمن تشکر از همه دست اندرکاران، افزود: گرچه وام بانک جهانی اندک بود، اما فتح بابی بود که دنیا بداند جمهوری اسلامی ایران در این سال ها که مورد تحریم واقع شده، توانست روی پای خود بایستد و از موج ها و طوفان ها عبور کند و پرچم افتخارش را برافرازد و اینقدر مستحق قهر و کینه نیست. فتح بابی در پشتیبانی از ایران اسلامی مظلوم شد که با محرومیت و مظلومیت و قهر و کینه بی جا، خودرا روی پا نگه داشت.
نمکی اظهار نمود: وقتی کووید ۱۹ در دنیا عنوان شد، خودمان را در گردابی دریافتیم. وقتی با سال تحریم مواجه شدیم و قرار شد با دست های بسته در این اقیانوس بلا شنا نماییم، با سختی ها و تنگناهای فراوانی مواجه شدیم. برای تامین ماسک و گان و مهمات اصلی این حمله سنگین برای دفاع طاقت فرسا در مقابل کرونا، به ما اجازه واردات نمی دادند، اما در عرض ۵۰ روز از یک واردکننده به یک تولیدکننده و سپس صادرکننده تبدیل شدیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: برای واردات دارو نیز ما را آزار دادند و باید هزار راه را طی می کردیم. با وجود اینکه به دروغ می گفتند راه دارو بسته نیست، برای تهیه دارو بزرگترین مشکلات را برای ما در حمل و نقل و نقل و انتقالات مالی ایجاد کردند و اگر لطف خدا و تلاش همکاران ما نبود، باید در این گنداب فرو می رفتیم، اما نه فقط این اتفاق نیفتاد، بلکه دستاوردی در جمهوری اسلامی ایران به دست آمد که بسیار باارزش بود و حتی یک بیمار پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. نه فقط بیمار مبتلا به کرونا، بلکه بیماران غیر کرونا نیز پشت در هیچ بیمارستانی نماندند که اگر مانده بودند رسانه های خارجی جنجال برپا می کردند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: در مدت کوتاهی ۲۵۰۰ تخت آی سی یو اضافه کردیم. بعد از آن که خودمان را در مقابل این هجمه آراستیم، سراغ زیرساخت های حوزه بهداشت رفتیم که میراث به جا مانده از اندیشمندانی است که سال ها به این زیرساخت ها پرداخته بودند. در اینجا بهورزها بجای پرستاران تبدیل به مدافعان خط مقدم جبهه شدند.
وزیر بهداشت اظهار نمود: با طرح شهید حاج قاسم سلیمانی توانستیم به سرعت و در عرض ۴۰ روز که دنیا برآورد کرده بود باید روزی ۱۲۰۰ مرگ داشته باشیم، تعداد مرگ ها را به دو رقمی برسانیم. آنهایی که بزرگترین و کهن ترین زیرساخت های نظام سلامت را داشتند، سرگردان شدند و هزار فرد را متاسفانه از دست دادند، اما ایران با تاکید بر همدلی و وفاق و اندیشه مدیریتی توانست دستاورد بزرگی بدست آورد.
نمکی اظهار داشت: کمیته هایی از پاکیزه ترین افراد تشکیل شده و لحظه به لحظه همه چیز را رصد کردند. امروز مسئولان سازمان جهانی بهداشت مشاهده نمودند که این دستگاهها در جای جای ایران قرار گرفته است. آنچه در افتتاح پروژه های بانک جهانی دیدیم، گرچه از نظر کمیت کوچک است، اما از نظر کیفیت پرمعنی است و این سیگنال به جهان داده شد که ایران می تواند پس از سال ها محرومیت، از این امکانات برخوردار شود. در عین حال جهان فهمید ایران سرزمینی نیست که فساد داشته باشد و این دارایی را حیف و میل نمی نماید. لحظه به لحظه همه موارد را رصد کردیم و همه تجهیزات سر جای خودشان جای گرفتند.1399/12/01
14:22:52
0.0 / 5
1226
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir