جهت پیچش مو ژنتیکی است

جهت پیچش مو ژنتیکی است

اسنک: خراسان رضوی نخستین تحقیق نقشه برداری ژنی روی حلقه های موی سر انسان نشان میدهد که نه فقط جهت پیچش موی پایه ژنتیکی دارد بلکه تحت تاثیر چندین ژن قرار می گیرد، در این تحقیق، چهار نوع ژنتیکی مرتبط که شاید جهت پیچش مو را تحت تأثیر قرار می دهند، شناسایی شده اند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پیچش موی، تکه ای از مو است که بصورت دایره ای در اطراف نقطه ای که جهت گیری فولیکول های مو مشخص کرده رشد می کند. به عنوان یک خاصیت انسانی که به آسانی قابل مشاهده می باشد، الگوی چرخش موی سر اغلب با تعداد حلقه (تک یا دو حلقه) و جهت پیچش (به عنوان مثال، در راستای عقربه های ساعت، خلاف جهت عقربه های ساعت، یا افشان) تعریف می شود.
از آنجائیکه الگوهای پیچش غیر معمول در بیماران مبتلا به رشد عصبی غیر طبیعی مشاهده شده است، درک اساس ژنتیکی الگوهای پیچشی ممکنست به کشف فرآیندهای بیولوژیکی مهم کمک نماید.
نخستین تحقیق همبستگی سراسر ژنومی روی حلقه های موی سر انسان در بین ۲۱۴۹ فرد چینی از گروه بررسی ملی خاصیت های جسمانی انجام شد و بعد از آن یک تحقیق تکراری در ۱۹۵۰ فرد چینی از گروه مطالعه طولی شهر تایژو انجام شد.
محقق اصلی سیجیا وانگ، دکترای موسسه تغذیه و سلامت شانگهای، آکادمی علوم چین توضیح داد: ما در مورد این که چرا شبیه خودمان هستیم، بسیار کم می دانیم. گروه ما بدنبال ژن های زیربنای خاصیت های جالب ظاهر فیزیکی همچون الگوهای اثر انگشت، ضخامت ابرو، شکل لاله گوش و فری مو مختلف بوده است.
وانگ اظهار داشت: پیچش مو یکی از خاصیت هایی است که ما در مورد آن کنجکاو بودیم. عقیده غالب این بود که جهت پیچش مو ازطریق یک ژن کنترل می شود که وراثت مندلی را نشان میدهد. با این وجود، نتایج ما نشان میدهد که جهت پیچش مو تحت تأثیر اثرات تجمعی ژن های گوناگون است که نشان دهنده یک وراثت چند ژنی خواهد بود.
این تحقیق چهار گونه ژنتیکی مرتبط را شناسایی می کند. اینگونه های ژنتیکی شاید با تنظیم قطبیت سلولی فولیکول های مو بر جهت پیچش مو تأثیر می گذارند و بسته شدن لوله عصبی جمجمه و رشد نیز نقش بالقوه ای دارد.
پروفسور وانگ اضافه کرد: در صورتیکه کار قبلی فرضیه ارتباط بین الگوهای پیچش مو و رشد عصبی غیرطبیعی را پیشنهاد می کرد، هیچ ارتباط ژنتیکی قابل توجهی بین جهت پیچش مو و فنوتیپ های (ویژگی های بارز یک جاندار) رفتاری، شناختی یا عصبی مشاهده نشد. بااینکه ما هنوز در مورد این که چرا شبیه خودمان هستیم اطلاعات کمی داریم اما مطمئن هستیم که کنجکاوی در نهایت ما را به پاسخ ها سوق خواهد داد.1402/05/20
02:00:36
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بدن , بیمار , تغذیه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir