در گفت وگو با اسنك عنوان شد

۳ مبحث مهم پرستاری برای برنامه هفتم توسعه

۳ مبحث مهم پرستاری برای برنامه هفتم توسعه

به گزارش اسنک، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری ضمن اشاره به ضرورت گنجانده شدن سه مبحث مهم حوزه پرستاری در برنامه هفتم توسعه، در عین حال بر توجه بیشتر به مبحث کمبود نیروی انسانی ذیل این قانون تاکید نمود.


حمیدرضا عزیزی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که سازمان نظام پرستاری طی دو سال گذشته بخشی از تمرکز خویش را بر پررنگ کردن نقش پرستاری در برنامه هفتم توسعه گذاشته است، اظهار داشت: دو سال قبل این مورد در شورایعالی نظام پرستاری به بحث گذاشته شد تا در نهایت سه اولویت در دستور کار ما قرار گرفت.
وی در توضیح این سه مورد، بیان نمود: اصلاح نظام پرداخت ها و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، استاندارد نیروی انسانی در سطح مراکز درمانی و توسعه نقش های حرفه ای پرستاری (پرستاری جامعه نگر) سه اولویت مهم ما در این حوزه بود که در جلسات خود با وزارت بهداشت هم بر آن تاکید کردیم.
او تصریح کرد: تنها مورد مرتبط قید شده در لایحه، ماده ۱۸۲ بود که به قانون ارتقا بهره وری اشاره داشت و همکاران پرستار را از کار کردن در دو محل مختلف منع می کرد. بعد از این اتفاق در نهایت توانستیم در جلساتی که برای اصلاح بخش های سلامت لایحه برنامه هفتم توسعه برگزار می شد حضور داشته باشیم و تا حدی به اصلاح موضوعات مطرح شده کمک نماییم.
وی ادامه داد: البته یکی از موارد مد نظر خویش را نتوانستیم لحاظ نماییم اما به صورت کلی توفیقات خوبی در این حوزه داشتیم بشکلی که شمولیت مبحث ذکر شده در ماده ۱۸۲ در رابطه با قانون بهره وری از گروه پرستاری برداشته شد.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری، خاطرنشان کرد: مبحث مهم دیگر تبیین جایگاه سازمان نظام پرستاری در دبیرخانه شورایعالی بیمه بعنوان یکی از اعضا بود که متاسفانه به دلایلی این مهم اتفاق نیفتاد.
او به اهمیت اختصاص منابع پایدار نظام سلامت برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه این امر در قانون بودجه ۱۴۰۲ دیده شد تا منبع پرداخت و اجرایی کردن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت دیده شود که خوشبختانه با رایزنی های انجام شده این مورد در قانون برنامه هفتم توسعه هم گنجانده شد.
وی ادامه داد: در مورد پرستاری جامعه نگر و پوشش بیمه خدمات پرستاری در منزل هم اقدامات خوبی انجام شد که در برنامه هفتم توسعه هم ذکر شده است و امیدواریم در مجموع موارد افزوده شده توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شود. امیدواریم در بحث استخدام ها و جذب نیروی انسانی هم بتوانیم با رایزنی با نمایندگان مجلس این معضل کمبود نیروی انسانی را تا حدی اصلاح نماییم.
منبع:

1402/04/16
13:24:13
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir