وزیر بهداشت اعلام كرد

آخرین خبرها از خرید واكسن كرونا

آخرین خبرها از خرید واكسن كرونا

وزیر بهداشت آخرین اقدامات انجام شده جهت خرید واکسن کرونا از منابع معتبر و واکسیناسیون گروه های صدمه پذیر کشور را اعلام نمود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی اظهار داشت: متاسفانه در 24 ساعت گذشته در کشورهای مختلف جهان حدود 15 هزار 879 نفر به علت مبتلا شدن به کرونا جانشان را از دست دادند. در میان این کشورها آمریکا با چهار هزار و 45 مرگ، انگلیس با 1631 فوتی، برزیل با 1206 مورد، آلمان با 988، آفریقای جنوبی 680، مکزیک 659، اسپانیا 591، روسیه 564، ایتالیا 541، فرانسه 417 و ایران هم متاسفانه با 91 مورد مرگ و میر داشتیم که گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف است.
وی اضافه کرد: در ایران متاسفانه استان های شمالی ما به خصوص مازندران استان ملتهبی است و بیشتر از 1100 بستری در استان مازندران داریم که گرچه با همکاری همه دستگاه ها و ارگان ها به حداقل ممکن رسیده است، اما باز هم زیاد است. ما موارد فوتی مان در استان های شمالی باز هم رقم های غیرقابل قبولی است و در استان گلستان و گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم. گرچه همکاران ما با همیاری منسجم تلاش بی وقفه دارند.
نمکی افزود: در استان های جنوبی هم شاهد یک مختصر افزایشی در استان هایی مانند هرمزگان با عنایت به افزایش سفرها به جزایر جنوبی هستیم که امیدوارم این سفرهای بی رویه کام هم مسافرین و هم میزبانان آنها را در این استان ها تلخ نکند.
نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واکسن وارداتی کرونا اظهار داشت: در ثبت واکسن، چهار منبع مهم جهان پیگیری می شود که یک منبع اروپایی است، یک منبع معبتر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همینطور دو شرکت تولید کننده در کشور هندوستان هستند.
وی در اینباره اضافه کرد: خوشبختانه پرونده ها رسیدگی شده و کار دارد به اتمام می رسد. این اقدامات علاوه بر آنچه که در سبد کووکس سازمان جهانی بهداشت داریم، است و امیدواریم به زودی بتوانیم نخستین محموله ها برای واکسیناسیون گروه های صدمه پذیر را وارد کشور نماییم.
وی اظهار داشت: در زمینه ساخت داخل هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می کردیم، خوشبختانه به نهایت رسیده است. یک مجموعه ای را در کشور با همکاری غیر از کشور کوبا در مجموعه ای از بخش خصوصی برای ساخت یک واکسن مشترک با یکی از کمپانی های آسیایی دیگر داریم که ان شاءالله پیشرفت آنرا هم به استحضار مردم می رسانیم. کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت به خوبی دارد پیش می رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی واکسن خویش را گرفته و بزودی این اقدام هم شروع خواهد شد. مجموعه دیگری هم در کشور داریم که امیدواریم تا هفته آینده بتواند برای کارآزمای بالینی اجازه را بگیرد.

شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته در کشور
وی در ارتباط با ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان نیز، اظهار داشت: امروز دیگر باید به آن واریانت اروپایی ویروس بگوییم. هفتمین مورد از مبتلا شدن به این ویروس در کشور شناسایی شد. در واقع روز گذشته مورد هفتم در یکی از مسافرینی که از هلند به ایران آمده بود و در یکی از استان های جنوبی مستقر بود، شناسایی شد. خوشبختانه تابحال رد پایی از ویروس در نزدیکان این بیماران پیدا نکردیم و در جای دیگری هم از این واریانت اروپایی نداریم.
وی اضافه کرد: این ویروس علیرغم اینکه انگلیسی ها می گفتند فقط ۷۰ درصد قدرت سرایت بیشتری دارد که ما همواره می گفتیم این ادعا درست و عالمانه نیست، امروز اثبات شده است ویروس به مراتب مهاجم تر از آنچه که می گفتند است و به شدت بیماری زایی و مرگ و میر آن بیشتر است. این به ما نشان داده است که مردم باید هوشیار باشند. ما نمی دانیم از کدام روزنه علیرغم تمام تلاش ها برای مهار بیماری، ویروس وارد خواهد شد. اگر دقت نکنیم و رعایت نکنیم و مسافرت ها محدود نشود ما حتما از این ویروس زیان سرشاری خواهیم دید.


آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد
نمکی تصریح کرد: یکی از نگرانی های ما در مورد مجموعه کلانشهرها بویژه تهران است. طبق گزارش همکاران من و جلسه با روسای دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی می دانیم آمار رعایت پروتکل ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است؛ یعنی از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد رسیده ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار خواهیم شد و من پیش از هر پیک این مورد را به مردم عرض کردم.
وی اضافه کرد: نسبت مستقیمی میان عدم رعایت پروتکل ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر است و این زنگ خطری برای آینده است و اگر خدایی نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم تر و وحشی تر شویم، این آوار بر سر ما سنگینی بیشتری خواهد نمود.

مشکل حمل و نقل عمومی هنوز حل نشده است
وی در ادامه بیان نمود: در کلانشهر تهران اتوبوس داخل شهری، مترو، بازارها و مراکز خرید مراکز پرخطری هستند که قسمتی در دست مردم است و قسمتی از عهده آنان خارج است. در ارتباط با افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی ما باید این گرفتاری را حل می کردیم و متاسفانه تابحال حل نشده است. مردم در ارتباط با سفرها، دورهمی، رفتن به مرکز خرید و... دقت کافی کنند که اگر رعایت نکنند بطور قطع ما گرفتاری های بزرگی در ارتباط با مدیریت بیماری خواهیم داشت.
وزیر بهداشت اظهار داشت: امیدوارم همکارانم در کشور همکاری بیشتری داشته باشند و کانون های آلودگی را شناسایی نماییم. از مردم هم تقاضای همکاری بیشتری دارم تا گرفتار موج خطرناک جدیدی نشویم.
منبع:

1399/11/08
15:04:55
0.0 / 5
1203
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir