وزیر بهداشت تاكید كرد

عدم برخورد با قانون شكنان بزرگترین نقصان مدیریت كرونا

عدم برخورد با قانون شكنان بزرگترین نقصان مدیریت كرونا

به گزارش اسنك وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات مدیریتی از روزهای ابتدایی انتشار كرونا در كشور اظهار داشت: در حالیكه ایران شفاف ترین آمار از كرونا را ارائه می كند اما همواره در مواردی مانند عدم برخورد با ناقضان پروتكل های بهداشتی با نقصان روبرو می باشیم.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم تجلیل از شهدای عرصه سلامت ناجا، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و تشکر از فرمانده نیروی انتظامی اظهار داشت: مدت ها است که میخواهم برای دستبوسی یکایک این نیروها بیایم که در این ایام در کنار بنده بعنوان یک سرباز کوچک در نظام سلامت بودید.

وی با درود بر روح شهدای دفاع مقدس، دفاع از حرم و شهدای مدافع سلامت، اظهار نمود: درود ویژه می فرستم بر روح دو شهید ناجا در عرصه سلامت شهید دکتر علیزاده و شهید دکتر شکری و به خانواده های صبور آنان تبریک و تسلیت عرض می کنم.

وزیر بهداشت با تبریک حلول ماه ربیع الاول اظهار داشت: امیدوارم این ماه مملو از عطر گل محمدی باشد برای همه عزیزان این سرزمین. از قدیم احترام ویژه ای برای نیروی انتظامی قائل بودم اما در روزهایی که توفیق یافتم در سازمان برنامه و بودجه باشم و قسمتی از کارم مدیریت منابع بخش دفاع و امنیت بود هم به عرصه خیلی سخت و گسترده خدمت در ناجا و هم به مظلومیت این نیروی زحمتکش پی بردم. از دورترین نقاط مرزی تا شهرها چه در شادی و اندوه مردم این نیروهای زحمتکش همیشه در صحنه بوده اند. همدلی عزیزان ناجا زمان انتشار کرونا به ما ثابت شده است و ما روزهای سختی را گذراندیم.

وی افزود: روز گذشته شخصی به من می گفت تو چقدر کم شانس بودی که تا وزیر شدی سیل آمد، بعد زلزله آمد، ۳.۵ میلیون زائر اربعین را اداره کردی، بعد آنفلوآنزای H۱N۱ سپس بیماری کرونا آمد. من هم عرض کردم شاید بنده یکی از خوش شانس ترین بندگان خدا باشم که خداوند در این ایام سخت این مأموریت را به یکی از کوچک ترین بندگانش واگذار و از او دستگیری کرد و با یاری دیگران کاری کرد که شاید بتواند قدمی در گره گشایی از مشکلات مردم دردمند سرزمینش بردارد. من همواره سپاسگزار هستم که خداوند این توفیق را به من داد چون دیر یا زود طومار عمره همه ما پیچیده خواهد شد و خوشا به سعادت کسی که توفیق داشته باشد که به مردم پاکیزه این سرزمین خدمتی کند.

نمکی اضافه کرد: در کنار همه سختی ها، در اوج تحریم ها و فشارها در ناجوانمردانه ترین مضیقه های تحمیل شده به مردم ناگهان مشکلی به نام کرونا سر برداشت؛ ویروسی که هنوز هم اگر از آقای تدروس_دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بپرسید که آینده آنرا چگونه می بیند، حتما خواهد گفت نمیدانم. و من از روزهای اول عرض کردم موجودی پا به عرصه خلقت گذاشت که یکی از پیچیده ترین موجودات آفرینش است و به همین زمانی که اواخر دیماه گزارش این ویروس در چین را شنیدم به همکارانم گفتم خویش را برای یکی از سخت ترین هجمه های اپیدمی آماده کنید هنوز به پاندمی فکر نمی کردم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با تجربه شیوه جهادی و آنچه که از روزهای دفاع مقدس آموخته بودیم آغاز به سنگرسازی و آماده شدن کردیم و حتی اگر نسیمی بود ما آنرا طوفان فرض کردیم و به همین خاطر در نخستین هجمه ها مدیریت خوبی داشتیم و تا این موج سهمگین به اروپا و آمریکا نرسیده بود کسی به ماهیت مدیریتی نظام جمهوری اسلامی ایران اینگونه پی نبرده بود که حتی یک بیمار ما در پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان نشد. یک مورد هم به علت بی بضاعتی از خدمت محروم نماند و ما هزاران افغانستانی بدون کارت را بدون دریافت وجه درمان کردیم. ما هیچگاه ونتیلاتوری را از پیری باز نکردیم تا به جوانی وصل نماییم. دستاورد دیگر ما این بود که علیرغم تمام هجمه ها ضد این مملکت حتی یک نفر به علت قومیت، نژاد یا فرقه ای از خدمت محروم شود. بیشترین خدمات در کرمانشاه کردستان و خوزستان عرضه شده است که قوم عرب و کرد بودند.

وی اضافه کرد: یکی از همراهان صمیمی ما از اولین لحظات ناجا بود. امروز گزارشی را تقدیم مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری کردم و در آن اشاره کردم که اگر حمایت ها و رعایت های مقام معطم رهبری در این پروژه نبود، ما در ایام اول با مشکل مواجه می شدیم. قبل از دستوری که رهبری دادند تا نیروهای مسلح به ما کمک کنند خوشبختانه با محبتی که این نیروها به ما داشتند پای کار آمدند و اعلام آمادگی کردند. ناجا تابحال خدمات بزرگی داشته است. در نخستین روز که با هجمه بیماری در قم روبرو شدیم، یکی از دستگاه هایی که خیلی به کمک آمد، ناجا بود چونکه مردم هنوز از ماهیت سرایت ویروس آگاه نبودند. هر مریضی را بستری می کردیم همراهانش می خواستند کنار او باشند و از دوستان ناجا در استان قم تقاضا کردم به این مورد رسیدگی کنند که همان لحطه امنیت مراکز درمانی در این استان فراهم گردید.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دیگر ناجا در کمک به وزارت بهداشت اظهارکرد: علیرغم اینکه مردم در تنگنا هستند همواره برخی مفسد لاشخور برای این روزهای سخت قصد سوءاستفاده دارند که ناجا در کشف و ضبط موارد مورد نیاز مانند ماسک و شوینده کمک کرد. مدیریت فضای مجازی اقدام مهم دیگر ناجا در این ایام بود. برای ما طراحی سهمگین تخریب صورت گرفته بود. هیچ کشوری در دنیا این بعد را به این سنگینی نداشت. اول ضد ما تبلیغ می کردند که اینها توان مدیریت بیماری را ندارند بعد که موج به خودشان رسید و درمانده شدند گفتند ما آمار غلط از مبتلا شدن و مرگ و میر می دهیم.

نمکی تصریح کرد: من قسم جلاله می خورم به والله قسم یکی از شفاف ترین کشورها در اعلام آمار کرونا ایران است. نمی خواهم اسم ببرم تا کار روابط بین الملل در این فضای غبارآلود سخت تر شود اما کشوری که می گوید ۱۵ هزار مثبت داشته و ۵ یا ۱۰ مرگ باورپذیر است؟ برخی کشورها گفتند مرگ های ناشی از بیماری های زمینه ای را برای کووید ۱۹ ثبت نکنیم که بازهم اسم نمی برم تا روابط بین الملل به مشکل نخورد. ما ۱۲ درصد از مرگ هایمان برای افرادی است که بیماری زمینه ای یا سن بالای ۶۵ سال دارند ولی همه را ثبت می نماییم. تنها موردی که بر مبنای دستور سازمان جهانی بهداشت ثبت نمی گردد مواردی است که شاید پزشک ما به علت سی تی اسکن تشخیص احتمالی کرونا می دهد ولی تست pcr مثبت نیست. ما تنها کسی را کرونا مثبت تلقی می نماییم که تست pcr مثبت دارد.

وی اضافه کرد: بر مبنای برآوردهایمان حدود ۲۳ یا ۲۴ درصد امکان دارد مواردی باشد که پزشک تشخیص کرونا می دهد اما pcr منفی است. کسی که در این فضای ناجوانمردانه در کنار ما قرار گرفت ناجا بود، بقیه در این حوزه چندان به ما کمک نکردند و حدودا رها شدیم. ما همانند زمان دفاع مقدس که برخی گرای سنگر را به صدام می دادند، دیدیم که برخی گرای داخل را می دادند که فلان تلویزیون ضد ما صحبت کند. و در اوج مبارزه با کووید 19 از طرفی هم خنجر از پشت بخوریم. کمک دیگر ناجا برای نظارت بر پروتکل های بهداشتی بود. ساعت ۴ بامداد روز ۱۳ بدر شخص سردار اشتری در صحنه بود. درست است مردم هم هوشمندانه عمل کردند در آیین ۱۳ بدر اما ناجا هم خیلی خوب کمک کرد. از همکاران عزیزم در مجموعه های درمانی ناجا هم ممنونم و به کمبودهایتان رسیدگی خواهیم کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر امروز از من بپرسید بیشترین نیازت بعنوان فرمانده این عملیات در کشور چیست؟ می گویم یک ضلع این مثلث که ضلع سختگیری و برخورد با متخلف است، ضلع مخدوشی است. در هیچ جای دنیا با خواهش و تمنا اپیدمی کنترل نشده است. هشت ماه است من و همکارانم داریم التماس می نماییم که توروخدا مریض نشوید، فقط در یک شهر بزرگ ایران بین ۱۲ تا ۱۵ پرستار در روز به کرونا مبتلا می شوند که یا باید قرنطینه شوند یا بروند زیر ونتیلاتور. این عدد در یک ماه یعنی ۴۵۰ پرستار از دور خدمت خارج می شوند آنهم فقط در یک شهر. ما چقدر باید شهید خدمت بدهیم؟

نمکی در انتها اظهار داشت: در بررسی اخیر سازمان صدا و سیما ۸۶ درصد مردم مطالبه دارند که با قانون شکن برخورد کنید. چرا باید ۱۲ درصد از جمعیت، امنیت سلامت جمعیت را مخدوش کند و با آنان برخورد نشود؟ بیشترین نیازمندی ما امروز برخورد با قانون شکنان و پروتکل شکنان است. بزرگترین نقصان مدیریت کرونا برخورد محکم با قانون شکنان است. اگر پلیس با حمایت ۱۰۰ درصد و محکم به عرصه نیاید همکاران من زیر بار بیماری شکسته خواهند شد. اغلب مردم رعایت میکنند اما درصدی قانون شکن نیازمند برخورد محکم هستند. من بیشتر از هر زمان دیگر دست کمک به سمت ناجا دراز می کنم و در مورد درخواست های ناجا از خودمان تمام امکانات را فراهم خواهیم کرد.
1399/07/27
21:16:31
5.0 / 5
1561
تگهای خبر: امنیت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir