مدیركل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشكی كشور:

بیشترین حجم بار درمانی در بیمارستان های دولتی بر دوش رزیدنت ها و اینترن ها است

بیشترین حجم بار درمانی در بیمارستان های دولتی بر دوش رزیدنت ها و اینترن ها است

به گزارش اسنک، خراسان رضوی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: بیشترین حجم بار درمانی ما در بیمارستان های دولتی و آموزشی بر دوش رزیدنت ها و اینترن ها است که توجه ویژه مسؤلان کشور بخصوص وزارت بهداشت را می طلبد.


دکتر رضا لاری پور امروز، ۲۳ آذرماه، در حاشیه چهلمین و چهل ویکمین نشست شورایعالی نظام پزشکی کشور که در هتل پردیسان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: متاسفانه امنیت کادر درمان مخدوش شده و این زنگ خطر بزرگی است. این امنیت مخدوش شده و کاهش اعتباری که متاسفانه در جامعه برای شاغلان سلامت وجود دارد، یکی دیگر از دلایل بی انگیزگی کادر درمان است.
لاری پور اظهار داشت: راهکار تغییر نگاه سیاست گذاران و حکمرانان حوزه سلامت به این مورد است. همان گونه که به حوزه امنیت توجه ویژه ای می شود، یکی از نیازهای پایه ای ما نیاز سلامت است که باید به صورت متوازن برای آحاد مردم توزیع شود. هر حکومتی باید این نیاز پایه ای را برآورده کند، برآورده کننده نهایی این نیاز پایه ای نیروی شاغل در حوزه سلامت بوده که توجه به این نیروی شاغل از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به به رخداد مهمی که در هفته های گذشته جامعه پزشکی را مکدر کرده است، خاطرنشان کرد: این اتفاق در یکی از بیمارستان های ما رخ داد که منجر به دستگیری یک پزشک و دو نفر از همکاران پرستار و شاغلین کادر درمان شد. در این رخداد عدم رعایت شأن جامعه پزشکی و مقررات شکلی قانونی توسط مراجع قضایی صورت گرفت.
وی ادامه داد: برپایه ماده ۴۱ قانون سازمان نظام پزشکی و تبصره آن هر فردی از شاغلان حرف پزشکی که بمناسبت کار حرفه ای طبابت و پزشکی گرفتار قصوری شود و نیاز باشد که دادسرا و بازجو آن فرد را جلب نماید، باید ۴۸ ساعت قبل به سازمان نظام پزشکی و شعبه هیات بدوی انتظامی نظام پزشکی اعلام کند که متاسفانه در فقره اخیر این اتفاق رخ نداد.
لاری پور بیان نمود: قاعده کار پزشک بر اساس احسان است یعنی قصد هر فرد شاغل در حرف پزشکی نیکی، خیر و درمان بیمار است، بنابراین به هیچ عنوان قتل یا کار عمد تحقق پیدا نمی کند، ازاین رو هیچ فردی از مراجع قضایی با این روش نمی تواند ورودی به محفل همکاران ما و مراکز درمانی داشته باشد.
رئیس کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم توجه ویژه به جوان پزشکان ما است که در مناطق مختلف کشور مشغول خدمت رسانی هستند، اظهار داشت: بیشترین حجم بار درمانی ما در بیمارستان های دولتی و آموزشی بر دوش رزیدنت ها و اینترن ها است که توجه ویژه مسؤلان کشور بخصوص وزارت بهداشت را می طلبد.
وی تصریح کرد: باوجود گفته های مختلف اینروزها همکاران بسیاری به علل مختلفی که بخش کوچکی از آن شاید علل معیشتی باشد به مهاجرت روی می آورند که صرفاً مهاجرت جغرافیایی از کشوری به کشور دیگر نیست، بلکه مهاجرت درون شغلی هم وجود دارد یعنی فرد از حرفه خود جدا می شود و به حرفه دیگری روی می آورد.
لاری پور افزود: تا وقتی که تعرفه ها مطابق قانون و برپایه منطق و قیمت تمام شده واقعی خدمات دیده نشود و مطب به مثابه یک بنگاه اقتصادی، درمانگاه، کلینیک و بیمارستان نتواند سودآوری داشته باشد، بدیهی است که این رسته گرفتار صدمه می شود و در نهایت متضرر اصلی مردم هستند که از عرضه خدمات با کیفیت درمانی محروم خواهند شد.
رئیس کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: یکی از مهم ترین عوامل مهاجرت توسط افراد مشکلات معیشتی، مالی و اقتصادی، دوم مسائل اجتماعی و سیاسی، سوم مسائل فرهنگی و چهارم مسائل و مشکلات خانوادگی است. قرار نیست هر فردی به خارج از کشور می رود مادام العمر آنجا بماند، برخی برای تحصیلات و برخی برای آموزش های مختلف می روند و برمی گردند. مهاجرت فی نفسه کار بدی نیست، در کنار آن مهاجرت کار بسیار سختی است و این گونه نیست که هر فردی به سادگی از کشور بیرون برود. هرگونه مهاجرتی با سختی ها و دشواری های بسیاری روبه رو است.
منبع:

1402/09/24
21:22:47
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir