دستورالعمل WHO برای جلوگیری از مشکلات ناشی از هوش مصنوعی

دستورالعمل WHO برای جلوگیری از مشکلات ناشی از هوش مصنوعی

اسنک: استفاده از هوش مصنوعی (AI) در بخش مراقبت های بهداشتی نویدبخش است اما بدون شک چالش هایی را نیز به وجود می آورد. به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت (WHO) گزارشی را منتشر نموده است که دستورالعمل هایی را ارائه می کند که دولت ها می توانند برای جلوگیری از مشکلات از آنها پیروی کنند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، هوش مصنوعی (AI) پدیده ای غیرقابل توقف است که می تواند مزایای بسیاری داشته باشد اما در عین حال در صورت عدم استفاده مناسب، معایب مختلفی نیز دارد. بنا بر این است که سازمان جهانی بهداشت گزارش جدیدی را منتشر نموده است که در آن یک سری ملاحظات نظارتی در ارتباط با هوش مصنوعی در عرصه سلامت را پیشنهاد می دهد که آنها را اساسی و الزامی می داند.
در این گزارش، کارشناسان سازمان جهانی بهداشت بر اهمیت برقراری امنیت و اثربخشی سیستم های هوش مصنوعی تاکید می کنند.
مزایا و معایب استفاده از هوش مصنوعی در عرصه مراقبت های بهداشتی
ابزارهای هوش مصنوعی می توانند بخش مراقبت های بهداشتی را به لطف افزایش در دسترس بودن داده های مراقبت های بهداشتی و پیشرفت چشم گیر مهارتهای تحلیلی (چه یادگیری ماشینی، چه مبتنی بر منطق یا آمار) متحول کنند.
سازمان جهانی بهداشت پتانسیل هوش مصنوعی را برای بهبود نتایج سلامت بوسیله مشارکت آن در آزمایشات بالینی و بهبود تشخیص پزشکی، درمان، مراقبت از خود و مراقبت شخص محور و به عنوان مکملی برای دانش، در نظر می گیرد.
هوش مصنوعی نویدبخش سلامتی است اما چالش های جدی همچون جمع آوری داده های غیراخلاقی، تهدیدات امنیت سایبری و سوگیری یا اطلاعات نادرست را نیز به همراه دارد.
برای مثال، هوش مصنوعی می تواند در محیط هایی که کمبود متخصصان پزشکی وجود دارد، مفید باشد. با این وجود، یک سمت تاریک وجود دارد برای اینکه فناوری های هوش مصنوعی بسیار سریع و گاهی بدون درک کامل نحوه عملکرد آنها به کار گرفته می شوند که می تواند به کاربران همچون متخصصان مراقبت های بهداشتی و بیماران لطمه برساند.
هنگام استفاده از داده های سلامت، سیستم های هوش مصنوعی می توانند به اطلاعات شخصی حساس دسترسی داشته باشند و این امر ایجاد چارچوب های قانونی و نظارتی را ضروری می کند که حریم خصوصی، امنیت و یکپارچگی را تضمین می نماید.
به گزارش اسپوتنیک، دکتر «تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این زمینه اظهار داشت: هوش مصنوعی نویدبخش سلامتی است اما چالش های جدی همچون جمع آوری داده های غیراخلاقی، تهدیدات امنیت سایبری و سوگیری یا اطلاعات نادرست را به همراه دارد. سازمان جهانی بهداشت با این دستورالعمل جدید به کشورها کمک می نماید تا هوش مصنوعی را بطور موثر تنظیم کنند تا از پتانسیل آنچه در درمان سرطان و چه در تشخیص سل، بهره گیرند و در عین حال خطرات احتمالی ناشی از آنرا نیز به حداقل برسانند.
مقررات بهتر می تواند به کنترل خطراتی کمک نماید که هوش مصنوعی می تواند با سوگیری بوجود آورد.
برای مثال، نمایش دقیق تنوع جمعیت برای مدلهای هوش مصنوعی ممکنست دشوار باشد که منجر به سوگیری، عدم دقت یا حتی شکست می شود. برای مساعدت با کاهش این خطرات، می توان از مقررات بهره برد تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات مربوط به خاصیت هایی مانند جنسیت، نژاد و قومیت افرادی که در داده های آموزشی شرکت می کنند، گنجانده شده است.
پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت برای تنظیم هوش مصنوعی در عرصه بهداشت و درمان
هدف از انتشار مقررات جدید توسط سازمان جهانی بهداشت تنظیم اصول کلیدی است که دولت ها و مقامات نظارتی می توانند برای توسعه راهنمایی های جدید یا تطبیق دستورالعمل های موجود در مورد هوش مصنوعی در سطح ملی یا منطقه ای برمبنای آنها عمل کنند.
همین طور برای ایجاد اعتماد، این مقررات بر اهمیت شفافیت و مستندسازی نیز تاکید می کنند.
برای مدیریت ریسک مسائلی مانند استفاده هدفمند، یادگیری مستمر، مداخلات انسانی، مدلهای آموزشی و تهدیدات امنیت سایبری باید بطور جامع و با مدل هایی که تا حد امکان ساده هستند، مورد بررسی قرار گیرند.
اعتبارسنجی داده ها بصورت خارجی و شفاف بودن در مورد استفاده مورد نظر از هوش مصنوعی، به تضمین امنیت و تسهیل مقررات کمک می نماید.
همین طور تعهد به کیفیت داده ها به عنوان مثال بوسیله ارزیابی دقیق سیستم ها پیش از راه اندازی برای اطمینان از این که سیستم ها به سوگیری ها و خطاها دامن نمی زنند، حیاتیست.
تشویق همکاری بین نهادهای نظارتی، بیماران، متخصصان مراقبت های بهداشتی، نمایندگان صنعت و شرکای دولتی می تواند اطمینان حاصل کند که محصولات و خدمات در طول چرخه عمر خود با مقررات مطابقت دارند.
هوش مصنوعی (AI) اصطلاحی است که برای توصیف استفاده از کامپیوتر و فناوری برای شبیه سازی رفتار هوشمند و تفکر انتقادی قابل مقایسه با یک انسان استفاده می شود. جان مک کارتی برای نخستین بار در سال ۱۹۵۶ اصطلاح هوش مصنوعی را به عنوان علم و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند توصیف کرد.
هوش مصنوعی در پزشکی چیست؟
هوش منصوعی می تواند به پردازش داده های پزشکی کمک نماید و به متخصصان پزشکی بینش های مهمی بدهد، نتایج سلامتی و تجربیات بیمار را بهبود بخشد.
هوش مصنوعی در پزشکی استفاده از مدلهای یادگیری ماشینی برای جستجوی داده های پزشکی و کشف دیدگاها برای مساعدت با بهبود نتایج سلامت و تجربیات بیمار است. به لطف پیشرفت های اخیر در علوم کامپیوتر و انفورماتیک، هوش مصنوعی (AI) به سرعت به بخشی جدایی ناپذیر از مراقبت های بهداشتی مدرن تبدیل می شود. الگوریتم های هوش مصنوعی و سایر برنامه های کاربردی مجهز به هوش مصنوعی برای پشتیبانی از متخصصان پزشکی در محیط های بالینی و تحقیقات درحال انجام، استفاده می شوند.
هم اکنون، رایج ترین نقش های هوش مصنوعی در تنظیمات پزشکی، پشتیبانی تصمیم گیری بالینی و تحلیل و بررسی تصویربرداری است. ابزارهای پشتیبانی تصمیم بالینی به ارائه دهندگان خدمات سلامت کمک می کنند تا با فراهم کردن دسترسی سریع به اطلاعات یا تحقیقات در رابطه با بیمار، درباره ی درمان ها، داروها، سلامت روان و سایر نیازهای بیمار تصمیم گیری کنند. در تصویربرداری پزشکی، ابزارهای هوش مصنوعی برای تحلیل و بررسی سی تی اسکن، اشعه ایکس، MRI و سایر تصاویر برای ضایعات یا سایر یافته هایی که رادیولوژیست انسانی ممکنست از دست بدهد، استفاده می شود.
چالش هایی که همه گیری کووید۱۹ برای خیلی از سیستم های بهداشتی ایجاد کرد، خیلی از سازمان های مراقبت های بهداشتی در سرتاسر جهان را به سمت آزمایش میدانی فناوری های نوین پشتیبانی شده از هوش مصنوعی، مانند الگوریتم های طراحی شده برای مساعدت با نظارت بر بیماران و ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی برای غربالگری کووید۱۹ سوق داد.
کاربردهای فعلی هوش مصنوعی در پزشکی در حوزه های مختلف:
۱) قلبی-عروقی
- تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی
- پیش بینی ریسک بیماریهای قلبی-عروقی
۲) تست های عملکرد ریوی
۳) کنترل تست های قند خون
۴) پیش بینی کاهش GFR و بیماریهای کلیوی
۵) تصویر برداری تشخیصی در مشکلات گوارشی
۶) نورولوژی (مغز و اعصاب)
- تشخیص صرع و مانیتور تشنج
- ارزیابی راه رفتن، وضعیت بدن و لرزش
۷) تشخیص سرطان در هیستوپاتولوژی
۸) تصویربرداری پزشکی و اعتبار سنجی فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی
منبع:

1402/07/30
13:38:37
5.0 / 5
378
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بدن , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir