خلق تنگ در دوران كرونا را با افسردگی اشتباه نگیرید

خلق تنگ در دوران كرونا را با افسردگی اشتباه نگیرید

به گزارش اسنك عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه علل افسردگی معمولا ناشناخته است، اظهار داشت: افسردگی به عوامل مختلف روانشناختی، زیستی و مغزی وابسته است و به طور كلی افرادی كه گرفتار خلق تنگ شده اند، اگر سابقه اختلالات روحی و روانی ندارند و صرفاً از بحران های پاندمی رنج می برند با تیتر اختلال سازگاری مواجهند كه این موارد خیلی به درمان های تخصصی و مداخله ای نیاز ندارد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر مریم بختیاری اظهار نمود: ترس از کرونا، ترس درستی است؛ چون که این مسله یک پاندمی خطرناک بوده و رعایت پروتکل های بهداشتی و سفارش ها، وسواس و یا اختلال روانی محسوب نمی شود؛ چون که ماهیت کنترل این ویروس احتیاط و رعایت بهداشت است.
وی با بیان این که کرونا درمان و یا واکسن مشخصی ندارد، اظهار داشت: این مورد به میزان قابل توجهی ترس و دلهره در افراد بوجود آورده است.
بختیاری با اشاره به مستعد بودن روان بعضی از افراد نسبت به اختلالاتی نظیر وسواس و یا افسردگی اظهار داشت: علایم وسواس در این دسته از افراد زمانی که با بحران کرونا همزمان می شود، بیشتر از دیگران است؛ به شکلی که احتیاج به درمان های مداخله ای تخصصی تر دارند.
وی توضیح داد: به صورت مثال فردی که از منزل خارج شده و باوجود اطمینان از پاکیزه بودن فضای خانه و یا افراد در منزل همچنان در حال گندزدایی و ضدعفونی سطوح مختلف است یا در خانه هم از دستکش و ماسک استفاده می نماید، در صورتی که فرد بیمار و دارای علامتی در منزل نیست، زنگ هشداری برای ایجاد رفتارهای وسواس گونه دارد.
این متخصص روانشناسی بالینی تصریح کرد: در مواردی که بعضی از افراد حتی قبل از بروز کرونا هم پیش زمینه ها و یا زمینه هایی از اختلال افسردگی و یا وسواس داشته اند هم باید همچنان درمان های دارویی و یا روان درمانی را ادامه دهند.
وی ترس از مبتلا شدن به بیماری و یا اضطراب از سلامت را یکی از بحران های روانی پاندمی ها دانست و توضیح داد: حوزه بهداشت کشور می تواند ضمن اطلاع رسانی بموقع در جهت آگاهی بخشی و افزایش سطح سواد سلامت جامعه اثرگذار باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نسبت به عرضه پیام های متضاد از جانب مسؤلان بهداشتی و درمانی به مردم اخطار داد و اظهار داشت: باید وحدت رویه ای در نحوه اطلاع رسانی از جانب دولت ها وجود داشته باشد تا بتوان سفارش های مختصر و مفید به مردم ارائه نمود. سیستم بهداشتی باید صراحت بیشتری در عرضه مطالب علمی را در دستور کار خود قرار دهد.
وی درباره افسردگی در دوران کرونا هم توضیح داد: مشکلاتی که به دنبال قرنطینه های کرونایی و اعمال محدودیت ها ایجاد می شود اصطلاحا مشکلات سازگاری می گویند؛ چون که واکنشی است که به دنبال ایجاد مشکل و یا مساله ای ایجاد می شود. البته چنانچه مجموعه ای از ناکامی ها به نشانه ها و علایم افسردگی مبدل شود، نیازمند مداخلات پزشکی است.
این روانشناس بالینی دانشگاه خاطرنشان کرد: بیشترین نکته ای که عموم مردم در دوران پاندمی کرونا با آن روبرو هستند، اختلال سازگاری یا خلق افسرده است؛ به این مفهوم که نسبت به یک تغییر سخت در زندگی واکنشی به یک مساله و بحران از خود نشان می دهند.
وی تغییر دیدگاه و استفاده از پتانسیل هایی نظیر بهره مندی از فضای مجازی برای ارتباط با اطرافیان را یکی از طریق های کاهش بار مشکلات خلقی دانست و افزود: افراد می توانند مسائلی را وارد زندگی خود کنند که گرفتار خلق افسرده نشوند.
بختیاری با بیان این که تجربه دو هفته ای تنگی خلق و غمگینی بدون علت در تعریف افسردگی می گنجد، تصریح کرد: هر فردی که احساس افسردگی دارد یا نمی تواند فعالیت های گذشته و معمول را انجام دهد، بطوریکه عملکرد وی در زندگی شخصی و حرفه ای مختل شده واین مبحث به تایید پزشک هم رسیده باید هر چه سریعتر مداخلات درمانی را انجام دهد. در سریع ترین زمان مداخلات پزشکی برای درمان افراد گرفتار بیماری افسردگی و یا وسواس باید انجام شود؛ چون که پاسخ به این درمان ها اثربخش تر خواهد بود.
این متخصص روانشناسی بالینی در خاتمه استفاده از بستر فضای مجازی برای ارتباط با روانشناسان و روانپزشکان را چاره مناسبی برای کاهش تردد در سطح شهر در دوران انتشار ویروس کووید ۱۹ ذکر کرد.
منبع:

1399/05/22
12:51:51
5.0 / 5
1641
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان اسنك
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir