دانشمندان هشدار دادند؛

از برداشتن غیرضروری غدد لنفاوی در سرطان سینه اجتناب کنید

از برداشتن غیرضروری غدد لنفاوی در سرطان سینه اجتناب کنید

به گزارش اسنک، خراسان رضوی محققان بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ آلمان و دانشگاه لوسرن سوئیس همینطور دانشمندان بین المللی، نمایندگان بیماران و انجمن های اروپایی سرطان، داده های علمی و دانش تخصصی خویش را در مورد مدیریت جراحی غدد لنفاوی در سرطان پستان گردآوری کرده اند؛ هدف از این سفارش ها جلوگیری از برداشتن غیر ضروری غدد لنفاوی و پیشگیری از تورم لنفاوی مزمن است.


به نقل از مدیکال اکسپرس، شیمی درمانی پیش از عمل، برای سرطان سینه می تواند اندازه تومور و غدد لنفاوی متاستاتیک را تا زمان انجام جراحی به میزان قابل توجهی کوچک کند در نتیجه، جراحی سینه این پتانسیل را دارد که از برداشتن کامل غدد لنفاوی زیر بغل جلوگیری کرده و خطر عوارض جانبی ناراحت کننده مانند تورم لنفاوی بازو را کم کند.
گردهمایی چند رشته ای از جوامع سرطان اروپا، موسسات پزشکی بین المللی با مشارکت دانشگاه هایدلبرگ و نمایندگان بیماران، به چالش های مدیریت بالینی غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان سینه اولیه پرداختند. کارشناسان برجسته در مورد تمام مسائل اصلی رای دادند و سفارش هایی را برای کاربرد بالینی تدوین کردند.
در مجموع پنج بسته کاری، متعاقب سیر بیمار از مرحله تشخیص تا درمان موضعی زیر بغل و پرداختن به سناریوهای بالینی خاص، بوجود آمد.
پروفسور دکتر پیتر دوبسکی، رئیس مرکز سینه در کلینیک هیرسلاندن سنت آنا در لوسرن، استاد برجسته دانشگاه لوسرن و محقق ارشد گردهمایی اظهار نمود: مزایای شیمی درمانی پیش از عمل در سرطان سینه همیشه به اندازه کافی درک نمی گردد. داده های انتشار یافته نشان داده است که ماستکتومی و برداشتن کامل غدد لنفاوی هنوز هم بسیار مکرر انجام و کاهش جراحی برداشتن غدد لنفاوی حتی با نتایج خوب پیش از عمل فقط تا حدی صورت می گیرد.
دکتر آندره پفوب از بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ اظهار داشت: برداشتن تعداد کمتر غدد لنفاوی زیر بغل خطر صدمه رساندن به تخلیه لنفاوی بازو را می کاهد. برای تکمیل دستورالعمل های موجود، گروه بین المللی یک مفهوم پزشکی جدید با سفارش های عملی برای جلوگیری از جراحی برداشتن غیرضروری غدد لنفاوی که می تواند به سرعت در عمل بالینی ادغام شود، بوجود آورده است.
در کنفرانسی در لوسرن در سپتامبر ۲۰۲۲، امکان دستیابی به وحدت نظر در رابطه با بحثی که پیش از این پرمناقشه بود و ایجاد یک راهنمای عملی گسترده وجود داشت. کارشناسان شرکت کننده در بحث به ۷۲ بیانیه رای دادند.
دکتر پفوب با جمع بندی نتایج ابراز کرد: با عنایت به نتایج رای گیری، تصویربرداری و صدمه شناسی استاندارد غدد لنفاوی باید پیش نیاز، برنامه ریزی درمان موضعی و سیستمیک در بیماران مبتلا به سرطان سینه باشد. در اغلب سناریوهای مورد بحث در گردهمایی، برداشتن همه غدد لنفاوی زیر بغل می تواند با برداشتن هدفمند چند غدد لنفاوی، مانند غدد لنفاوی نگهبان، جایگزین شود.
وی ادامه داد: نتیجه جراحی غدد لنفاوی نتایج پیچیده ای برای پرتو درمانی و شیمی درمانی یا هورمون درمانی بعدی دارد. این موارد باید متناسب با هر بیمار باشد. برای نظارت بر موفقیت سفارش ها برای زنان، خطر عود سرطان و عوارض جانبی ثبت و ارزیابی می شود.
یافته های این تحقیق در مجله دسترسی آزاد eClinicalMedicine انتشار یافته است.1402/04/30
11:33:18
5.0 / 5
422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir