نماینده منطقه ای سازمان جهانی بهداشت:

اروپا، سریع ترین رشد اپیدمی ایدز در جهان را دارد

اروپا، سریع ترین رشد اپیدمی ایدز در جهان را دارد

به گزارش اسنک، نماینده منطقه ای سازمان جهانی بهداشت (WHO) بمناسبت روز جهانی ایدز اظهار داشت: هم اکنون اروپا، سریع ترین رشد اپیدمی ایدز در جهان را تجربه می کند.


به گزارش اسنک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «رِلیف وب»، «هانس کلوگه»، مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت ضمن اشاره به گزارش اخیر این سازمان از میزان شیوع ایدز در این قاره که مرکز کنترل و جلوگیری از امراض اروپا هم در انتشار آن مشارکت داشته، تصریح کرد: در سال ۱۹۸۸، هنگامی که نخستین روز جهانی ایدز برگزار شد، تشخیص اچ آی وی معادل مرگ حتمی برای یک فردِ «اچ آوی مثبت» بود اما امروز در سی و پنجمین روز جهانی ایدز، دنیای ما به سمت بهتر شدن و پیشرفت تغییر یافته است. با وجود منابع و فناوری های در دسترس ما برای تشخیص، درمان و جلوگیری از انتقال، میتوان از مبتلا شدن به ایدز جلوگیری کرد و حتی هیچ بیماری نباید بر اثر آن، جان خویش را از دست بدهد.
کلوگه تصریح کرد: با این وجود منطقه اروپایی سازمان جهانی بهداشت همچنان دارای سریع ترین رشد همه گیری ایدز در مقایسه با سایر نقاط جهان است. این بیماری در ۵۰ درصد از مبتلایان در منطقه اروپا، دیر تشخیص داده می شود و افراد اچ آی وی مثبت، خیلی دیر به مراکز بهداشتی رجوع می کنند و ما نمی توانیم زودتر با آنها تماس بگیریم. این روند ۱۰ سال است که در بعضی مناطق اروپا تغییر نکرده است. در برخی از کشورهای این منطقه، نرخ مرگ و میر به شکل غیرقابل قبولی بالاست و در بعضی دیگر، انتقال HIV حدودا به صورت کامل متوقف شده است.
بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، باآنکه منطقه اروپا در مقابله با HIV پیشرفت هایی داشته است اما هنوز چالش های مهمی در شناسایی و درمان موارد و همینطور جلوگیری از عفونت در وهله اول باقی مانده است.
گسترش دسترسی به آزمایش و درمان اچ آی وی، همراه با پذیرش و پرداختن به معضل انگ و تبعیض مداوم از جانب جامعه در رابطه با اچ آی وی که مانع از رجوع افراد به تشخیص و مراقبت می شود، گامهای کلیدی برای پیشگیری از افزایش عفونت در چندین منطقه از اروپاست.
در گزارش این سازمان آمده است: نباد زمان را هدر بدهیم و برای مقابله با اپیدمی HIV، منطقه اروپا باید فورا آزمایشات را افزایش دهد و به مسئله تبعیض های اجتماعی رسیدگی کند.
این فراخوان فوری برای اقدام در منطقه اروپا، پیرو انتشار یک گزارش نظارتی جدید و بر مبنای داده های سال ۲۰۲۲ بوده که به صورت مشترک توسط دفتر منطقه ای اروپایی سازمان جهانی بهداشت و مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا (ECDC) انتشار یافته است.
منبع:

1402/09/11
10:12:49
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir