وزیر بهداشت عنوان كرد

اختصاص ۷ هزار میلیارد تومان به پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج

اختصاص ۷ هزار میلیارد تومان به پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج

به گزارش اسنک، وزیر بهداشت ضمن اشاره به اینکه متناسب با زیرساخت ها و ظرفیت ها، به تربیت نیروی انسانی برخوردار از دانش و تجربه اهتمام می ورزیم، اظهار داشت: حفظ و ارتقای کیفیت پزشکی کشور، مورد انتظار همگان است؛ ازاین رو نمی توانیم کیفیت را فدای کمیّت نماییم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه شانزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار ابن سینا این شهر، عنوان کرد: پزشکان ایرانی در سطح بسیار بالای علمی تربیت می شوند و در دنیا، از بهترین پزشکان هستند. ازاین رو لازم است کیفیت آموزش پزشکی را حفظ و تقویت نماییم و باتوجه به زیرساخت های موجود، به حداکثر پذیرش و تربیت نیروی انسانی اهتمام داشته باشیم.
وی ادامه داد: پارسال ظرفیت پزشکی، ۲۵ درصد افزوده شد و ۴ هزار نفر در آزمون دستیاری پذیرفته شدند و سال جاری هم به همین میزان می توانیم پذیرش داشته باشیم.
وزیر بهداشت با تکیه بر اهمیت اجرای برنامه ملی سلامت خانواده و اینکه در این برنامه، بهداشت و پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: مراقبان سلامت در برنامه سلامت خانواده به یکی از دو شیوه حضوری و خانه به خانه یا غیرحضوری، افراد زیر پوشش خویش را مشخص می کنند و برای هر کد ملی، یک پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده، افراد در صورت بروز بیماری، به سطح یک و پزشک خانواده و در صورت احتیاج به خدمات تخصصی و بستری به سطوح بعدی ارجاع می شوند. همینطور در این برنامه از ظرفیت ماماها به منظور تحقق سیاست جوانی جمعیت و افزایش نسل استفاده خواهد شد.
دکتر عین اللهی ضمن اشاره به کاهش کمبود اقلام دارویی از ۴۰۰ به ۷۰ قلم در یکسال گذشته، خاطرنشان کرد: حدود ۱۵ هزار داروخانه در سطح کشور فعالند و طبیعی است که همه داروها بخصوص داروهای کمیاب و بیماران خاص در همه داروخانه ها توزیع نشده، بلکه در داروخانه های مشخص در هر استان توزیع شوند.
وی افزود: هدف ما، افزایش ذخایر دارویی در کشور است؛ به صورتی که این ذخایر به حدود ۷۰ درصد رسیده و هر کجا کمبود دارو وجود داشته باشد، از راه اعلام به سازمان غذا و دارو و از محل ذخایر دارویی، برطرف می شود.
عین اللهی تصریح کرد: سال قبل صندوق پشتیبانی از بیماران خاص و صعب العلاج زیر نظر سازمان بیمه سلامت، افتتاح شد تا از بیماران صعب العلاج، حفاظت مالی کند. ازاین رو بیماران صعب العلاج می توانند با عرضه مستندات پزشکی، زیر پوشش این صندوق قرار گیرند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: سال قبل حدود ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار جهت راه اندازی این صندوق توسط مجلس تخصیص داده شده بود که سال جاری این رقم به ۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: آزمون دستیاری هر ساله در کشور با حضور پزشکان عمومی برگزار می گردد و امروز هم پنجاهمین دوره این آزمون در سرتاسر کشور برگزار گردید. در آزمون سال جاری ۱۳ هزار نفر برای پذیرش در ۲۵ رشته تخصصی، ثبت نام کردند و تعداد داوطلبان خانم ۷ هزار نفر بودند.
دکتر عین اللهی با بیان اینکه در پنجاهمین آزمون دستیاری، حدود ۴ هزار نفر و معادل یک چهارم ثبت نام کنندگان پذیرش می شوند، اضافه کرد: سال جاری برای نخستین بار در دو رشته بیهوشی و طب اورژانس، داوطلبان بدون گذراندن طرح تعهد خدمت، می توانند در آزمون دستیاری شرکت کنند؛ در حالیکه در سایر رشته ها بعد از تحصیل در رشته پزشکی باید دوران طرح تعهد خویش را سپری کنند.
وی ضمن اشاره به اعلام سازمان جهانی بهداشت در خصوص لغو شرایط اضطراری کرونا، اظهار داشت: کرونا هیچ وقت پایان نمی یابد. آنفلوآنزا در دوره ای، کشندگی بسیار بالایی در جهان داشت اما به مرور زمان، به وضعیت کنونی رسید. کرونا هم شرایطی مشابه آنفلوآنزا دارد و در دنیا باقی خواهند ماند.
بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت باتوجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا، مبتلا شدن و مرگ و میر بر اثر آن، وضعیت های مختلفی را اعلام می کند که خوشبختانه میزان مبتلا شدن و جانباختگان کرونا در دنیا کاسته شده است. در دوران همه گیری اگر فردی قصد سفر از کشوری به کشور دیگر را داشت، حتما باید کارت واکسن و یا تست PCR عرضه می کرد. حال آن که به تازگی و در مرحله اول، سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است وضعیت اضطراری کرونا رفع شده و افراد می توانند بدون احتیاج به کارت واکسن و تست PCR به دیگر کشورها سفر کنند. در عین حال همچنان تقاضای ما از مردم تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه های بهداشتی است و سفارش می نماییم سالانه یکبار واکسن کرونا را تزریق کنند.
منبع:

1402/02/22
20:44:32
5.0 / 5
558
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir