در كارگاه برنامه حذف مالاریا در شیراز مطرح شد؛

لزوم هم افزایی برای حذف مالاریا تا ۱۴۰۴ در کشور

لزوم هم افزایی برای حذف مالاریا تا ۱۴۰۴ در کشور

اسنک: فارس در کارگاه سه روزه منطقه ای برنامه حذف مالاریا که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید، بر اهمیت هم افزایی توان تمام دستگاه های مرتبط، برای دستیابی به هدف حذف مالاریا در افق 1404 تاکید گردید.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پنجشنبه ۹ شهریور در کارگاه منطقه ای حذف مالاریا، اظهار داشت: برمبنای آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در دسامبر ۲۰۲۲ انتشار یافت، در سال ۲۰۲۱ میلادی در حدود ۲۴۷ میلیون نفر در جهان مبتلا به مالاریا تشخیص داده شده اند و از این تعداد ۶۱۹ هزار نفر جان خودرا از دست داده اند.
دکتر عباس رضائیان زاده اضافه کرد: آفریقا همچنان سنگین ترین بار این بیماری را به دوش می کشد و برمبنای همین گزارش، حدود ۹۵ درصد از کل موارد مالاریا و ۹۶ درصد از کل مرگ و میرها در منطقه آفریقا رخ داده است.
او افزود: نظام مراقبت بهداشتی قوی، ستون فقرات پاسخ های موفق به مالاریا است، به نحوی که برمبنای برآوردها حدود ۹۰ درصد از خدمات بهداشتی ضروری همچون پیش گیری از بیماری و جلوگیری از نیاز به مراقبت های ثانویه و ثالث پرهزینه تر را می توان بوسیله نظام مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) انجام داد.

کرونا جهان را از مسیر برنماه حذف مالاریا دور کرد
در ادامه رییس اداره مراقبت از بیماریهای منتقله بوسیله ناقلین معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ضمن اشاره به این مساله که جهان به علت همه گیری کرونا، از مسیر دستیابی به دو هدف برنامه مالاریا یعنی کاهش بروز جهانی مالاریا تا ۹۰ درصد یا بیشتر تا سال ۲۰۳۰ و کاهش نرخ مرگ و میر جهانی مالاریا تا ۹۰ درصد یا بیشتر تا همان سال دور شده است، بر اقدام فوری و هماهنگ جهانی برای بازگشت به مسیر دستیابی به این اهداف اصرار کرد.
دکتر احمد رئیسی انتقال برون مرزی را بزرگترین مانع برای دستیابی به اهداف برنامه مالاریا در ایران دانست و اظهار داشت: متاسفانه میزان بروز مالاریا در کشور متاثر از وضعیت بیماری در کشورهای همسایه است و ورود افراد مبتلا تلاش دوچندانی را برای دستیابی به قطع زنجیره انتقال محلی و حذف مالاریا به حوزه سلامت کشور تحمیل می کند.
او با بیان این مساله که با کوشش های شبانه روزی انجام شده، بیش از ۴ سال است گزارشی از انتقال محلی مالاریا در کشور نداشته ایم، اشاره کرد: گرفتن گواهی حذف مالاریا دستاورد بسیار بزرگی برای حوزه سلامت و مردم بوده و برنامه ریزی های لازم برای دستیابی به آن در افق ۱۴۰۴ انجام شده است.
رییس اداره مراقبت از بیماریهای منتقله بوسیله ناقلین وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اهمیت هم افزایی توان تمام ارگان های مرتبط برای دستیابی به هدف حذف مالاریا، نقش پزشکان شاغل در مراکز دولتی و خصوصی را در رسیدن به این مهم بسیار با اهمیت دانست و اظهار داشت: پزشکان باید در برخورد با بیماران تب دار، ضمن بررسی وضعیت و سابقه مسافرت بیمار، مبتلاشدن به مالاریا را در نظر گرفته و در صورت نیاز اقدامات لازم بمنظور تشخیص و درمان بموقع انجام دهند.
رئیسی ضمن اشاره به این که هدف از اجرای برنامه های مالاریا، نگهداشت شرایط قطع انتقال محلی و جلوگیری از بازگشت مالاریا به سراسر کشور است، اشاره کرد: باتوجه به قرارگیری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راه ترانزیتی و مسافری کشور، اقدامات این دانشگاه نقش حیاتی در کنترل مالاریا داشته و سدی محکم در مقابل ورود مالاریا به نیمه شمالی کشور است.
در این کارگاه سه روزه که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید، کارشناسان برنامه مالاریا ۲۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور حضور داشتند.1402/06/09
13:34:26
5.0 / 5
275
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir