بازهم مراسمی بدون حضور خبرنگاران!

اختتامیه جشنواره رازی چراغ خاموش انجام شد

اختتامیه جشنواره رازی چراغ خاموش انجام شد

اسنک: اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی بامداد امروز با حضور وزیر بهداشت و البته بدون دعوت از رسانه ها برگزار شد!


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، جشنواره تحقیقاتی پزشکی رازی که می توان آنرا مهم ترین جشنواره تحقیقات پزشکی دانست، بامداد امروز (دوشنبه، 22 دی ماه) در شرایطی انجام شد که با توجیه شرایط کرونا، از هیچ خبرنگاری برای پوشش خبری آن دعوت به عمل نیامده و تنها به پخش این مراسم از یک شبکه تلویزیونی اکتفا شد.
دکتر سعید نمکی در این مراسم که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اینکه اجازه نمی دهم جان مردم فدای غوغاسالاری عده ای شود، اظهار داشت: درهای وزارت بهداشت به روی عالمان طب سنتی باز بوده ولی به شارلاتانیزم در این حوزه، میدان نمی دهیم.
وی اظهار نمود: اگر امروز از بنده سوال کنید که بزرگ ترین اشکال در نظام پژوهش کشور چیست؟ پاسخ خواهم داد که بزرگ ترین آفت در امر پژوهش کشور این است که پویش، پژوهش و نگاه جست و جوگر را فقط در دانشگاه می جوییم و هیچ گاه به اجتماعی شدن پژوهش و اینکه روح پژوهش گری و جست و جو گری از همان روزهایی که کودک در خانواده تربیت می شود و در مدرسه که بعنوان نخستین پایگاه علمی تجربه می کند، توجه نکرده و از آن محروم هستیم.
نمکی اضافه کرد: یعنی فرهنگی که اعتقاد دارد بچه که حرف نمی زند، بچه که سوال نمی کند! (البته نقیض این موارد نظیر ابن سینا نیز وجود دارد که چنانچه نظر بیفکنید، خواهید دید که ابن سینا نیز در دامان پدر و مادری تربیت شد که روح جست و جوگری را در نهادش زنده کرده و پرورش دادند.) بنابراین، دلیل اینکه مدیری برای بخش پژوهش توجه و سهمی قائل نیست، این است که خودش نیز با روحیه جست و جوگری و پژوهشگری تربیت نشده است. اگر فرزندانمان با روح جست و جوگری تربیت شوند، زمانیکه وارد دانشگاه شوند، مطالبات اجتماعی شان آنچنان سنگین است که مدیرانشان باید نسبت به اختصاص سهم ویژه به بخش پژوهش تمکین کنند و زمانیکه همان فرزندانِ جست و جوگر نیز مدیر شوند، می دانند که پژوهش و تحقیقات، همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند و رئیس جمهور نیز تاکید نمودند، یکی از ارکان اصلی توسعه دانش است.
وی اضافه کرد: البته تربیت فرزندان و دانش پژوهان جست و جوگر، نیازمند یک سازوکار سازمان یافته است، اینطور نیست که تصور نماییم اگر روحیه جست و جوگری را در کودکان نهادینه کردیم کفایت می کند، بلکه این مساله یک مجموعه بزرگ است که نیازمند طراحی یک پکیج مدیریتی گسترده و دقیق است که در خیلی از نقاط دنیا این اتفاق افتاده است، اما در ایران این کار را آنگونه که باید و شاید نکردیم. پس مبحث پژوهش را باید چند پله پیش از دانشگاه، دنبال و روی آن کار نماییم.


نکاتی درباره بودجه پژوهشی
نمکی درباب بودجه بخش پژوهش اظهار داشت: تا زمانیکه حوزه پژوهش با بخش خصوصی گره نخورد و تا زمانیکه شرکت های دانش بنیان بعنوان هسته های مرکزی این تفکر تقویت نشوند، هیچ دولتی سهمش از منابع عمومی به اندازه ای نیست که بتواند بخش پژوهش را توسعه دهد. در جاهایی که می بینید سهم از GDP بالاست، بخش خصوصی هم ورود کرده و محصول آن پژوهش، کاربردش در خارج از مجموعه دانشگاه و مرکز تحقیقاتی خریداری دارد که پیش خرید می کند. برای مثال، در آمریکا قسمت اعظم بودجه پژوهشی از منابع عمومی به بخش دفاع و امنیت می رود و قسمت هایی که اضافه می بینید، عموما سهم بخش خصوصی است و همین موضوع جایش در مملکت ما خالیست و دلیل عمده اش نیز این است که بخش خصوصی مقتدر نداریم. یعنی بخش خصوصی که پای در این راه بگذارد و بعدا مورد سوال قرار نگیرد، کم داریم؛ تا زمانیکه با رانت و رانت خواری، می شود رشد کرد و پاکیزگی صددرصد در سرمایه گذاری ایجاد نکردیم، بخش خصوصی مقتدر پای در عرصه نمی گذارد، اگر بخش خصوصی به میدان آمد، سهم پژوهش شما بعنوان پیش خرید محصول بالا می رود که این هم یکی از ضعف هایی است که ضرورت خلق ساختاری در مملکت را نشان داده است که متاسفانه هنوز به هر علت خلق نکردیم.
وی با اشاره به اینکه به نظام پژوهشی سلامت باید بعنوان یک ضرورت پرداخته شود، افزود: اتفاقات مثبتی که در جمهوری اسلامی ایران افتاد به خصوص در بخش سلامت و دستاوردهایی که کسب شد به خصوص در دوره کرونا، واقعا ستودنی است. ما در ایام نخست شیوع ویروس کرونا در زمینه تامین ماسک، لباس محافظ، تجهیزات و ملزومات پزشکی و ضرورت های اولیه، گرفتار مشکل شدیم که بچه های فعال در مجموعه های دانش بنیان این ممکلت در عرض 50 روز این مشکلات را حل کردند و بعد صادرکننده این محصولات شدند و الان خریدارانشان در صف هستند. در هرجای دنیا دارویی عنوان شد، فرزندان این مملکت حداکثر 60 روزه فرموله و به بازار ارائه کردند، اینها ظرفیت های کمی نیست و کمتر جایی در دنیا چنین ظرفیتی دارد. اگر از اشکالات می گوییم، نباید از نقاط قوت هم غافل شویم.
این عضو کابینه افزود: اینکه وزیر این مملکت به گروهی از دانشمندان پیر و جوان کشور که در کنار هم در ساختاری به نام شرکت های دانش بنیان فعالیت می نمایند، دلگرم شود، بسیار بسیار پشتوانه عظیمی است، چونکه بر این مجموعه ذی قیمت حساب باز می کند، اما راه هایی هست که باید می رفتیم و هنوز طی نکردیم.


باید به درون برای حل مشکلات درون، فکر کنیم
وی با آنکه هم اکنون 5 هزار شرکت دانش بنیان در کشور داریم که 1400 شرکت در عرصه علوم پزشکی فعالیت دارند، افزود: نخستین موردی که در مبحث پژوهش همیشه بر آن تاکید داشته ام، این است که در امر پژوهش چشم ها را باید شست و جور دیگری باید دید. ما اضطرارا بعنوان یک کشور در حال توسعه، کشوری با منابع محدود، کشوری که تا زمانیکه بر حقانیت خودش ایستاده مورد هجمه و تحریم و فشار قرار می گیرد، باید به درون برای حل مشکلات درونی، فکر کنیم؛ ما نمی توانیم به صِرفِ چاپ یک مقاله در یک مجله خارجی، منابع ملی مان را صرف نماییم. چاپ مقاله نیز افتخار ملی است، اما ثبت مقالات باید به مشکلات داخلی نیز منجر شود. این پیوستگی اگر نباشد، انتظار ملی و مسئولین و مردم برآورده نخواهد شد و ارزش پژوهش که سهمی در افزایش درآمد ملی ایفا کند، دست یافتنی نخواهد بود و اگر چنین دستاوردی کسب شد باید آنرا روی میز مسئولین گذاشت و گفت بودجه ای که اختصاص دادید، برای مملکتمان برگشت. اگر بخش پژوهش بتواند این گزارش را روی میز مسئولین بگذارد، سهم شما از GDP هم بالا خواهد رفت، ضمن اینکه بخش پژوهش درآمد زا خواهد شد و همین موضوع این بخش را تقویت می کند. پس این سیاست که باید به سمت و سوی خلق ثروت از محل پژوهش نه فقط صرف منابع برویم، باید مورد توجه قرار گیرد.


تاکید بر استفاده از ظرفیت های خارج از نظام سلامت در امر پژوهش
وزیر بهداشت با تکیه بر استفاده از ظرفیت های خارج از نظام سلامت در امر پژوهش، خاطرنشان کرد: امروزه مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت سنگین ترین وزن را بر سلامت دارند. برای مثال، امروز، نظام سلامت تحت تاثیر اقتصاد یا سبک زندگی مردم است، امروز جامعه شناسان، روانشناسان و هنرمندان باید در عرصه تحقیق در کنار ما گام بردارند. در جامعه ای که روان های گرفتار داریم و ریشه های آن بیرون از حوزه سلامت است، سایر رشته ها باید در این تحقیقات دخالت کنند. برای مثال، در موضوع کرونا که فقط یک بعد آن در نظام سلامت بررسی می شود، دهها مورد از مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی وجود دارد که می تواند بر حوزه سلامت نیز موثر بوده و تاب آوری جامعه را زیرسوال ببرد. چقدر ما از ظرفیت های بیرون از نظام سلامت در تحقیقات بهره می بریم؟ مولفه های موثر بر سلامت موضوع جدی است که باید به آن پرداخت، برای اینکه اگر به آن اهمیت ندهیم، در آینده جزیره کوچکی به نام وزارت بهداشت خواهیم داشت که فقط 5 درصد از اثربخشی را روی نظام سلامت داشته و 95 درصد از آن دست ما نیست.


لزوم به اشتراک گذاری یافته ها با یکدیگر توسط مراکز تحقیقاتی
وی بیان کرد: بحث دیگری که همیشه روی آن تاکید داشته ام، پرهیز از شکل جزیره ای است. ما صدها مرکز تحقیقاتی در کشور راه انداخته ایم که مانند هم کار می کنند. مثلا یک کشور 80 میلیون نفری چند مرکز تحقیقاتی قلب و عروق یا غدد یا ایمونولوژی می خواهد؟ اینها دور ریختن منابع است، یعنی بجای همگرایی، واگرایی می نماییم. مراکز تحقیقاتی باید اهتمام کنند به یکدیگر بپیوندند و یافته هایشان را با هم به اشتراک گذارند. همین طور باید با مراکز تحقیقاتی جهان ارتباط برقرار کنند و از یافته های آنها نیز بهره مند شوند و به علت ترس از اتفاقات ناگوار، نباید درِ دانش را به روی مملکت بست.


بار بیماری های امروز، نشانه ندیدن های روز گذشته ما است
نمکی در ادامه سخنانش در این مراسم، درباب کووید 19 تصریح کرد: در دوران شیوع ویروس کرونا روزهای سختی بر همه گذشت، اما جمهوری اسلامی ایران اثبات کرد که با تاکید بر دانش دانشمندان داخلی و وفاق ملی، در اوج تحریم و گرفتاری و کسری منابع، می تواند یکی از عرصه های ممتاز مدیریت بیماری در جهان باشد. در این حوزه پژوهش نیز به کار آمد، اما انتظار داشتیم که این عرصه فعال تر عمل کند. معتقد هستم که چراغ راه آینده یک مجموعه مدیریتی در بیماری های واگیردار، بخش پژوهش است؛ بار بیماری های امروز، نشانه ندیدن های روز گذشته ما است. بخش پژوهش در این حوزه بسیار موثر است و باید با عنایت به داده ها، آینده را بتواند پیش بینی نماید و راهگشا باشد.


مردم را موش آزمایشگاهی نکردیم
وی اظهار داشت: در دنیا موضوعی مطرح شده مبنی براینکه ایران در موضوع کارآزمایی بالینی رتبه 5 و در زمینه ثبت اطلاعات رتبه چهارم را دارد و برخی افراد غیرمنصفانه یا از روی عدم اطلاعات می گویند، جمهوری اسلامی مردمش را موش آزمایشگاهی دیگران کرده، بنابراین در زمینه کارآزمایی بالینی جهانی رتبه خوبی کسب کرده است! باید صادقانه و مخلصانه بگویم که علت اینکه ما در زمینه کارآزمایی بالینی توانستیم بدرخشیم، این نیست که مردممان موش آزمایشگاه بیرون شده اند؛ همین واکسن کووید 19 که برخی از کشورهای همسایه بعنوان واکسیناسیون از آن حرف می زنند، اغلب چیزی نیست جز کارآزمایی بالینی انسانی! و ما اجازه این را ندادیم. نگذاشتیم که واکسنی وارد کشور شود فقط به نیت مطالعه بالینی برای سازنده بیرونی. می توانستیم این کار را بعنوان شروع واکسیناسیون درنظر گرفته و انجام دهیم، اما انجام ندادیم.
وی اضافه کرد: اگر ما فلان داروی ضد ویروس را در شبکه بیمارستانیمان داشتیم به علت احترامی بود که در اوج تحریم، برای مردممان قائل بودیم تا مردم غصه نخورند که اگر فلان دارو وجود داشت، عزیزمان فوت نمی شد. این یعنی عزت ملی، چرا این تلاش ها را تحقیر می کنید؟ چرا این مساله را ضعف و وابستگی تلقی می کنید؟ چرا وقتی یک نظامی که در اوج تحریم های ظالمانه برای مردمش دلسوزانه دارو از هرجای دنیا تهیه می کند و به دنیا اعلام می کند که من یکی از قدرتمندان این عرصه ام، من زانو نزدم، من ضعیف نیستم، من مردمم را دوست دارم و برای آنها هزینه می کنم، چرا این تلاش را به مفهوم ذلت و سرسپردگی به خارجی ها تلقی می کنید؟ اینها بی انصافی است.
وی افزود: دلیل اینکه در ثبت داده ها رتبه چهارم می شویم این است که سیستم ثبت داده داریم که اغلب کشورهای همسایه ندارند و موارد مثبت و فوتی ها را درست شناسایی و ثبت نمی کنند. ما در کشورمان ظرفیت های خوبی در نظام سلامت داریم، چرا توانایی هایمان را به یک حرف بی ربط بدل می کنید که وزارت بهداشت برای تملق کردن بعضی ها از بیرون این کار را کرده است؟ خیر. وزارت بهداشت به علت تعهدی که به مردم داشت در اوج بی پولی، همه داروهای موردنیاز مردمش را تهیه کرد و حتی یک بیمار را پشت درب بیمارستان معطل نگذاشت.


باید به دانشمندان طب سنتی بها دهیم، نه به هر عطار و بقال و نادانی که ادعا می کند
نمکی در ادامه درباب طب سنتی و مکمل اظهار داشت: فرزندان ما باید با دیرینه طب سرزمین مان آشنا گردند. اگر دانشجوی پزشکی ما همانطور که کتاب طب هریسون و نلسون را می خواند بداند که این سرزمین، ابن سینا و رازی و جرجانی هم داشته، احساس بی هویتی نمی کند، بلکه حس می کند به سرزمینی وابسته است که دیرینه ای غنی تر از این دارد که وقتی پا به اروپا و آمریکا هم گذاشت، وطنش را فراموش نکند.
وزیر بهداشت افزود: برای نخستین بار در وزارت بهداشت دکتر لاریجانی برای آشنایی با طب سنتی دو واحد را طراحی کردند و دکتر حق دوست نیز این سیاست ها را به زیبایی دنبال کردند و الان این مساله جا افتاده است؛ برای نخستین بار درها باز کردیم تا طب سنتی را در بحث کووید 19 دخالت دهیم. 140 پروژه تحقیقاتی را در عرصه طب سنتی با ارجحیت طب گیاهی وارد این عرصه کردیم و نتایج خوبی هم گرفتیم. وقتی کسی می گوید فلان داروی گیاهی که در بخش فارماکولوژی و بالینی نیز تست شده و می خواهم به بازار بیاورم، هجمه سنگینی از برخی از دوستان مدرن می بیینم. امروز طب مدرن در بعضی مسائل نیازمند کمک طب مکمل است. نزاع بین مدرنیته و سنت که در سیاست هم مشاهده می شود، در این حوزه نیز گرفتاری بوجود می آورد. ما باید به دانشمندان طب سنتی بها دهیم، نه به هر عطار و بقال و نادانی که ادعا می کند در طب سنتی حرفه ای است و می خواهد کل سیستم را برهم بریزد. ما به دانشمندان طب سنتی و گیاهی در دانشگاه های علوم پزشکی بها می دهیم.


به شارلاتانیزم اجازه ورود به عرصه طب سنتی را نمی دهیم
وزیر بهداشت در آخر تصریح کرد: از این تریبون اعلام می کنم، اگر کسانی فکر می کنند می توانند با جوسازی و شانتاژ و مغلطه پای به عرصه بگذارند، تا وقتی بنده وزیر هستم، ضمن دفاع از طب سنتی دانشگاه دیده، اجازه نمی دهم پای خرافه گرایی و شارلاتانیزم به این وزارتخانه باز شود. اجازه نمی دهم جان مردم فدای غوغاسالاری عده ای شود، در هیچ رشته ای! اجازه نمی دهم به جز گذراندن مسیر درست پژوهشی، محصولی چه شیمیایی و چه گیاهی، در پروتکل های درمانی بیاید و البته اجازه نخواهم داد کسی به علت جزم اندیشی در را به روی ادعاهای درست طب سنتی ببندد. درهای وزارت بهداشت به روی عالمان طب سنتی باز بوده ولی به شارلاتانیزم در این حوزه میدان نمی دهیم.امسال جشنواره رازی در هیچ حوزه ای رتبه اول نداشت
دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اختتامیه این جشنواره، به مجموعه چالش ها و دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری در دوران کنونی اشاره و اظهار داشت: جشنواره از اردیبهشت ماه شروع و امروز 22 دی به انتها خواهد رسید، نفرات اول تا سوم برمبنای سه کمیته ابداعات، علوم پایه و بالینی و سلامت انتخاب شدند، البته امسال در هیچ یک از این حوزه ها رتبه یک نداشتیم اما در رتبه دوم و سوم، دو نفر یا دو مرکز انتخاب شده اند.
وی با تکیه بر تلاش جهت برگزاری کیفی جشنواره، اظهار داشت: در بحث برگزیدگان حقیقی مقالات افراد حقیقی مورد ارزیابی قرار گرفت. در کمیته ابداعات، اختراعات و فناوری به علت تعداد شرکت کنندگان با انتخاب سختی مواجه شدیم. در این کمیته طرح تولید واکسن اچ پی وی بعنوان رتبه سوم انتخاب|شد. در بخش برگزیدگان حقوقی رتبه اول به دانشگاه علوم پزشکی تهران، رتبه اول در تیپ دو به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و رتبه اول در تیپ سه به دانشگاه علوم پزشکی کردستان اختصاص یافت.
نجفی افزود: در بحث فناوری، دو دانشگاه شهید بهشتی و تهران بطور همزمان رتبه اول در تیپ یک را کسب کردند و در تیپ دو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و تیپ سه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود انتخاب شدند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: همین طور در بحث مراکز تحقیقات تعداد زیادی از دانشگاه های تهران، مشهد، تبریز و دانشگاه علوم پزشکی البرز و در بحث کمیته های تحقیقات دانشجویی هم دانشگاه شهید بهشتی، کرمانشاه و ایلام رتبه کسب کردند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه نشریات دانشگاه، نشریه دانشگاه شهید بهشتی و نشریه ای در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزیده شدند، اظهار داشت: در آخر هم به علت تحقیقات بسیار خوبی که در واحد توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان بقیه الله به انجام رسیده است، این واحد بعنوان رتبه برتر تشخیص داده شد.
نجفی ضمن تشکر از همه کسانی که از اردیبهشت ما تا حالا در برگزاری جشنواره همکاری کرده اند، اظهار نمود: دانشگاه علوم پزشکی البرز و ایران در مراحل اجرائی جشنواره به دبیرخانه جشنواره کمک های شایانی کردند که از همه این افراد به علت برگزاری چنین رویداد پژوهشی بزرگی در کشور سپاسگذارم.


مجموعه چالش ها و دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همین طور به وضعیت تحقیقات در علوم پزشکی و چالش هایی که در این عرصه وجود دارد، اشاره و تصریح کرد: زمانی که بحث تحقیقات در کشورها به خصوص کشورهای جهان سوم مطرح می شود، همه سازمان های بین المللی زیرساخت هایی را با تقسیم بندی در چهار قسمت برای آنها در نظر می گیرند.
نجفی با اشاره به اینکه قسمت اول این تقسیم بندی به فضای عمومی حمایت کننده و ارجحیت تحقیق در گفتمان غالب در کشور، اختصاص دارد درباره سه بخش دیگر، اظهار داشت: تقویت زیرساخت و ظرفیت ها و افزایش راندمان و ارتباطات بین المللی دیگر اجزای این تقسیم بندی هستند.
وی به پذیرش فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور درباب موضوعات علمی اشاره نمود و خاطرنشان کرد: اگر نگاهی به گفتمان حاکم بر رهبران ارشد کشور بیندازیم مشاهده خواهیم کرد که به تقدیر از عالمان علم در دین اسلام پرداخته شده و می شود که این فرهنگ غنی، پشتوانه ای بزرگ برای ما به شمار می آید و ممکنست در خیلی از کشورها دیده نشود. در تمام فرمایشات مقام معظم رهبری علم و تقدیر از جایگاه عالمان دیده می شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه با تکیه بر اینکه باید در فضای اجرائی و سیاسی کشور در سطوح پایین تر، گفتمان علمی را شاهد باشیم، به بحث زیرساخت های مهم در حوزه تحقیقات و فناوری پرداخت و مطرح کرد: سه زیرساخت نرم افزاری در سراسر دنیا در این عرصه وجود دارد؛ سیاست ها، اولویت ها و بحث مدیریت، توسعه فناوری بعنوان قسمت دوم و سرمایه گذاری و ایجاد امید در نسل جوان، سه زیرساختی هستند که در کشور ما در جهت گیری حوزه تحقیقات باید به آن پرداخته شود.
نجفی اضافه کرد: اینکه امروز پژوهشگران جوان ما در کوشش برای ساخت واکسن و کیت هستند نتیجه تحقیق نسل گذشته پژوهشگران کشورمان است؛ سرمایه گذاری بر نسل امروز که آینده سازان کشور هستند را نباید فراموش نماییم.
وی تعدد مراکز آموزشی و تقسیم امکانات کشور در میان دانشگاه های موجود را همچون مشکلات این حوزه دانست و تشکیل زیرساخت برای جهت دهی در تحقیقات کشور را بسیار مثر ثمر اعلام نمود.


مراکز رشد و پارک های علم و فناوری تکمیل کننده چرخه تولید علم و دانش به سمت فناوری و ثروت
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری تکمیل کننده چرخه تولید علم و دانش به سمت فناوری و ثروت هستند، اظهار داشت: 761 مرکز تحقیقات دولتی در کشور داریم اما متاسفانه هم در این بخش و هم در بحث بودجه تحقیقاتی شاهد می باشیم که بیشتر در مرکز به این مساله توجه شده و تنها اهمیت ویژه ای به دانشگاه های بزرگ داده می شود.
نجفی ضمن اشاره به وجود 24 شبکه تحقیقاتی در کشور، مطرح کرد: تعدادی از این شبکه ها در دوران شیوع کووید19 به این مساله وارد شدند و تحقیقات خوبی هم انجام شد اما این مقدار کافی نیست. باید در این شبکه ها بازآرایشی صورت گیرد و ساختار تشکیلات آنها شکل گیرد.
وی به زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده در این عرصه طی سال های اخیر در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: با استفاده از این ساختارها به آسانی می توان شبکه تحقیقاتی تشکیل داد؛ بعنوان مثال موسسه تحقیقات سلامت بااینکه ذیل دانشگاه علوم پزشکی تهران است اما رسالتهای ملی را برعهده گرفته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تعداد مراکز رشد در کشور را 89 اعلام نمود و خاطرنشان کرد: سیاست ما در معاونت تحقیقات این است که برای ایجاد مرکز رشد هیچگونه مخالفتی نباید صورت گیرد، چونکه در مرکز رشد پژوهشگران زنجیره تولید دانش را به سمت فناوری و خلق ثروت می برند که بدین منظور باید ساده ترین قوانین برای ایجاد این مراکز در نظر گرفته شوند.


اعطای مجوز جهت راه اندازی 12 پارک علم و فناوری
نجفی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور در کنار پارک های وزارت علوم و جهاد دانشگاهی، مجوز راه اندازی 12 پارک علم و فناوری داده شد که با حمایت همه جانبه به پارک های بالغی تبدیل می شوند و به صورتی حمایت کننده زنجیره فناوری خواهند بود.
وی با تکیه بر توجه ویژه به ظرفیت های انسانی، موسسه ای، مالی، هماهنگی و همکاری در کشور تصریح کرد: 20استاد ممتاز و 2400 استاد و دانشیار، استادیار، مربی همراه با ظرفیت بزرگ دانشجویی، موتورهای محرکه حوزه تحقیقات و فناوری هستند که هیچ وقت این قشر نباید از وضعیت پژوهش در کشور ناامید شوند چونکه ناامیدی آنها با مهاجرتشان همراه خواهد بود.سهم بودجه تحقیقات در سال ۲۰۱۷، ۰.۸۳ بوده است
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر می خواهیم از قافله علم در دنیا عقب نمانیم باید حتما به قسمتی از تولید ناخالص ملی که به تحقیقات مربوط می شود توجه ویژه ای داشته باشیم؛ رژیم صهیونیستی در رتبه نخست، 4 درصد را به حوزه تحقیقات خود مختص کرده است و این سهم در کشور ما قانع کننده نیست اگر در علم جایگاه 14 را داریم نمی گردد که بودجه تحقیقاتی ما کمتر از یک درصد باشد.
نجفی افزود: بر طبق آمار منتشره در سال 2017 بودجه ای که به حوزه تحقیقات در وزارتخانه های بهداشت و علوم اختصاص پیدا کرده است 83 صدم درصد بوده است که اصلا زیبنده حرکت علمی ما نیست.


اگر به دنبال ارتقاء نظام تحقیقاتی کشور هستیم باید با تمام دنیا ارتباط داشته باشیم
وی به وجود ظرفیت های بسیار مناسب در هماهنگی و همکاری در دوران کنونی اشاره و اظهار نمود: 209 رجیستری در بیمارستان ها ایجاد می شود، ما در وزارت بهداشت به دنبال رفع اشکال دسترسی پژوهشگران به داده های نظام سلامت هستیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه با تکیه بر توجه ویژه به حداکثر رساندن راندمان تحقیقات در کشور، با ذکر این نکته که هیچ نظام تحقیقاتی قابلیت رشد ندارد، تصریح کرد: اگر به دنبال ارتقاء نظام تحقیقاتی کشور هستیم باید با تمام دنیا ارتباط داشته باشیم و نمی گردد مجزا کار کرد.
نجفی اظهار داشت: شبکه کهورت یکی از اتفاقات مهم در شبکه سازی کشور به حساب می آید، همانطور که شاهد هستید ما حالا جزء خیلی از شبکه های مطالعات بزرگ دنیا هستیم. در بسیاری مواقع از این کهورت ها نتایج مطلوبی را در سطح بین المللی کسب کرده ایم.
وی اضافه کرد: خوشبختانه می توان اظهار داشت که روند علمی ما در کشور امید بخش بوده و در بحث مقاله از ترکیه، عربستان سعودی و از کشورهای رقیب در دنیا جلوتر هستیم که باید به این مساله افتخار نماییم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به جایگاه ایران در بحث پزشکی بالینی که پس از ترکیه قرار دارد، اشاره نمود و اظهار داشت: 27درصد مقالات داغی که چاپ شده است توسط دانشگاه های علوم پزشکی کشور تهیه و همین طور 28درصد مقالات پراستناد کشور در حوزه مسائل سلامت توسط این افراد تدوین شده است.
نجفی به ضرورت توجه جدی به اخلاق در پژوهش اشاره و اظهار داشت: طی سال های گذشته تمام کمیته های اخلاق در پژوهش بازنگری شده و دستورالعمل های جدید تدوین شده است. حالا در همه دانشگاه های علوم پزشکی کارگروه های اخلاق در پژوهش تشکیل شده و در حال فعالیت هستند.


تخلفات پزشکی مشکل روز دنیا است
وی با اشاره به اینکه تخلفات پزشکی مشکل روز دنیا است، مطرح کرد: هرچند شاخص ابداعات و اختراعات در سال های اخیر با مشکلاتی همراه شده و رتبه خوبی را در دنیا نداریم اما به جوان بودن این حیطه باید دقت کنیم و اگر مسیر تولید علم را در همه کشورها مشاهده نماییم همین روند رشد در تعداد مقاله و سپس تعداد مرکز و ورود آنها به حیطه فناوری را شاهد خواهیم بود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: حالا 1415 شرکت دانش بنیان در کشور داریم که خیلی از آنها در بحران کرونا عصای دست ما بودند. آمار صادرات و تولیدات این شرکتها روبه رشد است که توقع داریم این روند در سال های آتی هم ادامه داشته باشد.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت در صندوق های پژوهش و فناوری سهام 20 تا 30درصدی دارد که برای نخستین بار تصمیم گرفتیم این سهام را به دانشجوهای پیشرو در فناوری اعطا کنیم؛ از آنجایی که پژوهشگران علمی در دانشگاه ها بدنه علمی ما در وزارت بهداشت هستند، در نظر داریم بین دو تا سه درصد از سهام صندوق وزارت خانه را به دانشگاه هایی که رتبه یک تا سه را کسب کرده اند، واگذار نماییم.
بر اساس اعلام وبدا، نجفی در آخر به مجموعه اقداماتی که باید در این عرصه صورت گیرد اشاره و اظهار نمود: تقویت زیرساخت های تحقیقاتی با تخصیص اعتبارات از تولید ناخالص ملی، تکمیل چرخه تولید دانش و بهره برداری فناورانه با شناخت مزیت های نسبی، راه اندازی شبکه تحقیقاتی عملگرا، ایجاد ارتباطات قوی بین المللی، تغییر نگاه سیاست گذاران در همه حیطه ها، استفاده از نتایج تحقیق و تقسیم بندی عادلانه امکانات در سراسر کشور همچون برنامه های ما در آینده هستند.

برگزیدگان جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی
در اختتام این مراسم نیز برگزیدگان بیست و ششمین دوره جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
برگزیدگان حقیقی بیست و ششمین جشنواره علوم پزشکی رازی
در این دوره از جشنواره ۶ نفر در بخش حقیقی برگزیده شدند که اسامی آنها به شرح زیر است:
محقق برگزیده رتبه دوم گروه علوم بالینی و سلامت: دکتر سیدغلامرضا موسوی
محقق برگزیده رتبه دوم گروه علوم بالینی و سلامت: دکتر علی اکبر اسدی پویا
محقق برگزیده رتبه سوم گروه علوم بالینی و سلامت: دکتر خلیل قاسمی فلاورجانی
محقق برگزیده رتبه سوم گروه علوم بالینی و سلامت: دکتر فرزاد حدائق
محقق برگزیده رتبه دوم گروه علوم پایه پزشکی: دکتر سیدمحمد تقدیسی حیدریان
محقق برگزیده رتبه سوم گروه علوم پایه پزشکی: دکتر مهدی یوسفی
برگزیدگان رتبه سوم گروه ابداعات، اختراعات و فناوری: ۲ شرکت دانش بنیان
برگزیدگان حقوقی بیست و ششمین جشنواره علوم پزشکی رازی
در بخش دانشگاه های علوم پزشکی
برگزیده در حوزه تحقیقات: رتبه اول تیپ یک: دانشگاه علوم پزشکی تهران. رتبه اول تیپ دوم: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. رتبه اول تیپ سه دانشگاه علوم پزشکی کردستان.
در بخش دانشگاه های علوم پزشکی برگزیده در حوزه فناوری سلامت: برگزیده دانشگاه های تیپ یک: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برگزیده دانشگاه های تیپ یک: دانشگاه علوم پزشکی تهران. برگزیده دانشگاه های تیپ دوم: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه. برگزیده دانشگاه های تیپ سه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود.
دانشگاه علوم پزشکی شیراز رتبه سوم در بین دانشگاه های تیپ یک و دانشگاه علوم پزشکی سبزوار رتبه دوم در بین دانشگاه های تیپ سه را کسب کرده اند که درصدی از سهام وزارت بهداشت از صندوق های پژوهش و فناوری به آنها اختصاص یافت.
در بخش کمیته های تحقیقات دانشجویی نیز در تیپ یک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در تیپ دو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و در تیپ سوم دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزیده شدند.
فهرست مراکز تحقیقاتی برگزیده بیست و ششمین جشنواره علوم پزشکی رازی
برگزیده مراکز تحقیقات بالینی دارای ردیف بودجه مستقل: مرکز تحقیقات غدد و متابولسیم از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برگزیده مراکز تحقیقات بیومدیکال دارای ردیف بودجه مستقل: مرکز تحقیقات علوم کاربردی و دارویی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز
برگزیده مراکز تحقیقات بالینی بیش از پنج سال فعالیت: مرکز تحقیقات سندروم متابولیک از دانشگاه علوم پزشکی مشهد
برگزیده مراکز تحقیقات بیومدیکال بیش از پنج سال فعالیت: مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد
برگزیده مراکز تحقیقات بالینی کمتر از پنج سال فعالیت: مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر از دانشگاه علوم پزشکی البرز
برگزیده مراکز تحقیقات بیومدیکال کمتر از پنج سال فعالیت: مرکز تحقیقات آنالیز دارویی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز
واحد توسعه تحقیقات بالینی برگزیده: واحد توسعه تحقیقات بالینی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم
در بخش نشریات فارسی زبان نیز مجله علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و در بخش نشریات انگلیسی زبان مجله BioImpact دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزیده شدند.
به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، همانطور که اشاره شد مراسم اختتامیه امروز جشنواره رازی به بهانه شیوع ویروس کرونا بدون دعوت و حضور خبرنگاران برگزار شد؛ اما این نخستین مراسمی نیست که در دوران کرونا برگزار می گردد و بااینکه در موارد گوناگون بواسطه شرایط ایجاد شده، دعوت از رسانه ها از دستور کار خارج شده اما در بیشتر موارد روند کار به این شکل بوده است که لینکی برای پوشش اینترنتی این نوع مراسم اعلام می شود تا خبرنگاران از این طریق به پوشش خبری این رویدادها بپردازند اما این دفعه حتی در همین حد نیز سهمی برای رسانه ها در نظر گرفته نشد و تنها صفحه اینستاگرامی وزارت بهداشت و یک شبکه تلویزیونی، بدون آنکه از قبل اعلام گردد این مراسم را پوشش دادند.
بر این اساس حتی خبرنگاران موفق به پوشش صحبت های وزیر بهداشت نیز نشدند و این در شرایطی است که حداقل این روزها و در وضعیت کرونا، اخبار وزیر بهداشت برای مردم و رسانه ها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
در نهایت با عنایت به شرایط و موانعی که برگزار کنندگان این مراسم برای رسانه ها بوجود آورده اند، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) تنها به علت احترام ویژه ای که برای پژوهشگران و پژوهشگران کشورمان برخوردار می باشد مبادرت به انتشار گزارش اختتامیه این جشنواره کرده است.
البته باید به این امر نیز اشاره نمود که بعد از حاشیه های به وجود آمده درباره دکتر ملک زاده، معاون سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معاون جدید این حوزه نیز کمتر در مراسم رسمی در مواجهه با خبرنگاران قرار گرفته و پیگیری های تلفنی نیز برای انجام مصاحبه با مسئول جدید منجر به نتیجه نشده است و در چنین شرایطی، اینطور رویدادها فرصتی مناسب برای رسانه هاست تا به طرح سئوالات مختلفی که در وضعیت کرونا تعداد و اهمیت این سئوالات نیز چند برابر شده است بپردازند.
منبع:

1399/10/23
12:19:44
0.0 / 5
1326
تگهای خبر: امنیت , اینترنت , بدن , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir