وزیر بهداشت اعلام كرد

آزمایش واكسن ایرانی كرونا روی میمون

آزمایش واكسن ایرانی كرونا روی میمون

وزیر بهداشت درباره اقدامات ایران در زمینه تولید واكسن كرونا توضیح داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه تولید واکسن کرونا، اظهار داشت: در مراحل مختلف کار را دنبال کرده ایم و آزمایش بر نمونه حیوانی تا میمون هم انجام شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم.
وی اضافه کرد: در ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد. تمام اقدامات ما در این حوزه منطبق بر استانداردهای بین المللی و پروتکلهای سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است. گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت عرضه می شود.
وی با اشاره به ابهاماتی که در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، بیان نمود: گام های موثری برای دسترسی به واکسن بر می داریم اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و... در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن کار می شود.
وی اضافه کرد: علیرغم تمام تحریم های ظالمانه در زمینه ساخت داروهایی که حتی تأثیر کمی در درمان کرونا داشتند مانند فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و الان تولیدات خویش را مصرف می نماییم. در مورد واکسن هم چنین است و امروز پس از ظهر در جلسه دوم اِمرو، نتایج تحقیقات خویش را اعلام می نماییم. در مورد واکسن پلت فرم های گوناگونی دنبال شده است و حدود ۷ گروه تحقیقاتی بر تولید واکسن کار می کنند که از روز اول بر فرایندهای انجام شده نظارت داشتم.
وی درباره واکسن آنفلوآنزا هم اظهار داشت: به علت مشکلات تحریم ها و آگاهی که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه واکسن را از اسفندماه سال قبل آغاز کردم. سال قبل ۴۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و سال جاری با عنایت به افزایش تقاضاها این عدد به ۷۰۰ میلیون دوز رسید. با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه ۱۶ میلیون دوز واکسن را از شرکت های سازنده گرفتم که بخشی از آن فراهم گردید.
نمکی افزود: سال جاری به علت تحریم ها سخت ترین سال ارزی کشور است اما با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از ۱۵ شهریور ماه فراهم گردید اما در این بین بدقولی شرکت های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم های آمریکا در مقابل ما قرار داشت. تابحال حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه های بهداشت به گروه های پرخطر تزریق می شود. نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه می باشد. گرچه می خواستیم واکسن برای ۱۵ شهریور در دسترس باشد اما امروز می بینیم سایر کشورها هم تزریق واکسن را از ۱۵ اکتبر شروع کرده اند.
وی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نخواهد کرد. حداکثر محافظت ضد آنفلوآنزا ۳۰ تا ۳۵ درصد است، اما در تلاش هستیم واکسن برای گروه های پرخطر تامین گردد. خودمان واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین کردیم و به داروخانه ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده اما بر فرآیند قیمت گذاری نظارت خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه موج جدید کرونا سنگین تر از امواج قبلی بود، خاطرنشان کرد: به محض خنثی شدن یک موج بیماری میزان رعایت نکات بهداشتی کاسته می شود و همین مبحث سبب می شود تا شاهد روند تصاعدی بیماری باشیم. ابهاماتی در زمینه داشتن تخت خالی در بیمارستان ها وجود دارد اما نکته مهم آن است که مردم نباید به علت خالی بودن تخت ها خویش را به بیماری مبتلا کنند. جلسه ای روزهای قبل در تهران برگزار گردید و خوشبختانه در این استان آمادگی کامل وجود دارد. با دستور رهبر معظم انقلاب تخت های بیمارستان های نیروهای مسلح در اختیارمان قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه تخت های بیمارستان های تأمین اجتماعی هم مقرر است در صورت نیاز در اختیارمان باشد.
وی اضافه کرد: امکان دارد بخش های کرونا در بیمارستانها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش ها، تخت به بیماران اختصاص می دهیم. مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر استراتژیک هستیم و بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال حراحی بودند در نوبت مانده اند. این در شرایطی است که در آمد بیمارستان ها هم کاهش یافته است.
منبع:

1399/07/21
14:40:09
5.0 / 5
1503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir