مطالعات نشان می دهد؛

کودکان چاق در معرض خطر مشکلات کلیوی در بزرگسالی هستند

کودکان چاق در معرض خطر مشکلات کلیوی در بزرگسالی هستند

اسنک: یک مطالعه جدید نشان میدهد نوجوانانی که اضافه وزن دارند، بطور قابل توجهی در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری کلیوی در دوران جوانی قرار می گیرند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، برمبنای نتایجی که اخیراً انتشار یافته است، چاقی خطر ابتلاء به بیماری کلیوی در سنین بالاتر را تا ۹ برابر در پسران و چهار برابر در دختران می افزاید.
محققان دریافتند حتی چند کیلوگرم اضافه وزن خطر ابتلاء به بیماری کلیوی را در نوجوانان می افزاید.
تیم تحقیق نوشت: «این ارتباط حتی در افراد با BMI بالا در نوجوانی مشهودتر بود، در مردان بارزتر بود و پیش از ۳۰ سالگی آشکار شد.»
به گفته پژوهشگران، تحقیقات قبلی BMI بالا را با بیماری کلیوی در افراد مسن مرتبط دانسته است، اما تحقیقات زیادی در مورد خطرات بالقوه چاقی در دوران کودکی برای سلامت کلیه انجام نشده است.
این مطالعه بیش از ۵۹۳۰۰۰ نوجوان ۱۶ تا ۲۰ ساله را که بعد از سال ۱۹۷۴ متولد شده بودند، مورد بررسی قرار داد و همه آنها برای خدمت الزامی سربازی تحت ارزیابی پزشکی قرار گرفتند.
پس از ۱۳ سال پیگیری، پژوهشگران دریافتند که نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان به بیماری مزمن کلیوی اولیه مبتلا شده بودند.
نتایج نشان داد که خطر ابتلاء به بیماری کلیوی در نوجوانان با اضافه وزن بیشتر بود.
پسران مبتلا به چاقی شدید ۹ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری کلیوی بودند، در صورتیکه آنهایی که چاقی خفیف داشتند حدودا هفت برابر بیشتر و آنهایی که اضافه وزن داشتند چهار برابر بیشتر در معرض این خطر بودند.
همین امر در مورد دختران نیز صدق می کرد؛ خطر بیماری کلیوی در چاقی شدید چهار برابر، در چاقی خفیف حدودا سه برابر و در اضافه وزن بیش از دو برابر بود.
محققان نوشتند: «این یافته ها پیش آگاهی از موارد بالقوه قابل پیشگیری و افزایش احتمال ابتلاء به بیماری مزمن کلیوی و متعاقب آن بیماری قلبی عروقی است.»
آنها نوشتند: «تحلیل ما نشان میدهد که حتی در صورت عدم وجود دیابت یا فشار خون بالا، خطر ابتلاء در افراد دارای اضافه وزن و چاقی در نوجوانی ۱.۵ تا ۲.۷ برابر بیشتر می شود.»
به گفته پژوهشگران، هنوز مشخص نیست که چرا اضافه وزن به کلیه ها لطمه می رساند. فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا و اختلالات هورمونی در رابطه با چاقی همگی ممکنست دراین زمینه نقش داشته باشند.


منبع:

1402/10/18
11:34:30
5.0 / 5
218
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir