وزیر بهداشت:

99، سال سختی در حوزه منابع بود

99، سال سختی در حوزه منابع بود

به گزارش اسنک وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سال جاری سال بسیار سختی در ارتباط با منابع بود، اظهار داشت: یک تفکر حسابگرانه توانست وزارتخانه را مدیریت کند وگرنه تردید نکنید که اگر با ولنگاری و بدون نگاه آینده نگر وارد دل کار می شدیم حتما زمین می خوردیم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در جشنواره بیمارستان بهره ور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تقدیر از زحمات دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانشان در این دانشگاه، اظهار داشت: دکتر زالی علاوه بر لیاقت و هوشمندی با دوراندیشی کمک های زیادی به بنده در عرصه مدیریت بیماری کووید 19 در کلانشهر تهران و فراتر از آن ارائه کردند که از ایشان سپاسگزارم.
وی همینطور با درود بر روح بلند شهدای سلامت و عزیزانی که در این راه جان خویش را فدا کردند: اظهار داشت: داغ جگرسوز این عزیزان را همیشه با خود خواه داشت و می دانم که تعداد زیادی از این عزیزان قربانی سهل انگاری و عدم رعایت دیگران شدند و این مسئله را نمی بخشم.
وی با اشاره به اینکه طرح بیمارستان بهره ور طرح بسیار کاملی است که می تواند در سایر معاونت های دانشگاهی و وزارت بهداشت مورد استفاده قرار بگیرد، اظهار نمود: امروز را روز آغاز استفاده از این طرح در سه سطح ملی قلمداد می نماییم. می توان ابتدا از سه دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کرد و بعد به سایر استان ها تسری داد.
دکتر نمکی همینطور ضمن اشاره به اهمیت ارتقای بهره وری در نظام سلامت برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان علاوه بر افزایش طول عمر، اظهار داشت: متاسفانه کشور ما هم در زمینه ارتقای کیفیت زندگی مشکلات زیادی دارد و براین اساس باید در وزارت بهداشت برای افزایش بهره وری در سایر بخش ها و معاونت ها و فراتر از بیمارستان ها اقدام نماییم.
وی با تکیه بر مساله اهمیت بهره وری در مسائل خرد و کلان کشور، اظهار داشت: باید این تحول ذهنی ایجاد شود که این مملکت با منابع محدود نیازمند اندیشه هایی است که بر روی افزایش بهره وری فکر کنند. تنها راه برون رفت یک کشور از مشکلات اقتصادی در تمام عرصه ها، نگاه بهره ورانه نسبت به تمام منابع کشور است.
وی افزود: اگر از من بخواهند تا یک پیشنهاد برای اداره بهتر ساختار کشور به رئیس جمهور ارائه کنم، پیشنهاد می کنم ایشان یک معاونت بهره وری در ریاست جمهوری ایجاد کنند و اشانتیون آنرا در بقیه وزارتخانه ها راه اندازی کنند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروز خیلی از منابع کشور دور ریخته می شود، ضمن اشاره به دوره خدمت خود در سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: طی آن دوره برخی مواقع احساس می کردم که منابع کشور را به شدت هدر می دهیم، در حالیکه می شود از این منابع به شکل بهتری بهره برد و بهره مناسبتری برد، ولی متاسفانه این کار را نمی نماییم.
دکتر نمکی درباره افزایش بهره وری در وزارت بهداشت، اظهار داشت: در ارتباط با افزایش بهره وری در بیمارستان ها باید این نکته را در نظر داشته باشیم که بیمارستان ها ته خط ماست؛ باآنکه افزایش بهره وری در بیمارستان ها گره گشاست ولی نه به اندازه سرچشمه. کمبود نگاه بهره ورانه به بقیه بخش ها سبب شده که تاوان آنرا در انتهای خط یعنی بیمارستان پس بدهیم.
وی با تکیه بر لزوم ساماندهی منابع در سایر بخش های وزارت بهداشت، اظهار داشت: این مسئله ای بود که از روز نخست خدمت بنده در مجموعه وزارت بهداشت دنبال شد.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سال جاری سال بسیار سختی در ارتباط با منابع بود، اظهار نمود: البته اینکه سال جاری حقوق ها افزایش پیدا کرد، یا در ماه یازدهم حتی یک روز حقوق ها عقب نیفتاد، اینکه کرونا را مدیریت کردیم، این که یک میلیارد دلار کمتر از سال بدون کرونا ارز گرفتیم و یا ریال هنوز گرفتار نقصان است، به روز کردن پاداش معوقه بازنشستگان و کارانه پرستاران و.... همه این مسایل ناشی از یک نگاه برنامه ریزانه و بهره وری بود وگرنه در این باطلاق به شدت مانده بودیم.
وی افزود: یک تفکر حسابگرانه توانست وزارتخانه را مدیریت کند وگرنه تردید نکنید که اگر با ولنگاری و بدون نگاه آینده نگر وارد دل کار می شدیم حتما زمین می خوردیم.
دکتر نمکی با تکیه بر تسری نگاه بهره ورانه در سایر معاونت های وزرت بهداشت، اظهار داشت: بعنوان نمونه آیا در آموزش کشور آنچه هزینه می نماییم بهره وری لازم را در نظام عرضه خدمت دارد؟ آیا پاسخ این سوال را گرفته ایم که چه کسی را با چه سطحی از مهارت با چه هزینه ای برای کدام جایگاه نظام عرضه خدمت تربیت می کنیم؟ دوره های طولانی مدت در آموزش پزشکی، شیوه های آموزش، دروس زیاد از حد، دوره های طولانی، تعداد زیاد فوق تخصص آیا به معنای نگاه بهره ورانه است یا باید تجدید نظر نماییم. اگر اندیشه دکتر زالی در بهره وری بیمارستان ها را وارد بخش آموزش نماییم و منابع را با نگاه بهره ورانه خرج نماییم مطمئنا انقلاب بزرگی در تربیت نیروی انسانی ایجاد خواهد شد.
وی با تکیه بر توجه به بهروه وری در امر پیشگیری، اظهار داشت: آیا در نظام پیشگیری آنچه هزینه می شود با نگاه بهره وری است، آیا آنچه در سیستان و بلوچستان در نظام پیشگیری هزینه می نماییم باید با استان البرز یکسان باشد؟ اگر یک ریال در نظام پیشگیری هزینه نماییم، هزاران تومان در انتهای راه یعنی بیمارستان صرفه جویی خواهیم کرد.
دکتر نمکی درباره بهره وری در نظام پژوهشی کشور هم اظهار داشت: آیا حاصل پژوهش های ما فقط باید مقاله باشد، گرچه مقاله مهم می باشد ولی تحقیق و مقاله باید بتوانند گره هایی از نظام عرضه خدمات را بگشایند.
وی با اشاره به اینکه گره های موجود در اندیشه هزینه کرد منابع در کشور باید دگرگون شود، اظهار داشت: بعنوان نمونه آیا در نظام دارویی و تفکری که در نظام نسخه نویسی داریم بهره ورانه است؟ اساسا باید نگاه های ما در رابطه تغییر کند، باید از نقطه نطرات و توانمندی دانشمندان شرکتهای فناورانه و دانش بنیان استفاده گردد.
وی با تقدیر از طرح بیمارستان بهره ور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: انتظار دارم این اندیشه که بعنوان یک حرکت مهم زیربنایی بنیان نهاده شده اولا به همه بیمارستان های کشور عرضه شود تا همگی بتوانند از این مجموعه استفاده کنند و دوم در بقیه معاونت های دانشگاهی شروع شود.
وی با تکیه بر اینکه با نگاه بهره ورانه باید هر ریالی که در نظام سلامت هزینه می شود اثرات آنرا در GDP کشور ببینیم، اظهار نمود: پولی که در نظام سلامت و آموزش خرج می کنید سرمایه گذاری است و اثرات آن در GDP دیدیه می شود، در غیر اینصورت پول خویش را به دور ریخته اید.
وزیر بهداشت در بخش بعدی سخنان خود ضمن اشاره به مدیریت کرونا در کشور، اظهار داشت: اگر بخواهیم تعریف درستی از بهره وری داشته باشیم یکی از تعاریف آن شکر نعمت های الهی است و عدم بهره وری کفران نعمت است. در این میان یکی از ابزار بهره وری، عشق است چونکه استفاده مطلوب از امکانات دل پاکیزه و عاشق می خواهد.
وی افزود: در دوره مدیریت کرونا آنچه که داشتیم در مقایسه با دیگران خیلی بالا نبود، باآنکه در طرح تحول تعداد تخت ها افزوده شد و یکی از بزرگترین کارهای دولت آقای روحانی اولویت دادن به بخش سلامت بود که امروز می توان اهمیت آنرا قضاوت کرد.
دکتر نمکی با تکیه بر اهمیت سرمایه گذاری خیرین در بخش سلامت اظهار داشت: دوره کرونا و تعطیلی مدارس و مساجد و از آنطرف فعال شدن بالای بیمارستان ها و خانه های بهداشت نشان داد که در کشور در حال توسعه سرمایه گذاری در بخش سلامت و سرمایه گذاری برای روزهای بحران اهمیت زیادی دارد. ازاین رو اگر خیرین بخواهند سرمایه گذاری کنند باید ابتدا در بخش سلامت سرمایه گذاری کنند تا استانداردهای بخش سلامت به حد مطلوب برسد و مطمئن شویم که در بحران ها مشکلی نداریم و بعد به سایر بخش ها رسیدگی کنند.
وی با اشاره به اینکه مطمئنا ویروس های نوپدید دیگری در راه هستند و ویروس کووید ۱۹ آخرین آنها نیست، اظهار داشت: سرمایه گذاری در بخش سلامت یکی از بهترین سرمایه گذاری هاست.
وی افزود: باوجود تمام تلاشهای دولت آقای روحانی هم اکنون ۱.۶ دهم تخت به ازای هزار نفر جمعیت داریم، در حالی این رقم در آلمان و انگلیس ۶.۶ و در پاریس ۷.۷ است. میزان پرستار به تخت در تمام این کشورها هم سه تا چهار برابر ماست.
وی با تایید مدیریت کرونا در کشور، اظهار داشت: چه اتفاقی در جمهوری اسلامی افتاد که هیچ بیماری در پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد، چه شد که کرونا مشکل امنیتی و اجتماعی برای کشور خلق نکرد؛ دو پدیده عشق بعنوان موتور متحرک همه نیروهای نظام سلامت و انگیزه عاشقانه و جهادگرانه و دوم نگاه بهره ورانه در این میان اثرگذار بود. بگونه ای در یک مورد اگر می خواستیم ۲۵۰۰ تخت ای سی یو را با پروتکل های رایج دنیا ایجاد نماییم پنج سال زمان می برد ولی این اتفاق سه ماهه انجام شد. نگاه جهادی و تجربه برگرفته از دفاع مقدس و در کنار آن کار بزرگی که تلاش کردیم از هر فضایی برای پاسخ به نیاز بیمار استفاده نماییم، هم بسیار مهم بود
دکتر نمکی با اشاره به اینکه هیچ بیمار غیر کرونایی اورژانسی هم پشت در هیچ آی سی یو نماند، اظهار داشت: اگر غیر از این بود تمام شبکه های بیگانه آبروریزی می کردند.
وزیر بهداشت بیان نمود: اگر روزی خدا و مردم از ما راضی نباشند تمام این زحمات بیهوده خواهد بود. اتصال به خدا و مردم است که ما را شاداب و زنده نگه می دارد. اگر این بند اتصال قطع شد ما هیچ هستیم؛ مردم باید از ما راضی باشند در آن صورت خدا هم راضی است. ازاین رو باید بتوانیم رضایتمندی مردم را در نظام عرضه خدمات سلامت ارزیابی و نسبت به اصلاح آن اقدام نماییم.
منبع:

1399/11/28
16:03:25
0.0 / 5
1244
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir