محققان چینی پی بردند؛

مکمل مرکبات می تواند تورم پس از جراحی مفصل زانو را کاهش دهد

مکمل مرکبات می تواند تورم پس از جراحی مفصل زانو را کاهش دهد

به گزارش اسنک، یک کارآزمایی بالینی جدید نشان داد که مکمل رژیمی مشتق شده از مرکبات سبب کاهش تورم و درد بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می شود.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، به قول تیمی به سرپرستی دکتر «پنگده کانگ» از دانشگاه سیچوان در چین، «مکمل فلاونوئیدی می تواند رویکرد جدیدی برای تورم دردناک بعد از عمل عرضه نماید.»
تورم اندام تحتانی بعد از عمل یک مانع بزرگ برای بهبودی بیشتر بیماران بعد از تعویض زانو است.
استراتژی های مختلف، همچون استراحت، کمپرس سرد و بانداژ فشاری، تاثیر موفقیت آمیزی داشته اند. محققان خاطرنشان کردند که هیچ دارویی برای کاهش تورم بعد از عمل وجود ندارد.
دیوسمین- که اکثرا با یک فلاونوئید مرتبط به نام هسپریدین ترکیب می شود- برای کاهش تورم در اندام بیماران مبتلا به اختلالات عروق خونی استفاده می شود. این دارو بعنوان یک داروی نسخه ای در ایالات متحده یا اروپا تأیید نشده است، اما محققان خاطرنشان کردند که تجربه نشان داده است که تاثیر خوبی دارد.
برای این مطالعه، تیم تحقیق ۳۳۰ بیمار را که در ۱۳ بیمارستان تعویض کامل زانو داشتند، مورد بررسی قرار دادند. آنها به صورت تصادفی به یک گروه درمانی که یک دوره ۱۴ روزه دیوسمین بعد از جراحی دریافت نمودند یا به یک گروه کنترل که هیچ درمانی دریافت نکردند، تقسیم شدند. هر دو گروه داروهای مسکن استاندارد دریافت نمودند.
تورم در نقاط خاص چهار بار بعد از جراحی اندازه گیری و بین دو گروه مقایسه شد. نمرات درد، عملکرد زانو، میزان عوارض و سطح التهاب در خون هم مورد پیگیری قرار|گرفت.
بیمارانی که دیوسمین مصرف کردند تا دو هفته بعد از جراحی شاهد کاهش تورم زانو، ساق پا و ران بودند. این شرایط با درد کمتر در هنگام حرکت زانو همراه بود.
اما نمرات درد استراحت، بهبود عملکرد زانو و نشانگرهای التهابی بین دو گروه مشابه بود.
محققان گفتند این یافته ها شواهد اولیه ای را عرضه می دهد که دیوسمین درمانی ایمن و مؤثر برای تورم و درد بعد از تعویض زانو است. اما معلوم نیست که دیوسمین چگونه به این شرایط کمک می نماید، چونکه محققان هیچ تغییری در نشانگرهای التهابی بین دو گروه پیدا نکردند.
محققان خواهان مطالعات بیشتر شدند تا بدانند چگونه دیوسمین تورم را می کاهد و این که آیا بعضی از رژیم های دوز جایگزین امکان دارد کمک بیشتری کند.منبع:

1402/10/16
16:31:34
5.0 / 5
220
تگهای خبر: استاندارد , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir