وزیر بهداشت اعلام كرد

ورود نخستین بخش واكسن كرونا به كشور طی روزهای آتی

ورود نخستین بخش واكسن كرونا به كشور طی روزهای آتی

وزیر بهداشت اظهار داشت: در ایام آینده نخستین پارت های واکسن وارداتی کرونا را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در بازدید از ستاد پلیس راهور ناجا و تکریم و تجلیل از خدمات ⁧ پلیس راهور⁩ اظهار داشت: شاید به جرات بتوان اظهار داشت که ناجا و عزیزان ما در نیروی انتظامی به گستره کشور جمهوری اسلامی ایران و حتی بیرون از مرزها، در جایگاه های مختلف خدمت می کنند تا بی صدا و صبورانه و گاها مظلومانه نقش شان پیدا نیست. حالا که ما صحبت می نماییم، مرزبانان غیور جمهوری اسلامی ایران در ۱۷۰۰ کیلومتر مرز شمال غرب و همینطور در جنوب شرق کشور در قسمت هایی که زندگی هراسناک می شود، خدمت می کنند. در شهرها، روستاها و اقصی نقاط کشور مایه دلگرمی و امنیت خاطر مردم شریف این سرزمین بوده اند. همینطور پلیس راهور که در جاده های پرپیچ و خم و زمستان ها و تابستان های این کشور، حضور دارند. کمتر کسی است که به خاطر نیاورد که وقتی کوهی می ریزد، یخ بندانی می شود، جاده ای بند می آید و... نخستین ضرب آهنگ امیدبخش چراغ چشمک زن پلیس جاده های این کشور است و شاید این عزیزان از عزیزان ما در اورژانس و هلال احمر زودتر برای کمک به مردم می رسند.

همراهی پلیس در بحران کرونا
وی با اشاره به اینکه همه خودمان را مدیون این عزیزان می دانیم و بعنوان یک شهروند همواره دست بوس این عزیزان هستم، افزود: یکی از کارهای بسیار بزرگ در مبارزه بی امان با ویروس نفس گیر کرونا بعنوان یک حماسه ملی، همکاری پلیس در تمام عرصه ها با مجموعه ما در وزارت بهداشت بود. پلیس جمهوری اسلامی ایران با پلیس همه دنیا متفاوت می باشد. چونکه این پلیس به فرموده امام و رهبری معظم، این پلیس متفاوت از پلیس جهان است و حق ندارد، کشیده ای به گوش زندانی محکوم به اعدام هم بزند. این پلیس پیرو امیرالمومنین است. پلیس با همه گرفتاری هایی که داشت، از نخستین دقایق مبارزه با کرونا در کنار ما بود. هیچوقت فراموش نمی کنم روز سیزده به در گرچه مردم فهیم کشور خودشان از برگزاری مراسم خودداری کردند، اما سردار اشتری از سحرگاه خودشان در خیابان ها بودند. من که نگران شرایط و شعله ور شدم ویروس بودم و همه چیز را رصد می کردم، افتخار کردم که چنین فرمانده ناجای همراهی داریم که مایه دلگرمی است و در اینجا با همه وجود از همه دوستان تشکر می کنم.
وی با اشاره به اینکه مطمئن باشید که تاریخ این سرزمین ثبت خواهد نمود که آنچه حماسه خلق شد، بی بدیل و بی نظیر بود، اظهار داشت: شاید هر ۱۵۰ سال یکبار جهان گرفتار چنین مصیبتی شود، اما همدلی، وفاق و همراهی مردم این سرزمین در کنار هم ثابت کرد که این سرزمین می تواند به سادگی کارهای بزرگ را مدیریت کند. این مردم همان مردمی هستند که هشت سال دفاع مقدس را بگونه ای اداره کردند که حتی میلی متری از خاک این سرزمین بر سر میز مذاکره ای پس از جنگ پس گرفته نشد.
وی اظهار داشت: اگر بخواهیم نمره دهیم و رتبه بندی نماییم که چرا امروز کشورهایی که نشسته بودند تا در اوج تحریم ما را در باطلاق کرونا گرفتار ببینند و حاضرند دارو را از بچه دردمند یک مملکت دریغ کرده و سمعک را از پیرمرد و پیرزن یکی کشور دریغ کنند و شعار آزادی هم سر می دهند؛ این ها نشسته بودند تا رسانه هایشان به ذلت این سرزمین بخندند و میزگرد بگذارند، اما خوشبختانه دیدید که در اوج تحریم و تنگدستی این ملت در کنار هم حماسه آفرید.
وزیر بهداشت افزود: چند روز قبل که متاسفانه مرگهای روزانه انگلیس ۱۸۲۰ نفر بود، ما مرگ ۷۰ نفری داشتیم. البته ۷۰ نفر هم زیاد است. البته ۱۸۲۰ مرگ هم برای انگلیس مایه تاسف است. ما بارها اعلام کردیم که برای مرگ و بیماری هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا احساس شادمانی نمی نماییم، بلکه غصه می خوریم. حتی اگر مدیران و سردمداران آن کشور برای مرگ ما نقشه کشیده باشند و حتی اگر خبیث ترین افراد آن کشورها، عزیزترین افراد ما را مانند سردار سلیمانی ترور کنند، اما چه شد که ما یک بیستم کشوری که یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیاست و خودش را نخستین کشور جهان قلمداد می نماییم، مرگ و میر داشتیم. چه شد که با یک بسیج همدلی ملی از مرگ ۵۰۰ تایی به زیر ۷۰ رسیدیم و آنها نمی توانند مهار کنند؟.

روزنگارهای اتفاقات کرونا در کشور را نوشته ام
نمکی افزود: به جرات می توان اظهار داشت که نخستین عامل این توفیق رعایت، حمایت و هدایت های مقام معظم رهبری است. در دنیا ندارید که رهبر سیاسی، اعتقادی و دینی یک کشور اینقدر مراعات کند. من روزنگارهای اتفاقات این کشور را در این ایام نوشتم تا در آینده مکتوب کنم. آخرین مراسمی که رهبری در حسینیه برگزار کردند تک و تنها نشستند و در عزای جده سادات گریستند تا با این اقدام دو پیام عمده دهند؛ به درون بفرمایند که امروز عزاداری جده سادات هم روش و الگویش این است و اگر کسی غیر از این عمل کرد، خارج از الگوست و دوم خواستند به بیرون بگویند که ما تشیعی مبتنی بر منطق، علم و خرد داریم و بی خردی جزئی از تشیع ما نیست. امروز روزی است که می خواهیم کرونا را مدیریت نماییم و برای این کار زندگی شیعه و عزاداری اش هم بر این مبناست. حمایت هایی که از جامعه پزشکی و پرستاری کردند و حتی از خطاهای ما هم به نیکی یاد کردند. هدایت مردم و جامعه در رعایت پروتکل ها. این نخستین رکنی بود که باید از آن استفاده مطلوب را ببریم.
نمکی اضافه کرد: دوم تدابیر، حمایت ها و هدایت های ستاد ملی کرونا بود. همکاری ها و وفاقی که در آنجا شکل گرفت که همه کمک کردند. آقای رئیس جمهور هفته ای دو روز برای اداره آن مجموعه وقت مبسوط می گذارند. همینطور ستاد فرماندهی که با تدبیر رهبری تشکیل شد و وزیر کشور هدایت آنرا در اجرای مصوبات ستاد به دست گرفته است. شاید بتوان گفت یکی از قوی ترین ارکان این توفیق مشارکت، همدلی و وفاق ملی بود که شکل گرفت. مردم این سرزمین اثبات کردند که در این حوزه بزرگترین یار این حرکت بزرگ ملی هستند. کسبه ضرر کردند، اما مغازه ای باز نکردند. درصد قابل توجهی حمایت، همدلی و همراهی کردند. ناجا در تمام زمینه ها در کنا ر ما بود، از نخستین روزها در نظارت بر پروتکل ها. در ایام سختی که موج سنگین ویروس رسیده بود و گروهی از مردم از ویروس وحشت داشتند و گروهی هم به علت عدم شناخت ویروس به سمت بمب آلوده به ویروس می رفتند. بر این اساس ما از عزیزان پلیس استمداد طلبیدیم تا بتوانیم مردم را از منابع آلوده دور نماییم که این نخستین گامی بود که ناجا با همکاری به کمک ما آمدند.
وزیر بهداشت افزود: در فضای مجازی ما جزو مظلوم ترین کشورهای جهان بودیم که هم در زمینه مبارزه با ویروس باید می جنگیدیم و هم با امواج تبلیغاتی مسمومی که ضد همکاران مان در همه جا بسیج می شد که عزیزان در مدیریت فضای مجازی کمک کردند. در بحث پلیس راهور بسیار کار سختی است که هم با مردم مقابله نکنند، در شرایطی که مردم از طولانی شدن بیماری خسته اند، از شرایط اقتصادی رنجورند و فشارهای روانی گوناگونی را تحمل می کنند. این پلیس می خواست با ادب و مهربانی با مردمی که پروتکل را می شکنند، برخورد کند و آنها را برگرداند که کار بسیار سختی است که مدیون این همدلی و مهربانی هستیم.
وی با اشاره به اینکه حضور امروزم برای تشکر، قدردانی و دست بوسی یکایک شما بود، اظهار داشت: از اینکه در کنار هم توانستیم یک حماسه جدیدی را در دنیا خلق کرده و ثابت نماییم که ایران همواره در تمام عرصه ها سرافراز خواهد ماند و ثابت می کند که با دست های بسته در اقیانوس بلایی که گاها برایش ایجاد می کنند، شناگر قابلی است.

شهدای زیادی دادیم

از عادی انگاری ها نگرانم
وزیر بهداشت اضافه کرد: البته این سرباز کوچک نگرانی هایی هم دارد؛ ما امروز یکی از مطلوب ترین نقاط مهار بیماری را در دست داریم. ما شهدای زیادی دادیم، عزیزانی را داریم که در گوشه خانواده ها افتادند و جانبازان این عرصه نبرد هستند؛ ریه هایی که پر از بیماری است و سکته های قلبی و مغزی فلج شده و در گوشه ای افتاده که بازماندگان نزاع بی وقفه با ویروس هستند. دستاوردی که در مجموعه نظام به وجود آمد، دستاورد بزرگی است و نگرانم که با عادی انگاری این دستاورد را باردیگر به یک طوفان سهمگین بدل نماییم که امکان دارد در اداره آن به سختی عمل نماییم. اگر این موج جدید خدایی نکرده ما را گرفتار کند، عذابی که ایجاد می کند، به مراتب سنگین تر از امواج قبلی است.

ویروس پیچیده است، باید هوشمندانه عمل کرد

نگرانی از سفرهای سنگین به جزایر جنوب کشور
وزیر بهداشت تصریح کرد: این ویروس بسیار پیچیده است و هر لحظه امکان دارد شکل خاصی را از خودش بروز دهد که با شکل قبلی و نوع علامت های قبلی کاملا متفاوت باشد و بنابراین باید بسیار هوشمندانه عمل نماییم. در بازی شطرنج با این ویروس منحوس نمی توان لحظه ای غفلت کرد. ما نگران موج سفرهای آینده هستیم. یکی از دغدغه ها در استان هرمزگان، سفرهای سنگین به جزایر جنوب کشور بود. وقتی یروس جهش یافته به چرخش درآید، بسیار خطرناک می باشد.

قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس جهش یافته انگلیسی
وی ضمن اشاره به جهش ویروس کرونا در انگلیس، اظهار داشت: امروز اثبات شد که انگلیسی ها دروغ گفتند که ویروس جهش یافته فقط 70 درصد قدرت سرایتش بالا رفته است. بلکه چند شب قبل پس از مدت ها اعلام نمودند که این ویروس هم بیماری زایی اش بالاتر است و هم مرگ زایی آن. این جهش فقط مختص اروپا نیست، بلکه در هر اقلیمی می تواند اتفاق بیفتد. حتی اگر تمام راه ها را بر ویروس اروپایی و انگلیسی ببنیدیم که کار صعبی است؛ چونکه ویروس نه به پاسپورت نیاز دارد و نه به ویزا. همانطور که ویروس ووهان را در قطب جنوب یافتید، ویروس انگلیس هم می تواند در دنیا بچرخد.

از چرخش ویروس از استانی به استان دیگر نگرانیم

در سختگیری بر مسافرتها پافشاری می کنیم
وزیر بهداشت افزود: ما به شدت و به صورت شبانه روزی همه مرزهایمان را کنترل می نماییم، اما به این معنا نیست که توان بستن راه ویروس را داریم. از طرفی ما به پهنه چندین کشور اروپایی پهنه اقلیم و تنوع ژنتیک و قوم و رفتارهای اجتماعی داریم. در درون این سرزمین که مرتبا داریم داروی ضدویروس مصرف می نماییم، جهش در ویروس در درون مرزها پدیده غیرمنتظره ای نیست. آنچه که می تواند ما را گرفتار طوفان کند، چرخش ویروس می باشد مثلا از کردستان به بندرعباس، از بندرعباس به خراسان شمالی و... است. ما خیلی نگران این چرخش هستیم. بر این اساس باید به شدت بحث مسافرت ها را جدی بگیریم و در این راستا بر سخت گیری های جدید پافشاری می نماییم و عزیزانمان در پلیس راهور بیشتر اذیت خواهند شد که از آنها تشکر می نماییم.

مجبوریم بر اجرای پروتکلها سختگیری کنیم

ما ساختاری کارشناسی هستیم، توقع مصلحت اندیشی نداشته باشید
نمکی تصریح کرد: ما مجبوریم بر اجرای پروتکل ها سخت گیری نماییم و نمی توانیم مسائل جمهوری اسلامی و سلامت مردم را با چیزی عوض نماییم. ما یک ساختار کارشناسی هستیم، از ما توقع مصلحت اندیشی نداشته باشید. امروز آبروی جمهوری اسلامی در گرو موفقیت در مدیریت کروناست. توفیق در مدیریت کرونا برای وزارت بهداشت نیست، بلکه برای جمهوری اسلامی ایران است و هرکس آبرو و اعتلای جمهوری اسلامی ایران را در جهان بخواهد، باید با این بیماری درافتد و با هر پروتکل شکنی درافتد. آمار مرگ ما به 500 رسید، دیدید که این شبکه های بیرونی چه میزگردهایی راه انداختند و چه آدم های کم خرد و بی سوادی را آوردند که تحلیل کنند که جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بیمار ناتوان است. اما زمانیکه آمار خودشان به 2000 می رسد، یک میزگرد ندارند.
وی خاطرنشان کرد: من بعنوان سرباز معتقد به این نظام نمی توانم بنشینم و ببینم که اندکی پروتکل شکن می خواهند آینده این توفیق را زیر سوال برند. بنابراین ما و عزیزانمان در ناجا محکم ایستادیم تا با هر پروتکل شکنی درافتیم. چونکه مصلحتی را بالاتر از مصلحت توفیق در کرونا نمی بینیم و هیچ دستاوردی را برای آبروی نظام بالاتر از این نمی بینیم که دنیا بفهمد در اوج تحریم مالی داریم کرونا مدیریت می نماییم.

با جیب خالی کرونا را مدیریت می کنیم

اجازه جابجایی پول واکسن را نمی دهند
وزیر بهداشت افزود: در آمریکا آقای بایدن آمده جای این خبیث و دیوانه قبلی و دارند تاوان بی خردی او را می پردازند. حالا 2000 میلیارد دلار پول جدید برای مدیریت بیماری می گذارند و ما با جیب خالی و با خزانه تهی داریم کرونا مدیریت می نماییم. پول واکسن مان را می خواهیم جابجا نماییم، اجازه نمی دهند. این مدیریت برای جمهوری اسلامی افتخار است و ما در کنار پلیس قدرتمند نخواهیم گذاشت کسی این دستاورد عظیم ملی را خودخواهانه و خودسرانه مخدوش کند. تردید ندارم روزهای خوش تری را در کشوری خواهیم داشت.
وی اظهار داشت: موسسه های بیرونی 1200 مرگ را در روز برای ایران تخمین می زدند، اما حالا حیرت کردند که جمهوری اسلامی ایران به رقمی نازل دست یافت، برآورد کردند که سرزمینی که چنین زیرساخت قوی دارد، در بهار آینده بیشتر از شش مرگ در روز نخواهد داشت. این حرف بزرگی است که موسسات بیرونی به این جمع بندی برسند. آنها می گویند ایران دستش به واکسن نمی رسد، اما همانطور که مژده دادم در حال تدارک واکسن هستیم.

ورود نخستین بخش واکسن کرونا به کشور؛ طی روزهای آتی
نمکی ضمن اشاره به وضعیت ورود واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: درباره واکسن این مژده را بدهم که ما واکسن را برای تزریق، پیش از رسیدن واکسن تولید خودمان تدارک دیدیم و منابع آنرا تأمین کردیم. آقای رئیس جمهور هم هر روز پیگیر هستند و انشاااله در ایام آینده نخستین پارت های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.

گروه های صدمه پذیر در اولویت واکسیناسیون کرونا
وی اضافه کرد: بر این اساس واکسیناسیون را برای گروه های صدمه پذیر آغاز می نماییم. در عین حال فرزندان اصیل و دانشمند این سرزمین هم خوشبختانه در ساخت واکسن ملی مان با تلاش شبانه روزی پیش می روند و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم ساخت واکسن بیماری کووید-۱۹ در جهان خواهیم بود.
وزیر بهداشت اظهار داشت: انشاالله با لطف خدا، با هدایت و حمایت های بزرگان نظام و همدلی شیرینی که شکل گرفت و به حرمت خون شهدا بزودی یکی از افتخارات بزرگ را که حذف کامل این بیماری از دامن کشورمان است را رقم خواهیم زد.
به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی همینطور در حاشیه بازدید از ستاد پلیس راهور ناجا در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امروز برای عرض تشکر و سپاسگزاری خدمت عزیزان پلیس راهور رسیدیم، گرچه بنده پیش از این خدمت فرمانده محترم ناجا برای سپاس از همراهی آنها در مدیریت بیماری کرونا رسیده بودم. این عزیزان چه در نظارت بر پروتکل ها و چه در کنترل ترددها کنار ما بودند. یکی از ابعاد سخت کار مدیریت ترددهایی است که می تواند اثراتی بر شیوع بیماری داشته باشد و این عزیزان از اولین روزها در کنار ما بودند.
وی در پاسخ به سوالی درباره واکسنهای وارداتی کرونا، اظهار داشت: ما برای واکسیناسیون کشور بخصوص گروه پرخطر از قبل برنامه هایی داشتیم و مقام معظم رهبری هم هیچگاه بر اینکه ما واکسیناسیون را با واکسن وارداتی پیش از رسیدن تولید داخل انجام دهیم بیانی نکردند تنها درمورد واکسن برخی کشورها سفارش هایی فرمودند که بطور قطع مدنظر خواهد بود. ما پیگیر واردات واکسن از مبادی مختلف و مطمئن هستیم و واکسن در حال ورود به کشور است و کار واکسیناسیون را بر مبنای طبقه بندی گروه های پرخطر آغاز خواهیم کرد.
نمکی درباره واکسن کرونای تولید مشترک با کشور کوبا، تصریح کرد: ما واکسن کوبایی نداریم ما واکسنی داریم به نام واکسن انستیتو پاستور که با انتقال دانش فنی از کشور کوبا است که قبلا چنین تجربه ای ۲۰ سال قبل در ارتباط با واکسن هپاتیت B داشتیم و امروز هم با واکسن کرونا و انتقال دانش فنی خواهیم داشت.
وی درمورد احتمال تشدید محدودیت های کرونایی برای نوروز ۱۴۰۰، بیان نمود: این مورد فعلا بحث زودرسی است ما پیشنهاداتی به قرارگاه مقابله با کرونا می بریم و وزیر کشور و کمیته مخصوص این کار به جمع بندی می رسند و اجرایی شدن آن بررسی می شود، ما هنوز تصمیم جدید قابل اعلامی در این حوزه نگرفتیم.1399/11/05
21:40:16
0.0 / 5
1208
تگهای خبر: امنیت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir